Esnaf Kredileri

Engelli Kredisi Veren Bankalar Hangileridir ? Faizsiz İmkanlar!

05.07.2017
130
Engelli Kredisi Veren Bankalar Hangileridir ? Faizsiz İmkanlar!

Müjde! 2022 maaşı olan özürlü, engelli kardeşlerimize özel 2018 yılında da başta kamu bankaları olan Halkbank ve Ziraat Bankası olmak üzere Yapı kredi ile PTT dahil bir çok banka özel faiz indirimli hatta faizsiz olarak kolay kredi vermektedir. İster yeni bir iş yeri açmak isteyin, ister iseniz ihtiyaçlarını karşılamak için bireysel kredi başvurusunda bulunun yada sıfır ile 2. el araç veya konut alacak olun, ama sakın sizler için hazırladığımız bu bankaların 2018 özel sunmuş olduğu teklifleri incelemeden karar vermeyin.!

Engelli Kredisi Hakkında

Ülkemizde TUİK verilerine göre nüfusunun %12,9 gibi büyük bir bölümünü oluşturan engelli kardeşlerimiz için bir çok banka özel indirimli şekilde kredi imkanları sağlamaktadır. Bu büyük kitle için işin açıkçası elinden kaçırmak istemeyen özel bankalar ile kamu bankaları çeşitli kredi imkanları sağlamaktadır. Bu imkanlar ihtiyaç kredileri başta olmak üzere konut alımları yada ikinci el veya sıfır araç alımları ile iş yeri destekleme kredilerinden oluşmaktadır.  Daha önce devletimizin hazine katkıları ile sizlere yeni bir iş yeri kurmak amacı ile sağladığı KOSGEB Engelli destekleri nedir kredi başvurusu nasıl yapılır, sorusuna çok detaylı bir şekilde yanıtlamıştım. Şimdi ise bankaların sizlere tüm alanlarda sunmuş olduğu 2017 yılı imkanlarından biraz bahsetmek istiyorum.

Engelli Kredisi Veren Bankalar Hangileridir ?

Aslına bakılır ise ülkemizde her banka engelli kardeşlerimize ihtiyaç kredisinden tutunda kolay bir şekilde araç ve konut alımlarına kadar kredi olanakları sağlamaktadır. İnsanlarımız da engelli denildiği zaman sadece zihinsel ve bedensel engelli olan arkadaşlarımız akıla gelmektedir. Hal bükü çevremizde bir çok insan uyku apsesi ve sarılık gibi hiç kendini göstermeyen iki hastalığın raporu ile de rahatlık ile %40 oranında engelli raporu alabiliyorlar. Bu şekilde malulen emekli olan özel ve kamu sektörlerinde belli bir sigorta pirimi ile ( yanlış hatırlamıyor isem 3800 ) ve belli bir süreyi doldurmaları durumda ( yine yanlış hatırlamıyor isem SGK’lıların 19 sene ) bir çok arkadaşım bulunmaktadır. Genelde gelir belgesine sahip malulen emekli olmuş engelli kartına sahip olan bu arkadaşlarım belediyelerin bir çok hizmetlerinden ücretsiz olarak istifade eder iken sıfır araç alımlarında %40 varan vergi indirimlerinden istifade etmektedirler. Devletimiz engelli vatandaşlarımıza tanımış olduğu bu imkanlar bunlar ile sınırlı kalmayıp kendi bünyesinde yer alan bankalar aracılığı ile faizsiz iş yeri kurma kredisi imkanlarından tutunda 60 ay gibi uzun vadeli işletme kredilerine kadar dayanmaktadır. Tabi bu imkanları doğal olarak devlet bankaları sağladığı için özel bankalarda daha çok engelliler için ihtiyaç kredilerinde kampanyalar düzenlemektedir. Şimdi sizlere finansman anlamada 2017 senesinde tanınan tüm haklardan bahsetmek istiyorum.

Devlet Bankaları Engelli İşletme Desteklemeleri

Daha önce KOSGEB tarafından engelli kardeşlerimize %20 ayrıcalık ile sunulan hibe işyeri açma kredisi olanaklarından bahsettiğim için o konuya hiç girmeyip, doğrudan bankaların sizlere özel sağladığı avantajlara değineceğim. Bilmeyenler için özellik ile belirtmem gerekir ise, Türkiye de T.C. Ziraat bankası, Vakıflar Bankası ve Halkbank devlet kamu bankalarıdır. Bu 3 bankanın içinden iki tanesi daha çok işletme ve hayvansal yatırımlar için vatandaşlara çeşitli desteklemeler sağlamaktadır. Bu imkanı engelli karına sahip vatandaşlarıma sunan bahsi geçen bu iki kamu bankası da, Ziraat bankası ile Halk Bankasıdır.

