Esnaf Kredileri

Devlete Ait Bankalar Hangileridir ?

17.11.2017
127
Devlete Ait Bankalar Hangileridir ?

Türkiye’de kamusal yani devlete ait bankalar ile yerli ve yabancı sermayeli bankalar olmak üzere temel anlamda 3 çeşit bankacılık modeli vardır. Bu bankalardan sizlere devlete ait ( kamusal ) olanların hangilerinden bahsederken size sağlamış olduğu avantajlara da değinmeden geçmeyeceğiz.

Devlete ( KAMUSAL SERMAYELİ ) Ait Bankalar Hangileridir ?

Türkiye’de bankaların bir kısmı yer yatırımcılarımıza ait iken bir kısmı da yabancı yatırımcılara aittir. Bunun yanı sıra ise birde devlete ait olarak hizmet veren bankalar mevcuttur. Ayrıca şunu da gururlanarak da söyleye bilirim ki sizinde arada sıra reklamlarda gördüğünüz gibi başta devlete ait olan bankalarımız olmak üzere bir çok yerli sermayeli olarak kurulmuş olan bankalarımızın şubelerin bir kısmı ülke sınırlarımızın dışında da mevcuttur. Şimdi sizlere devlete ait olan tüm bankaların hangileri olduğunu ve bunun ile birlikte Türkiye ile yurt dışında mevcut kaç şubesinin olduğundan bahsedeceğim. Devamda ise devlete ait olan bankaların sizlere sunmuş olduğu avantajlarına fak tan değineceğim.

Devlete Ait Olan Bankaların Listesi ve Şube Sayıları

  1. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası; Bu bankamızın Türkiye içinde toplam şube sayısı 2018 tarihi itibarı ile 1773 tanedir. Ülke dışındaki toplam şube sayısı ise 23 adettir. Bankanın en büyük özelliği çiftçilere sağlamış olduğu destekler ile bilinmektedir. Bir çok çiftçimiz hayvan kredisi dahil olmak üzere çeşitli tarım kredileri ile hatta traktör almak için nakit ihtiyaçlarını dahil bu bankamızdan finanse etmektedir. Bunun en büyük nedi ise devletimizin resmi gazete yayımlamış olduğu tebligattır.
  2. Türkiye Halk Bankası: Devlete ait olan ikinci bankamız ise Türkiye Halk Bankasıdır. Bu bankamız da halkımızca daha çok esnaflara ile kobi’ ler için sağlamış olduğu uygun faizli krediler ile bilinmektedir. Şayet esnaf yada kobi iseniz kolay kredi almanın en kısa yolu bu bankamızdan geçmektedir. Bankanın Türkiye sınırları içinde olan toplam şube sayısı: 963 ülke dışında olan banka şubesi ise sadece 6 adettir.
  3. Türkiye Vakıflar Bankası: Devletimize ait olan son kamusal sermayeli bankamızdır. Bu bankamız da  genellik ile uygun faizli konut kredisi olanakları ile bilinmektedir. Kamu personeli ile askeri personele özellik ile çok avantajlı faiz oranları ile ev kredisi imkanları sağlamaktadır. Bankamızın ülke sınırları içinde toplam 923 tane şubesi bulunurken ülkemizin dışında ise sadece 3 adet şubesi yer almaktadır.

Evet, Türkiye’de devletimize ait olan tüm bankalar bunlardır. Yalnız şu ufak bir hatırlatmayı da yapmadan geçemeyeceğim bu bankalara bağlı olarak yine devlete ait birde katılım bankları bulunmaktadır. Bunlar ise şunlar olmaktadır.

  1. Ziraat Katılım
  2. Vakıf Katılım

yer almaktadır. Türkiye Halk Bankasının ise şuan için henüz bir katılım bankacılığı yoktur.

Devlete-Ait-Bankalar

Devlete-Ait-Bankalar

Devlete Ait Bankaların Avantajları Nedir ?

Şimdi geldik asıl bizi ilgilendiren konu olan devlete ait olan bu bankaların avantajlarının neler olduğuna. İlk olarak şunu belirtmem gerekir ise kesinlik ile devlete ait bu 3 bankamızın kredi vadelerindeki sayı diğer bankalar ile aynıdır. Hatta bazı bankaların özellik ile konut kredilerinde ki sağladığı vadelerden bile az olduğunu belirte bilirim. Ama bize sorarsanız devlete ait olan bu bankaların diğer bankalara göre avantajlarının neler olduğunu ben şunlar olduğunu rahatlık ile sıralayabilirim.

  1. Devlet faiz destekleri ile canlı hayvan alımlarından tutunda bir çok tarımsal ihtiyaçlarınız için nakit para ihtiyacınızı kolaylık ile ve düşük faiz oranlarıyla bu bankalardan karşılaya bilirsiniz.
  2. Konut alacaklar için diğer bankalara nazaran daha düşük faiz oranları ile kredi imkanı sunmaktadırlar.
  3. İş yeri sahibi kobi ve esnafımıza çok düşük faiz oranları ve uzun vadeler ile esnaf kefalet kredisi imkanı sunmaktadırlar.
  4. Teminat mektuplarında sizlere özel avantajlar sağlarlar.
  5. Memur ve TSK mensupları için ekstradan %10 puan daha düşük faiz oranları ile kredi vermektedirler.

daha ne olsun. 🙂

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.