Esnaf Kredileri

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Makinesi

08.06.2017
162
Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Makinesi

2019 yılında esnaflarımıza Türkiye Halk Bankası aracılığı ile 30 bin TL faizsiz olmak üzere 200 bin TL kadar %4  faiz oranları ile işletme destekleme kredileri verilmeye devam edilmektedir. 2020 de devam edecek olan Esnaf Kefalet Kredisi olarak da bilinen, bakanlar kurulu kararı ile hazine tarafından faizleri karşılan bu kredi olanaklarından yararlanacak olan tüm esnaflarımızdan bazı kesintiler yapılmaktadır. Kesintileri gösteren hesaplama tablosu İstanbul ile Ankara başta olmak üzere tüm il ve ilçelerdeki Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatiflerince aynı orantıda olmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi 2019 Faiz Oranları Ne Kadar ?

Türkiye Halk Bankası her sene olduğu gibi 2018 senesinde de şartlara uygun olan tüm esnafa devlet destekli olarak faizsiz veya çok düşük sembolik oranlarda iş yeri kredisi vermektedir. Bunu her yıl toplanan Bakanalar kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda sağlamaktadır. Bakanlar kurulu tarafından alınan bu karar doğrultusunda ise,

 1. Şartlara sağlayan tüm esnaf faizsiz yada düşük faizli işletme destekleme kredilerinden yararlandırılır.
 2. Para finansmanını Türkiye Halk Bankası sağlar.
 3. Kefaletini ise TESKOMB bünyesi altında bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi sağlar.
 4. Faiz oranlarını ise T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ödemektedir.

Tüm bu devlet kurumlarının bir araya gelmesi ile birlikte esnafımıza 60 aya varan vade seçenekleri ile yıllık %4 ile %5 faiz oranlarında yada hiç faizsiz krediler sağlanmaktadır. Hiç faiz ödemek istemeyenleri Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi 2019 başvuruları isimli yazımda gerekli bilgilendirmeyi yaptım, incelemelerini önem ile rica ediyorum. Sizlere belirtmiş olduğum bu faiz oranları kredinin vadesine göre indekslidir. Dolayı ile vade yükseldikçe faiz oranında artmaktadır. Buna göre ise 1 ile 12 arasında kullanılacak olan esnaf kredilerinde uygulanacak olan kredi faiz oranı %4 iken 12 ay ve üzerindeki vadelerde uygulanan oran %5 tir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kesinti Tutarları

%4 ile %5 oranında esnaflara en üst limit olarak finanse edilen esnaf kefalet kredilerinden bazı kesinli kalemleri uygulanır. Bu kesinti kalemleri ise % ‘lik baz da uygulanmaktadır. Dolayısı ile kredi başvurusundaki rakam arttıkça kesinti miktarı da buluna bağlı olarak artmaktadır. Sizlere 2019 yılında bakanlar kurulu ile kararlaştırılan tüm resmi kesintileri ve yine bu seneye ait olan Esnaf Kefalet Hesaplama Tablosu dahilinde verilecek olan 100 bin ile 125 ve 150 bin ile en üst limit olan 200 bin TL geri ödeme listesini paylaşacağız.

Esnaf Kredilerinde Resmi Kesinti Oranları

Düşük faizli olarak esnaflara verilecek olan devlet teşvikli kredilerde bazı kalemlerde komisyon kesintileri uygulanmaktadır. Bu oranlar kredi miktarı fark edilmeksizin hepsinde aynıdır. Buna göre ise aşağıdaki başlıklar da bu kesintiler % olarak yapılmaktadır.

 1. %1 bloke sermaye kesintisi
 2. %1.5 Kooperatif komisyonu
 3. %1 Risk Fonu
 4. %0.25 TESKOMB
 5. %0.25 Bölge Birlik Kesintisi
 6. %0.25 Halk Bankası Masraf Kesintileri

Bu kalemlerden %1 bloke sermaye kesinti tutarı kredi taksitleri bittiği vakit esnafa geri ödenmektedir. Geri ödemesiz olarak ise bakanlar kurulu kararı ile kesilen toplam oran %3.5 tir.

Esnaf Kefalet Kredisi Vade Oranları

Türkiye Halk Bankası tarafından oluşturulan paketler dahilinde kredi vadeleri oluşturulmuştur. Oluşturulan bu paketlerin hepsinde nakit para başvurusu üst miktarı 150 bin TL tir. Programlara göre vade miktarları ise aşağıdaki gibidir.

 1. İşletme kredi paketinden yararlanacak olanlar için en fazla 24 ay vade
 2. Tesis kredilerinde 36 ay vade
 3. Yatırımı ( istihdamı ) destekleme kredilerinde ise 12 ayı ödemesiz 36 ay vade
 4. İhracat kredilerinde yine 1 sene ödemesiz olmak kaydı ile 4 sene vade
 5. İskonto kredilerinde 9 ay geri ödeme
 6. Ticari kamyonet, minibüs veya kamyonet almak isteyenlere 60 ay vade
 7. Ticari araç bakım ve onarım giderleri için 48 ay
 8. Servis veya kamyonetlerini yenilemek isteyenler için ise 36 ay vadeler ile esnaf kredileri verilmektedir.
Esnaf ve Kefalet Kredisi Vade Hesaplama Tablosu

Esnaf ve Kefalet Kredisi Vade Hesaplama Tablosu

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Tablosu

Şimdi sıra geldi 2019 senesinde esnaflarımıza verilen 100,125 ve 150 ve en üst limit olan 200 bin TL hesaplama tablolarını sizler ile paylaşılmasına. Bu 4 rakama göre kredi kullanacakların tüm belirttiğimiz kesintiler sonrasında ellerine net geçecek olacak rakam aşağıdaki gibi olacaktır.

 • 100.000 TL başvuruda bulunacaklar için toplam yukarıdaki belirttiğimiz komisyon oranlarındaki kesintiler sonrasında 60 ay vadeli yani %5 faiz oranlı olarak çekmeleri durumda ellerine net geçecek olan rakam 92.300 Türk Lirasıdır. ( 100 bin TL esnaf kredisi geri ödeme tablosu )
 • 125.000 TL için 60 ay vadeli başvuruda bulunacakların kesintiler sonrasında ellerine geçecek olan rakam 115.425 TL olacaktır. ( 125 bin TL Geri ödeme tablosu )
 • 150.000 TL başvurusunda bulunacak olan esnaflarımızın kesinti sonrasında ellerine 138.550 TL geçmektedir. ( 150 bin TL geri ödeme tablosu )
 • 2019 yılı için belirlenen en üst limit olan 200 bin TL esnaf kefalet kredisi kullanacak olanlar için toplam kesinti miktarı 14 bin TL olup, esnafımızın eline geçecek olan net rakam ise 186 bin TL olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.