Sizler için bankaların İnternet sitelerini, engelli kardeşlerimize özel hazırlanmış forum sitelerinden ve bankaların bireysel müşteri kanatlarından çeşitli incelemeler yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Elime geçen bulgular doğrultusunda ise aşağıdaki iki olanaklara eriştim. Daha fazla konu hakkında bilgiler elime bankaların müşteri hizmetlerince geçtikçe de bu konuları güncelleyeceğim taahhüdünü şimdiden vermek isterim. Sizlerde engelli arkadaşlarımıza konu hakkında tecrübelerinizi yorumlar aracılığı ile bizler ile paylaşırsanız çok müteşekkir kalırız.

Halk Bankası Engellilere Faizsiz İşleme Kredisi Veriyor!

En az %40 engelli raporuna sahip olan vatandaşlarımıza Türkiye Halk Bankası kendi işini kurmaları durumda 2017 senesinde sıfır faizli iş yeri kredisi vermektedir. En az 5 bin TL ile en fazla 25 bin TL arasından kullanabileceğiniz bu kredi geri ödemesi en fazla aylık eşit taksitli olarak 36 vadelidir. Yalnız 25 bin TL hepsini tek bir özürlü & engelli kardeşimiz çekememektedir. Ancak 5 ortağın bir araya gelmesi ile 25.000 TL üst limit verilmektedir. Halk bankasının engelli kardeşlerimize tanımış olduğu bu imkanların şartları ise,

  1. Başvuruda bulunacak olan engellinin en faz 35 yaşında olması gerekmektedir.
  2. İlk defa iş yeri kuruyor olan engelli vatandaşımızın kuracağı iş yeri için elinde gerekli ustalık belgesinin olması gerekmektedir.
  3.  İşletmenin temel giderleri için verilecek olan bu kredi ile fatura karşılığında makine ve ham madde alımları yapılmalıdır.
  4. Teminat istenilmektedir, teminat olarak ipotek değeri olan mal/mülk ile mevduat ve hazine rehini KGF yani Kredi Garanti Fonu teminatı istenilmektedir.

Halk bankasının tüm engelli vatandaşlarımıza sağlamış olduğu bu olanaklar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB ) resmi sitesinde yayımlanmıştır. http://borckatso.tobb.org.tr/modules.php?name=halkbankasi adresine bakarak da bize hak verebilirsiniz.

Ayrıca engelli kredisi imkanlarından Türkiye Halk Bankasından kullanacak olan vatandaşlar bunu tesis kredi şeklinde çekerler ise 12 ay hiç ödemesiz imkanlardan yararlanabilirler.

Ziraat Bankası Engelsiz Destek Paketi.!

Diğer bir devlet bankası olan T.C. Ziraat bankası da engelli kardeşlerimize yönelik kredi kampanyası başlatan bir diğer finansmandır. ” Engelsiz Destek Paketi ” adını verdiği bu kredi paketi ile tüm engellilere çok düşük faizler ile iş hayatına atılmaları ve nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına 60 aya varan kredi imkanı T.C. Ziraat bankası tarafından verilmektedir. 2 adet otomatik ödeme talimatı ile başvuru hakkı kazanacağınız bu imkanların yanı sıra banka 18 yaşından büyük olan çocuklarınız dahil olmak üzere tüm aileniz için özel bireysel emeklilik fırsatları da sağlamaktadır.

Engelli Kredisi Veren Bankalar

Engelli Kredisi Veren Bankalar

Konu hakkında detaylı bilgileri http://www.ziraat.com.tr/tr/Kobi/Krediler/Pages/EngelsizDestekPaketi.aspx bağlantısından alabilirsiniz.

Diğer Bankalardan Engelliler Nasıl Kredi Alabilir ?

Diğer bankalardan ihtiyaç veya konut ile araç alımları için kredi almak isteyen engellilerin gelir belgesine sahip olması istenilmektedir. Ama, şayet KKB kredi notu değeriniz problemsiz ise, daha önce sizler için yazdığım Gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankalar isimli makalemi mutlaka okuyun derim. 20.000 TL kadar hiç şubeye dahil gitmeden oturduğunuz yerden nasıl ihtiyaç kredisi alınır, sizler için resimli bir şekilde anlattım. Başka yollar ile her türlü kredi başvuruların da mutlak suret ile sizden bir gelir belgesi istenilecek tir. Şayet gelir belgeniz de mevcut ise tüm bankalardan rahatlık ile her türlü kredi ihtiyacınızı sağlayabilirsiniz. Şayet bana en iyi engelli kredi veren bankalar hangisidir diye sorar iseniz, ben yine devlet bankalarından vazgeçmeyin, Türkiye Vakıflar Bankasına bir başvurun derim.

PTT özelleştikten sonra ise anlaşma sağladığı bankalar aracılığı ile kredi imkanı sunmaktadır. PTT’nin en büyük engelliler için artısı hiç şüphesiz ki en üst yaş da olan engelli vatandaşlara dahil kredi imkanı sağlamasıdır. 2022 maşını PTT den bir çok engelli almaktadır. Maaşını PTT den alanlarda gelir belgesine sahip olduğu için çok fazla meblağlarda kredi çekemezler ise de ihtiyaç duyacaklar 1.000 TL ile 5.000 TL arasındaki nakit ihtiyaçları için rahatlık ile kredi kullanabileceklerini düşünüyorum.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.