Ev hanımı sigorta primi 2019 da ne kadar

Ev hanımı sigorta primi 2019 da ne kadar
30 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 92 kez okundu.


İş hayatı olmayan, evde kendi imkanları ile el iş yapıp kendi harçlığını kazanan ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi yatırarak 4b kapsamında emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. Ekonomik özgürlüğünü kazanmak için emekli olmak isteyen bir ev hanımıysanız çalışmadan da emeklilik şansınız bulunmakta. 2019 yılında asgari ücrete yapılan zam ile ev hanımları sigorta priminin en düşük ve en yüksek ödenecek miktarıda belli oldu. Ev hanımı emeklilik şartları, isteğe bağlı sigorta prim ödemesi ve yapılması gerekenleri sizler için araştırdık.

Evde Çalışana Sigorta Müjdesi!…

Ülkemizde kadınların çalışma hayatına atılması bazı durumlar nedeniyle aksaklıklara uğramaktadır. Evlilik, doğum ve ev işleri kadınları iş yaşantılarından koparırken evde kendi imkanları ile çalışan bir çok kadın bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar ve verilen destekler ile kadın istihdamı artsa da milyonlarca ev hanımının iş hayatına devam edemediği bilinmekte. Bu kapsamda yapılan çalışmalar ev hanımları için emeklilik yolunu açmış ve herhangi bir iş yerinde çalışmadan kendi primlerini ödeyerek emekli olma şansı doğmuştur. Sosyal Sigortalar Genel Sağlık Sigortası Kanununun Geçici 16. maddesine göre; ”hizmet akdiyle herhangi bir işverene tabi olmaksızın sürekli ve kazanç getirecek nitelikte evde el sanatları ile uğraşan ev hanımlarının daha az prim ödeyerek isteğe bağlı sigortalılık yoluyla emekli olma ve sağlık yardımlarından yararlanma hakları bulunmaktadır.” ibaresi de bunu açıkça belirtmektedir. Emekli olmak için 2019 da isteğe bağlı sigortaya başvuru yapmak isteyen ev hanımları;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Türkiye’ de ikamet etmek
  • Sürekli iş göremezlik geliri almayan
  • Sigortalı bir işte çalışmamak ya da sigorta olmaması,
  • Kendi işinde bir fiil çalışması, bulunması,
  • Esnaf ya da Ziraat odası kaydı olmaması,
  • ÇKS kayıtlı olmaması,
  • Emekli olmamak şartlarını taşıması halinde bu başvuruda bulunabilmektedir.

                        Evde Çalışana Sigorta Müjdesi!…

Bu sigorta kolundan faydalanmak isteyen hanımlar yukarıdaki maddede belirtildiği gibi evde havlu, çorap, çarşaf, halı, kilim, dokuma, çiçek, örgü, dantel, boyama, takı tasarımı v.s gibi işleri dükkan açmadan, dışarıdan işçi almadan ve endüstriyel tarza dönüştürmeden, imal ederek ve satarak kazançlarını sağlayacak hem esnaf statüsünde sayılacak hem de vergiden muaf olarak 4b kapsamında emeklilik hakkı elde edeceklerdir.               Ev Hanımı Sigortası 2019 Primi Kaç Lira?

Ev Hanımı Sigortası 2019 Primi Kaç Lira?

1 Ocak 2019 da ev hanımı sigortası ödemeye başlayan bir kadın 9000 gün prim ödemesi ile 58 yaşında emekli olabilmektedir. Yaştan emeklilik için ise 5400 gün prim ödemesi yapılarak 61 yaşında emekli olabilirsiniz. Önceden iş hayatınız olmuş ve sigorta girişiniz varsa emekliliğiniz daha öne çekilebilmekte. Erken emeklilik için sigorta başlangıcınızdan sonra yapılan doğum borçlanmalarınızda etkili olabilmektedir.Asgari ücrete göre belirlenen prim ödemeleri 2019 da yapılan zam ile en düşük miktarı 709,41 TL, en yüksek ev hanımı sigortası primi ise 5.320,64 TL olarak belirlenmiştir. Bulunduğunuz bölgedeki SGK binasına gitmeniz ve yanınızda vergi dairesinden vergi mükellefi olmadığınıza dair belge almanız gerekmektedir. Bu belgenin yanında kimlik fotokopiniz ve İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesini doldurup başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptığınız ve ödemenizi yaptığınız aydan itibaren sigortalı sayılacak devletin sağlık hizmetlerinden siz ve aile bireyleriniz yararlanmaya başlayabilirsiniz. Gelir beyanı tamamen sizi evde yaptığınız işlerin getirisine göre belirleyecek bunu % 32 lik kısmı kadar prim ödenecektir. Bu prim ödemesinin %12 si sağlık sigortanız için %20 ise yaşlılık ve ölüm sigortanız için ayrılmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz en düşük ve en yüksek prim ödemeleri arasında herhangi bir ödeme miktarını seçerek ileride emekli maaş miktarınızı da arttırabilirsiniz. Ne kadar yüksek miktardan ödeme gerçekleştirirseniz emekli maaşınızda ileride o kadar yüksek olacaktır. 5 yıl süre ile bu sigorta primini yatırıp vefat durumunda ise geride kalanlara da ölüm aylığı bağlanabilmektedir.

                                Ev Hanımı Sigortası İle Emeklilik Maaşı Ne Kadar Alınır

Ev Hanımı Sigortası İle Emeklilik Maaşı Ne Kadar Alınır?

Vergiden muaf olarak evde yaptığı el işlerini satıp gelir elde eden ev hanımları düşük prim ödemesi ile esnaf sayılarak 4 b kapsamında yani BAĞ-KUR lu olarak emekli olacaklardır. Evde çalışıp ekonomiye katkıda bulunan ev hanımlarının geleceklerini garanti altına alacakları bu emeklilik fırsatında 2019 yılı için alınacak maaş tutarı 800-1000 arasında değişmektedir. İmkanı olanlar daha yüksek prim ödemesi ile emekli maaşların ileride daha yüksek alabilmektedirler.

 Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!