Esnaf Kredileri

Et ve balık kurumu bayilik şartları burada

30.07.2018
314
Et ve balık kurumu bayilik şartları burada

Ülkemizdeki en büyük et üreticisi olan Et ve Balık Kurumu ‘nun kuruluşu, 1952 yılına dayanmaktadır. İlk faaliyetini Erzurum Et Kombinası olarak gerçekleştiren kurumun amacı; halkı hayvancılığa teşvik etmek, hayvancılık faaliyetlerine katkıda bulunmaktır. Daha sonra adı Et ve Süt Kurumu olarak değiştirilen kurum, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde faaliyet göstermektedir. Hayvancılık alanında üretim yapan çiftçiye destek olan Et ve Balık kurumu, ülke çapında bir çok şehir merkezinde bayilik vererek halka uygun et ve süt hizmeti sunmaktadır. 2018 yılı için bu sektörde hizmet vermek isteyen girişimcilerin bu kuruluştan bayilik almak için yapması gerekenlerin ayrıntılarını paylaşalım.

Et Ve Balık Kurumundan Bayilik Almak

    Et Ve Balık Kurumundan Bayilik Almak

Ülke genelinde 50 yi aşkın bayi ile halka hizmet veren kurum, franchise yöntemi ile şube açmak isteyen yatırımcıya kapılarını açmaktadır. Bu kurumdan bayilik almak için yapılacak başvuruda öncelikli değerlendirme, kişinin geçmiş ticari faaliyetlerinde başarılı olması gerekmektedir. Kişiye bayilik verilecek bölgedeki satış potansiyeli de bakılacak diğer bir ayrıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeterli sermaye gücüne sahip olan bayinin ticari faaliyet göstermesinde de bir engel olmaması gerekmektedir. Et ve Balık Kurumu bayiliği için kurulum aşamasındaki giderlerin bayi tarafından karşılanması ve bayide yeterli sayıda çalışan bulundurulması şartı da bulunmaktadır. Sorumluluk sahibi, başarı odaklı ve yönetici vasıflı kişilerin alabileceği bu bayilik için gerekli teminat sunulması gerekmektedir. Açılacak bayi gıda maddelerinin satışına uygun cadde ve işlek sokaklarda açılacak bayi ile faaliyetine başlayacaktır. Açılacak bu bayide et ve süt satışının yanı sıra organik bazı gıda maddelerinin de satışı yapılmaktadır. Mağazanın uygun konumda olmasının yanı sıra, 80 metrekare ve üzeri bir alana sahip olması başvuruda aranacak şartlar arasında.

   Et Ve Balık Kurumu Bayilik Aşamaları

Et Ve Balık Kurumu Bayisi Olma Aşamaları

Kurum devletin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ na bağlı bu alanda hizmet veren bir koludur. Hayvancılık alanında üretim yapan kişilerin faaliyetlerine destek ve satış aşamasında yardımcı olmak adına kurulmuştur. Ülkemizdeki et ve süt ürünleri fiyatları devlete bağlı bu birliğin belirlediği fiyatlar baz alınarak gerçekleştirilmektedir. Piyasadan daha makul fiyatlara satılan ürünler, ülke genelinde verilen bayilikler aracılığı ile vatandaşa ulaştırılmaktadır. Mağazaların tek tip ve bütün hijyen kurallarına uygun şekilde düzenlemesi yapılmaktadır. Mağazaların gerekli denetim ve takipleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Kurumun hedeflediği rakam 100 bayi ile vatandaşa sağlıklı ve ucuz et satmaktır. Üreticiye zarar ettirmeden elinde kalan hayvanları uygun fiyata alıp vatandaşa da yine uygun fiyata satma politikası vatandaş tarafından da büyük ilgi görmektedir. Franchise için yapacağınız başvuru da değerlendirmeler yapılarak, uygun konum belirlenerek bayilik sözleşmesi imzalanmaktadır. Açılacak bayi için büyük şehirlerde fiyat 80 ile 100 bin lira arası değişirken daha küçük illerde fiyat 60 bin liraya kadar inmektedir. Ankara Çankaya’ da bulunan merkez bayiye yapacağınız başvuru ile gerekli mülakat ve bayi ile ilgili istişare yapılarak 60 gün içinde bayi açılışı gerçekleştirilmektedir. Tüm hijyen kurallarına uygun sağlıklı, kaliteli ve ucuz et satışı hedefine sizde bayi olarak ortak olabilirsiniz.

Et Ve Balık Kurumunun Faaliyetleri

          Bayilik Başvurusu

Bayilik kriterlerine uygunluğunuzun devamında bu kuruma dahil olduğunuzda sizinle 5 yıllık bir sözleşme imzalanacaktır. Satışların %85 i resmi kurumlara yapılan bu kurumun bayisi olurken, bulunduğunuz bölgede bir başka bayi olması kurumun şartları arasındadır. Bayinizde satacağınız ürünlerin alımında toplam tutarın yüzde 20 si kadar teminat göstermeniz gerekmektedir. Et ve Balık Kurumu uygun fiyatlarda et satışı yaparken, üretici ve tüketici arasındaki dengeyi ve istikrarı sağlamayı amaçlamaktadır. Sektördeki düzenleyici ve destekleyici rolü piyasadaki ani iniş ve çıkışları kontrol etmede etkili olmaktadır. Yaptığı sağlıklı kesim ve satış faaliyetleri vatandaşta güvenilirlik oluşturmaktadır. Mevzuata uygun kontroller ve canlı olarak yapılan muayeneler, ISO 22000 Gıda Güvenlik Sistemi ile ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemine uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Satılan ürünler arasında; kıyma, kuşbaşı, biftek, pirzola vb. et ürünleri ile sucuk, sosis, salam, kavurma, köfte vb. şarküteri ürünleri ve fleto alabalık, somon, uskumru, mezgit gibi balık ürünleri de bulunmaktadır. Sabah 9:00 ile akşam 18:30 saatleri arasında haftanın 6 günü hizmet veren mağazalar Pazar günleri kapalıdır. Bayilik almanın avantajlarından yararlanmak için başvurunuzu  internet sitesi üzerinden gerekli bilgi ve iletişim adreslerine ulaşarak sağlayabilirsiniz.

 

 

Yorumlar
  1. M.akif sener dedi ki:

    Iyi bir bayi olmak

  2. Adem dedi ki:

    Com güzel Ben de bu bayilik girmek isterim

  3. Savaş ozturk dedi ki:

    D.100 karayolu üstü 240m2dukanim kocaeli,korfez,k,yeli mahallesi