Esnaf Kredileri

Esnafa Özel Ticari Araç Kredisi Nasıl Alınır ?

19.10.2017
137
Esnafa Özel Ticari Araç Kredisi Nasıl Alınır ?

Düşük faizler ile sıfır yada ikinci el ticari araç almak isteyen esnaflara 60 aya kadar varan vadelerle bankalar ile ESKKK, Türkiye Halk Bankası aracılığı ile kredi imkanı sağlamaktadır. 2018 senesinde de şartlara uygun olmanız durumunda servis otobüsü dahil kamyon ve TIR gibi ağır vasıtaların alımları için sizler de bu bankalara ve kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz.

Esnafa Özel Ticari Araç Kredisi Nasıl Alınmaktadır ?

Esnaflara özel olarak alacakları ticari araçlar için kredi imkanını bankaların sağladığı gibi kendi meslek odaları da iş birliği içinde oldukları Türkiye Halk Bankası aracılığı ile sağlamaktadır. İster ağır vasıta ( kamyon, TIR ) ister ise binek ticari araç alacak olun bankalar sizlere özel olarak 60 aya varan düşük faizli krediler ile bu olanakları şartları sağlamanız durumda sizlere sunmaktadır. 2018 senesinde de bu imkanlar biraz önce bahsettiğimiz şekilde hem meslek odaları hemde bankalar ile verilmeye devam etmektedir. Şimdi sizlere ister esnaf olun ister ise olmayın sizlere özel olarak 2018 senesinde sağlanan tüm ticari araç alımlarından sunulan kredi imkanlarını sunacağım.

ESKK Kefaleti İle Türkiye Halk Bankası Ticari Araç Kredileri

Şayet Esnaf Kefalet Kredisi ve Kooperatifi odasına ortak bir esnaf iseniz, bize kalır ise en düşük faiz oranları ile sıfır yada ikinci el araç alma kredisi kuşkusuz ki Türkiye Halk Bankasından geçmektedir. Oda, kendisine kayıtlı üyelerine özel olarak devlet faiz destekleri sağlamış oldukları krediler ile %4 den başlayan faiz imkanları ile ticari araç kredileri sağlamaktadır. Sizlere sağlanan bu imkanlar ile ister ağır ticari ister iseniz binek türü ticari araçları sıfır yada ikinci el olarak alabilirsiniz. İkinci el ticari araç alımlarında 5 yaş sınırına kadar imkan sağlayan ESKKK ile Türkiye Halk Bankasından alacağınız ticari araçlar için en fazla 150 bin TL kadar kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca bunun yanı sıra şayet elinizde ikinci el bir ticari araç var ise bunun bakımlarını da yine bu vesileyle sizlere sunulan krediler ile hem sağlayabilir hemde yedek parçaları dahil alabilirsiniz. Sizler için TESKOMB önderliğinde hazırlanan 3 kredi paketi şu şekildedir.

 1. Sıfır ve İkinci El Ticari Taşıt Alım Kredileri; Bu paket ile her türlü ticari sıfır yada 3 yaşına kadar ticari kamyon veya kamyonet ile otomobilin yanı sıra 5 yaşına kadar ağır vasıta kamyon ile otobüs alabilirsiniz. 60 ay vadeli olarak kullandırılan bu kredinin en üst başvuru limiti tam 150 bin TL olmaktadır.
 2. Ticari Taşıt Onarım Kredileri; Ticari araç kullanarak yaşamlarını sürdüren esnaflarımızın taşıtlarının bakım ve yedek parça alımları için oluşturulmuş olan bir kredi paketidir. 150 bin TL üst limite kadar sunulan bu imkanlar başvuru durumunuza göre 1 ile 9 yada 4 sene vadeli olarak sağlanmaktadır.
 3. Servis Aracı Yenileme Kredileri; Şehir içi okul ile yük taşımacılığı yapan esnaflarımızın 10 yaşından yada daha eski araçlarının yenilenmesi amacı ile oluşturulmuş bir kredi seçeneğidir. En az %8 araç bedeli için kaynağa sahip olan tüm esnafa şartları sağlaması durumunda verilmektedir.

ESSK İle Türkiye Halk Bankasının Ticari Araç Kredileri İçin Başvuru Şartları Nedir ?

Yukarıda ticari taşımacılık ile uğraşan esnaflarımız için oluşturulan kredilerin hepsinin başvuru şartları aynıdır. Bu şartların en başında da kuşkusuz her kredi fırsatında olduğu gibi esnafım KKB kredi notu değeri gelmektedir. Şayet başvuru sahibi geçmiş dönemlerde bankalar tarafından kara listeye dahil edilmemiş ise aşağıdaki diğer şartları da sağlayarak yukarıda 3 kredi paketinden istediğinden istifade edebilir.

 1. 2 Tane şahıs kefili gerekmektedir.
 2. Esnaf odasına kayıtlı olmanız,
 3. Herhangi bir vergi borcunuzun bulunmaması,
 4. Araç bakım ve yedek parça başvuruları için ipotek sahibi olmanız.
 5. Alacağınız aracı rehin ettirmeniz.

gerekmektedir.

Başvurular Nasıl Yapılmaktadır ?

İhtiyaç duyduğunuz herhangi bir ticari esnaf kredisi için ilk başvuru işlemleri bir dilekçe il bağlı olduğunuz meslek odasına yapılmaktadır. Meslek odası sizin dilekçenizi inceler ve kendince bir istihbarat sürecine sizi sokar. Bu süreç sonrasında şayet istihbaratınız olumlu olursa bu kez dilekçesiniz ESKKK yönetim kuruluna sevk edilir. Kurulda başvuru dilekçenizi Türkiye Halk Bankasına gönderir. Bankada sizin yine bir istihbarat sorgulamanız sağlar. Şayet banka tarafından yapılan bu istihbarat sorgulamanız olumlu geçer ise aşağıdaki belgeler ile gelmenizi talep ederler.

Gerekli Belgeler

 1. Oda kayıt belgesi
 2. Vergi levhası
 3. Yıllık mali bilanço
 4. Nüfus cüzdanı hürriyeti

Bankalardan Ticari Araç Kredisi Nasıl Çekilir ?

Ağır yada hafif ticari araç alımları için herhangi bir bankadan da kredi kullanabilirsiniz. Bankaların ticari araç alımları için vermiş oldukları kredilerinin vadeleri en fazla 60 aydır. İkinci el ticari araçlar için en fazla 8 yaşa kadar olan ticariler için bankalar kredi imkanı sağlarlar. Bankaların hepsi tarafından ticari araç alacaklar için istenilen şartlar ve gerekli evraklar ise şunlardır.

 1. Başvuru sahibinin kredi notunun yüksek olması,
 2. Gelir belgesine sahip olması,
 3. Sıfır ticari araçlar için araca ait fatura,
 4. İkinci el araç ticariler için ruhsat fotokopisi,
 5. Nüfus cüzdanı ile başvuru formu.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.