KOBİKredi.NET

Esbis kayıt olma giriş sayfası

16.10.2018
97
Esbis kayıt olma giriş sayfası

Esnaf ve sanatkarların güncel bilgilerden faydalanması ve bir çok işlemi yapmaları için oluşturulan Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi, bir sürü gereksiz evrak ve devlet dairesi gezmeden işlem yapabilme kolaylığı sağlamaktadır. ESBİS 2018 yılında hem esnafa hem de devlet kuruluşlarına hızlı işlem ve zaman kaybı yaşanmadan işlem yapma, bu bilgilerinde ortak bir sistemde toplanması fırsatını vermektedir. 81 ilde farklı sektörlerde hizmet veren milyonlarca esnafın kullandığı bu sisteme sizde kayıt olabilir işlemlerinizi her noktada kolayca gerçekleştirebilirsiniz. ESBİS veri tabanına kayıt nasıl olunur, burada hangi işlemler yapılır ve giriş sayfasına alt başlıklardan ulaşabilirsiniz.

ESBİS Nedir?

ESBİS

Devlet kuruluşları  gelişen teknoloji ile bir çok işlem ve bilgi alışverişini online sistem üzerinden yürütmektedir. 2005 yılında hizmete giren 2012 de güncellenen ESBİS online hizmet sistemi de esnaf ve sanatkarların sicil ve meslekleriyle ilgili işlemleri buraya kayıt olarak tek tuşla yapma imkanı sağlamaktadır. Bu sayede yapılan işlemler online olarak sisteme düşer güvenli, hızlı ve şeffaf bir düzende her şey kayıt altına kolaylıkla alınabilmektedir. Gereksiz evrak ve belgeler için alınan maddi külfetten ve bir çok devlet kurumuna gidip sıra alıp işlem yaparak harcanan zamandan esnaf ve sanatkarları kurtaran bir yeniliktir. E- devlet sistemi üzerinden şifrenizle ESBİS e kolaylıkla giriş sağlayabilirsiniz.

Kimler ESBİS Sistemine Giriş Yapabilir?

ESBİS esnaf ve sanatkara kolaylık sağlamanın yanında devlet kurumları içinde esnafın bilgilerine kolaylıkla ulaşma olanağı sağlamaktadır. Esnafın ticari hayatı boyunca yaptığı tüm işlem bilgileri burada depolanır ve kurumlar tarafından istenildiğinde bu bilgilere ulaşılabilmektedir. Ülkemizde farklı sektörlerde hizmet veren 2 milyon esnafın sicil bilgilerine tek tıkla ulaşılabilmektedir. Bu bilgilere ulaşabilen kurumlara baktığımızda;

 • Sicil Müdürlükleri,
 • Bakanlıklar,
 • Esnaf Odaları,
 • Esnaf Birlikleri,
 • Konfederasyon,
 • Federasyonlar olarak sıralayabiliriz.
blank

HALK BANKASI İLE ÖDEME

ESBİS Sisteminde Hangi İşlemler Yapılabilmektedir?

ESBİS sadece esnaf ve sanatkarların bilgilerini değil en güncel bilgileri esnaflarla ilgili yenilik ve değişiklikleri paylaşan bir sitedir. Öncelikli temel amaç; işlemleri hızlandırmak, 81 ilde faaliyet gösteren bütün kayıtlı esnafa aynı kalitede ve güvenli hizmet vermek aynı zamanda bu bilgileri bir ortamda depolamaktır. Yapılabilecek işlemlere baktığımızda;

 • Ticari hayatına yeni başlamış esnafın sicil  işlemlerinin yapılması,
 • Ticari aktifliğini bitirmiş esnafın terkinin yapılması,
 • Başka bir sektöre geçişte esnafın tadil işlemlerinin yapılması,
 • Vergi levhası,
 • İkametgah çıktısı,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Üye olduğunuz oda bilgileri,
 • Ülkemizdeki faal kooperatif iletişim bilgileri ulaşılabilecek bilgiler arasında.

ESBİS Giriş Nasıl Yapılır?

Bir dükkan açmak istediğinizde sizden istenecek bir çok belge bu sistemle birlikte tarihe karıştı. T.C vatandaşı olan herkesin sahip olduğu e- devlet şifresi; PTT den ya da internetten ücretsiz e- devlet şifrenizi alarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz. E-devlete sayfasına giriş yaptıktan sonra T.C kimlik ve e- devlet şifreniz ile ESBİS e girdiğinizde otomatik olarak tüm kimlik, ikametgah bilgileriniz görülebilmektedir. Esnaf olarak yaptığınız tüm işlemler, ödemeler, borçlar, kayıtlı olduğunuz odalar hem siz tarafından hem devlet tarafından takip edilebilmektedir. Üyesi olduğunuz oda bilgileri, esnaf ve sanatkarlara yönelik mevzuatlar ve size bilgilendirme amacı ile gelecek mesajlara buradan ulaşabilirsiniz. Esnaf olup yeni meslek eklemek isteyenler içinde sisteme girişin devamında meslek/işyeri kısmından yeni meslek eklemesi yapılabilmektedir. Zaman zaman yapılan güncellemeler ile kişilerin bilgileri kontrol edilir, yeni kayıt olanlar, kayıt sildirenler tekrar işleme geçirilir. Bu sayede ülkede faaliyet gösteren esnaf sayısı, kapanan işletme sayısı, bunlarla ilgili istatistikler, illere ve ilçelere göre  bulunan esnaf sayısı, hangi meslek gurubunda ne kadar faal esnaf olduğu, adres unvan değişiklikleri ve sicil kaydı sırasında yapılan ya da yapılmayan ödemelerle ilgili resmi belge yerine geçen bilgiler kayıt altında tutulmaktadır. ESBİS üzerinden yapılan ödemeler Halk bankası aracılığı ile online şekilde gerçekleştirilebilmektedir. E- imza ile yapılan bu işlemlerde güvenlik konusunda oldukça başarılı bir noktaya gelinmiştir. Yapılan işleme göre anlık güncellenen ödeme ya da diğer işlemler ilgili makamlarca kolaylıkla görüntülenebilmesi ve sizin nerde olursanız olun bu işlemleri yapabilme, güncel değişikliklerden haberdar olup esnaf kurullarının seçim sonuçları takibini bile takip edebilme kolaylığı çağın getirdiği en büyük artılardan biridir. Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz e- devlet uygulaması ile internet üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.