KOBİKredi.NET

Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır 5 Şart Nedir?

04.09.2019
61
Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır 5 Şart Nedir?

Engelli vatandaşlar ve yakınları engelli raporları sayesinde araç alımında oldukça düşük fiyatlara yeni bir araca sahip olabilirler. Engelli vatandaşlara yasal olarak verilen bu indirim, kişinin engel derecesine göre belirlenmektedir. Tabi ki bu indirim sadece ”0” kilometre araçlar için uygulanmaktadır. ÖTV indirimi yada ÖTV’ den muaf olarak araç almak için gerekli şartlar nedir, engelli raporu ile hangi araçlar alınabilir, engelli yakını için indirimli araç nasıl alınır, gerekli evraklar ve engelli yüzdesi kaç olmalıdır tüm merak ettiklerinizi sizlerle paylaştık.

Engelli Araç Alımı Şartları 2019′ da Nedir?

Engelli Araç Alımı Şartları 2019' da Nedir

          Engelli Araç Alımı Şartları 2019′ da Nedir

Ülkemizde bazı kanunlar kişilere diğerlerinden ayrıcalıklı haklar sunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızda kredilerde uygun faizlerin yanı sıra işlerine evlerine rahatlıkla gidebilecekleri, kendi engel durumlarına göre düzenlenmiş araçlar ile hayatlarını kolaylaştırabilmektedirler. Engelliler için geçerli olan ÖTV indirimli yada ÖTV ‘den muaf olarak araç alabilmeniz için engelli araç alımı mevzuatına göre bazı şartlar gerekmektedir. Eğer ki kişi engelli ve kendi kullanımı için bir araç alacaksa;

  • İstenen ilk şart şahsi kullanım için %40 engelli olup bunu raporla belgelemeniz gerekmektedir.
  • Kişi aracı kendi kullanacaksa A veya B sınıfı ehliyette engelli olduğu ibaresi yer almalıdır.
  • Alınacak araç engelli kişinin kullanımına uygun dizayn edilmek koşulu ile bu indirim uygulanacaktır.
  • 0 kilometre alınacak araç 1.6 motor gücünün üstüne çıkmamalıdır.
  • Araç 5 yıl içinde satılamaz ve bu 5 yıllık süreçte alınacak yeni bir araca ÖTV indirimi de uygulanmamaktadır.

Engelli Raporu Üzerinden Başkası Araç Alabilir mi?

Engelli Raporu Üzerinden Başkası Araç Alabilir mi

        Engelli Raporu Üzerinden Başkası Araç Alabilir mi

Engelli vatandaşlara araç alımında uygulanan ÖTV ‘ den muaf olma, hem kişinin kendine hem de 3. dereceye kadar olan yakınlarına uygulanabilmektedir. Engelli kişinin yakınına yada ona şoförlük edecek kişi için alacağı bu araç da hastalığı yada engeli ne olursa olsun %90 engelli raporu varsa bu indirimden kolaylıkla faydalanabilmektedir. %90 engelli bu vatandaşlarda ehliyet şartı aranmaz. Araç kullanamayacak düzeyde olan bu vatandaşlarımız aracı alacakları yakını yada kişinin araca uygun ehliyet sahibi ve gerekli belgelerinin olması yeterli olacaktır. Kişi aracı kendi kullanamayacağı için araca herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek olmaz ancak tekerlekli sandalye yada sedyenin rahatlıkla konulabileceği şekilde dizayn edilmelidir. Kullanacak kişide de B ehliyeti olma şartı aranmaktadır. Yine 0 kilometre alınacak bu araçtan;

  • Engelli vatandaşın annesi, çocukları, babası, kardeşi, eşi, eşinin annesi ve babası, kardeşinin çocukları ve eşi,  torunları ve eşleri, eşinin kardeşleri ve eşleri, engelli kişinin ve eşinin dayısı, amcası, halası, teyzesi ve eşleri de bu indirimden faydalanabilen yakın akrabalar arasındadır.

Engelli Araç Alımı Hesaplama

Engelli Araç Alımı Hesaplama

                Engelli Araç Alımı Hesaplama

Engelli vatandaşın yada engelli vatandaş yakınının raporla indirim uygulanarak alacağı araçta normal bir araç alımına göre oldukça büyük bir fark olmaktadır. Uygulanacak ÖTV indirimi aracın marka, model ve fiyatına göre değişkenlik göstermektedir. Yüzde 90’ın altında engel derecesi olanlar için uygulanacak olan vergi oranı ise yüzde 26,3 olacaktır. ÖTV ye ek alınan KDV ise normalde 18 iken engelli vatandaşların araç alımlarında yüzde 15,254’e kadar düşmektedir.Yönetmelikte belirlenen araçlara uygulanan bu indirim sayesinde;

  • 1.6 motor gücüne sahip araçlar ve ÖTV si 40 bin lirayı geçmeyen araçlar için uygulanacak indirim %45′ dir.
  • ÖTV si 40 bin ile 70 bin arasında olan araçlar için %50,
  • 70 bin lira üzeri ÖTV masrafı olan araçlar için ise uygulanacak ÖTV indirimi %60 olarak belirlenmiştir.
  • %90 üzeri engelli vatandaşlar için ise ÖTV %0 olarak uygulanmaktadır.

Ortalama bir hesaplama yapacak olursak 100 bin liralık bir araç için normal bir vatandaş 50 bin lira ÖTV öderken engelli vatandaş bu araç için 25-30 bin liralık bir indirim alabilmektedir.

Engelli Raporu İle Alınan Araç Satılır mı?

Engelli Raporu İle Alınan Araç Satılır mı

          Engelli Raporu İle Alınan Araç Satılır mı

Engelli raporu ile indirimli olarak alınan aracın 5 yıl süre ile satılmama, satılırsa uygulanan indirimin geri iadesi şartı bulunmaktadır. Bu 5 yıllık süreç dolduğunda ister engelli birine yada engelli ibaresi kaldırılarak normal bir vatandaşa satış işlemi gerçekleştirilebilmektedir. İndirimli ikinci bir araç almak için ise; yine aynı şekilde 5 yıllık süreç dolması gerekmektedir. İstisnai olarak bir kereye mahsus aracın ağır kaza yapıp hurdaya çıkması halinde yada yangın, sel, deprem, heyelan gibi doğal afetler sonucu kullanamayacak duruma gelmesi halinde tekrar bir indirim uygulanabilmektedir.

Engelli Raporu İle Araç Alacaklar Hangi Hastalıkları Kapsamaktadır?

Engelli Raporu İle Araç Alacaklar Hangi Hastalıkları Kapsamaktadır?

Engelli Raporu İle Araç Alacaklar Hangi Hastalıkları Kapsamaktadır?

Engelli raporu ile araç alacaklar için engel durumu göz önünde bulundurulurken kişinin ortopedik engelli yada görme, işitme, konuşma, zihinsel engel, böbrek kalp, kanser hastası olması fark etmemektedir. Alınacak araçtaki otomatik vites özelliği ortopedik engellerde özel tertibat olarak sayılmaktadır. Kişinin aracı yakınının kullanması durumunda tek şart araca sedye veya tekerlekli sandalye düzeneği konulmasıdır. Alınacak aracın en üst limiti ise 200.000 lira olarak belirlenmiştir. Bu miktarın yukarısına ÖTV indirimi uygulanmamaktadır. T.C vatandaşı olan ve devlet hastanelerinden tam teşekküllü kontrolden geçirilerek raporunu alan herkes bu indirimden faydalanarak araç alabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.