Esnaf Kredileri

E-Devlet Üzerinden SGK Borçlarını Kredi Kart İle Ödeme

19.06.2018
126
E-Devlet Üzerinden SGK Borçlarını Kredi Kart İle Ödeme

E-devlet sistemi üzerinden yapılacak işlemler arasında olan SGK borcu ödeme yapılan güncellemeler ile artık daha güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir devlet kurumuna gitmeden sıra ve zaman kaybı yaşamadan yapılabilen bu işlem SGK pirim borcu olan vatandaş için çok büyük kolaylık sağlamıştır. Yıllarca bir kurumda çalışmış ve emekliliğe hak kazanmış ancak eksik prim günlerini ödeyerek emeklilik hakkını elde etmek isteyen vatandaş için kredi kartından e-devlet üzerinden bu borcu ödeyerek emekli olmasıyla ilgili yapılacaklar yazımızda.

2018 SGK Prim Borcu Sorgulama

Çağımızın gelişen teknolojisinin sağladığı kolaylıklardan biri olan e-devlet online hizmeti vatandaşın devletle ilgili bir çok işlemi internet üzerinden yapma kolaylığı getirmiştir. Kurumlara gitmek için; işlerini aksatıp, sıra bekleyip vakit kaybederek işlem yapma dönemini rafa kaldıran bu yenilik evden ya da elimizdeki akıllı telefonlara yükleyeceğimiz uygulama ile 5 dakika içinde yapabilme şansı getirmiştir. İşveren ve işçi arasında devletin aracılık yaptığı SGK adını alan, işçinin geleceğinin garantiye alınması ve emeklilik hakkını kazanması için ödenen primler; iş değişikliği ya da sigortasız çalışılmış sürelerde eksik olabilir. Bu eksiklikler emekli olmamız için engel teşkil etmekte ve prim borcumuzu öncesinde kurumlardan öğrenirken artık online bir kaç işlemle bu bilgilere ulaşılabilmekte. Her vatandaşa ayrı verilen bir şifre ve T.C kimlik numaranız ile sağlayacağınız e- devlete giriş bize bir çok kurumda işlem yapma fırsatı sunmaktadır. Sürekli yenilenen ve yeni uygulamalar dahil edilen bu online hizmette kalan SGK prim borcunuzu sorgulayarak emekli olmanız için ödeyeceğiniz tutarı öğrenebilirsiniz. Vatandaşın tarım ve hayvancılıkla ilgili faaliyetlerin bilgilendirmesi, askerlik bilgileriniz, çalışanlar için ve ticari işletmelere verilen hizmetler, kişilerin borç, varlık, sağlık bilgileri,ihaleler mevzuatlar, emniyetle ilgili hizmetler gibi bir çok bilgi bu sistemde mevcut. Kredi kartınız ile e- devletten yapılabilecek işlemler arasında; askerlik borçlanması, SGK doğum borçlanması, Kreş Ödemeleri, Genel Sağlık Sigortası (GSS)Primleri, Emekli Sandığı Prim Ödemeleri, BAĞKUR Primleri, BAĞKUR Borçları, SSK Geçmiş Dönem, SSK primleri, SSK işveren Ödemeleri, BAĞKUR geçmiş dönem borçları gibi işlemleri yapabilmeniz mümkün.

E-Devletten SGK Prim Borcumu Kredi Kartı İle Nasıl Öderim?

E-Devletten SGK Prim Borcumu Kredi Kartı İle Nasıl Öderim?

E-Devletten SGK Prim Borcumu Kredi Kartı İle Nasıl Öderim?

Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışan işçiye maaşı dışında Sosyal Güvenlik Kurumu’ na ödenen paraya, prim adı verilmektedir. Yasalara göre belirlenen prim gününe ve yaşa ulaşan kişi emeklilik hakkını elde etmiş demektir. Her ay düzenli olarak ve belirlenen miktarda yatırılan bu parayı kişiler, isteğe bağlı olarak da ödeyebilmektedirler. 4A, 4B ve 4C gibi kategorilere ayrılan sigortalılık durumları sigorta sahibi çalışan tarafından kısa bir sürede öğrenilebilmekte, ne kadar primi kaldı yani emeklilik için ne kadar ödemesi gerekiyor bu sorgulamayı e-devlet üzerinden sağlayabilmektedir. E-devlete giriş için PTT den alacağı ya da internetten ücretsiz alabileceği şifre ile giriş sağlayan vatandaş ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanabilmektedir. Prim demek çalışan için emekli olma yolunda aranan şartlardan biridir. Prim gününü doldurmanın yanında belirlenen emeklilik yaşına erişmiş olmak bir diğer şarttır. SGK prim borcu sorgulamamızı yapmak için; e-devlete giriş ve buradan  SGK Prim Borcu Sorgulama işlemini yapmalıyız. Bu sorgulama sonunda kalan prim borcumuzu öğrenmiş olacağız. Borcumuzu öğrendikten sonra bunu kredi kartı ile hiçbir kuruma gitmeden bu sistem üzerinden ödeme kolaylığı sağlanmıştır. Bu sekmeden karşımıza çıkan kurum isimlerinden SGK başlığından istenilen bilgileri girerek kendi SGK dökümümüze ulaşabiliriz. Hem hızlı hem de güvenilir bu işlemleri yaparken kişisel bilgilerimizi saklı tutmalıyız. Aylara bölünmüş ve sizin çalışma hayatınız boyunca işvereniniz tarafından kuruma yatırılmış prim günlerinizin dökümü ve kalan gün sayınıza erişiminiz sağlayıp SGK ya kart ile prim borcunuzu ödeyebilirsiniz.

E-devlet Şifrem Olmadan Giriş Yapabilir miyim?

e-devlete İnternet Bankacılığı İle Giriş

e-devlete İnternet Bankacılığı İle Giriş

GSM fatura ödemesinden tutun, öğrenciler için harç yatırmaya ve askerlik bilgilerinize kadar bir çok hizmetin verildiği e- devlete giriş için postaneden şifre almanın dışında internet üzerinden de giriş sağlayabilirsiniz. Çoğumuzun kullandığı internet bankacılığı şifremiz ile e- devlete girmek ve istediğimiz sorgulama ve işlemi yapmak mümkün. Bunun için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresinden üstte bulunan İnternet Bankacılığı sekmesinden müşterisi olduğunuz bankanın simgesine tıklayarak internet bankacılığı şifreniz ile başka bir yerden şifre almadan giriş sağlayabilirsiniz. Android ve IOS için düzenlenen telefonunuza yükleyeceğiniz uygulama ile 7/24 sisteme giriş sağlamak ve online işlem yapabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.