E-devlet KKB risk raporu bedava sorgulama

E-devlet KKB risk raporu bedava sorgulama
23 Mart 2019 tarihinde eklendi, 37 kez okundu.


Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yeni bir uygulama e-devletten kredi notu sorgulama, artık ücretsiz olarak hizmete getirildi. 2019 yılı Kasım ayında çalışmaları bitirilen ve hizmete açılan KKB risk raporu sorgulamayı artık her vatandaş ücretsiz olarak e-devlet sistemi üzerinden yapabilecek. Para ödemeden yalnızca bir kaç işlemle kısa sürede kredi notunuzu öğrenebilir ve kredi başvurusuna bulunurken aklınızdaki soruları giderebilirsiniz. Kredi notu sorgulama için izlenecek yol, ücretsiz ve hızlı bir şekilde e-devletten kredi notunuzu öğrenme aşamalarını sizler için adım adım ayrıntılarıyla anlattık.

E-Devlet Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

E-Devlet Kredi Notu Nereden Öğrenilir

E-devlet sistemi resmi kurumlarla ilgili bir çok işlemi hızlı ve online olarak yapılmasını sağlamaktadır. Zaman zaman vatandaşın taleplerine göre de yeni özellikler getirilen bu sisteme, bir çok vatandaşın Garanti Bankası gibi bankalardan ve Turkcell kredi notu öğrenme gibi operatörlerden ücret karşılığı öğrenebildiği kredi notu öğrenmede artık e-devlete eklenerek bütün e-devlet kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Ayda 1 kez olmak kaydıyla bankacılık işlemlerinizle oluşan ve yeni kredi alacaklar için büyük önem taşıyan kredi notunuzu bedava öğrenebilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunacaklar için oldukça faydalı olacak bu uygulama ile kredi notunuzu öğrenmenin yanında; kullandığınız tüm krediler, kredi kartı ve kredi limitiniz, kullandığınız kredilerin kalan ve ödenmiş tutarları, son 10 yıla ait yasal takibe düşmüş, gecikmeli ya da ödenmemiş kredi bilgilerinize sistem üzerinden tek tıkla ulaşabileceksiniz. T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapacağınız https://www.turkiye.gov.tr/ e-devlet kapısından sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

         E-Devlet Şifresiyle Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır

E-Devlet Şifresiyle Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sayesinde bir çok işlem hızlı, her başvuruda istenen bir çok belge artık devlet kurumlarına gitmeden internet üzerinden alınabilmekte. Nüfus bilgileriniz başta olmak üzere, ikametgah, askerlik, öğrenci belgesi, araç tapu kayıtları, GSM  ve abonelikleriniz, vergi borcu, SGK geçmişiniz, adli kayıt gibi onlarca bilgiyi bu sistem üzerinden ücretsiz öğrenebiliyorken artık bankacılık işlemleriniz için gerekli olan kredi notunuz da verilen hizmetler arasında. İnternet erişiminin oluğu her yerde tablet, bilgisayar ve akılı telefonlarınızdan e-devlete girerek bir çok bilgiyi almanız mümkün. Ücretli olarak operatörlerden 9-15 TL arası bir para ödeyerek kimlik numaranız ve doğum yılınızı yazarak kısa mesajla kredi notunu öğrenebiliyorsunuz. Ücretsiz öğrenmek isteyenlerin mutlaka e-devlet şifrenizin olması gerek ki e-devlet sisteminden giriş yapabilesiniz. Sisteme giriş sağladıktan sonra kara listede miyim, bankaların istediği kredi notu seviyesinde miyim, kredi borcum ne kadar, kredi limitim ne kadar gibi tüm sorularınızın cevabını bulabileceksiniz. 

                                         e-devlete giriş

Öncelikle her vatandaşın ilk olarak PTT den alabileceği sadece kendine ait e-devlet şifresini alması gerekmektedir. Bu şifreyi bir kez aldığınızda sisteme gireceğiniz telefon numaranız ve sistemde bulunan kimlik bilgilerinizle şifrenizi unutsanız da ücretsiz yenilemeniz mümkün. Bu şifre ile sisteme girdikten sonra arama butonuna Risk Merkezi Raporu Başvurusu yazdığınızda tüm kredi geçmişinizi öğrenebileceğiniz sayfa açılacaktır.

E-devlet-banka-kredi-notu-sorgulama-sistemine-giriş

Risk Merkezi Raporu Başvurusu sekmesinden sayfaya giriş yapıldıktan sonra karşınıza çıkacak iki seçenekten KKB risk raporunuzu öğrenmek için ”Kredi Limit ve Borç Bilgileri” kategorisini tıklayacaksınız. E-devlete getirilen bu yeni özellik sayesinde milyonlarca kişi ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanabilecek.

Raporun-belirleneceği-alanın-belirtilmesi

Devam et dedikten sonra karşınıza çıkacak kişisel bilgileriniz ve telefonunuzun bulunduğu ekran işlemin sonuna geldiğinizin göstergesidir. Başvur butonunu tıkladığınız andan itibaren talebiniz alınacak ve o anlık sistemin yoğunluğuna göre 2 saat ile 24 saat arasında raporunuzun hazır olduğu bilgisi cep telefonunuza SMS olarak iletilecektir.

Kredi-limit-ve-borç-bilgileri-raporunun-gönderilmesi

KKB Sorgulama SMS le Bildirim

E-devlet ilettiğiniz talebiniz BDDK dan alınacak bankacılık bilgileriniz ile ayrıntılı bir şekilde raporlanarak size iletilecektir. Burada sisteme kayıtlı telefon numaranızın doğru olması çok önemlidir. Çünkü rapora erişebilmeniz için telefonunuza tek kullanımlık bir şifre gönderilecektir. Bu şifre olmadan rapora ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Raporu görüntülemek için e-devlete tekrar giriş yapıp istenen rapor şifresini ilgili alana girmeniz gerekecektir. Daha sonra kredi ve kredi kartlarınızla ilgili tüm ayrıntıları açılacak sayfada görüntüleyebileceksiniz. 30 gün içinde bir kere yapılabilecek bu işlemi tekrarlamak için diğer ayı beklemeniz gerekecektir.

                                 Rapora-erişim-alanına-giriş-yapma

Kredi notunu e-devletten öğrenme sizler için videolu anlatım …

 

 

 Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!