Esnaf Kredileri

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır ?

11.06.2017
229
Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır ?

Devlet 2018 yılında KOSGEB ve Hazine Müsteşarlığı tarafından sağlanan faiz desteklemeleri ile kobi işletme sahiplerine nerede ise hiç faizsiz kredi olanakları yaratmaktadır. Türkiye Halk Bankası tarafından da finansmanlarının sağlandığı bu olanakları, şartları sağlayan tüm kobi’ler Devlet bütçesi dahilinde yararlanabilmektedir. İşletmelerinin ham madde ve döner sermaye giderleri dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları Devlet destekli kobi kredisi nasıl alınır ? Nasıl başvurulur ? ve şartları nedir ? tüm ayrıntıları ile sizler ile paylaştım.

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır ?

Devlet kobi’ işletmelerin ihtiyaç duydukları banka kredilerinin nakdini sağlamasa dahil, kullandığı ana paranın vadeden doğan faiz oranlarının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Bu para ama kurumlarca anlaşmaya varılmış olan özel sermayeli bankalar olsun, ama ise kendine ait kamu sermayeli bankalardan kullanılmış olsun, başvuru şartları sağlandığı taktirde vadeden doğan faiz oranları devlet bütçesi tarafından karşılanmaktadır. Diğer senelerde olduğu gibi 2017 senesinde de kobi’lerin ihtiyaç duydukları nakit parayı faizsiz bir şekilde kullanmasına olanak sağlayan iki devlet kurumu mevcuttur. Bunlar,

 1. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme Kurumu olarak bildiğimiz KOSGEB
 2. TESKOMB altında yer alan ESKKK yani Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kefaleti’tir.

Bu her iki devlet kurumununda kobi’lere sağlamış olduğu faizsiz denilecek kadar düşük kredi başvuru şartlarını ve gerekli duydukları evrakları sizler için sitemizde, uzman arkadaşlarımızın araştırmaları neticesinde ayrıntılı olarak paylaştım.

Türkiye Halk Bankası Devlet Destekli Kobi Kredi Paketleri

Türkiye Halk Bankası Bakanlar kurulu kararı ile kobi’lere ESKKK kefaleti ile yıllık %4 ile %5 oranları arasında vadelere göre değişen tam 150.000 TL kadar işletme kredisi vermektedir. 60 aya kadar çıkan vadeler ile işletmenizin ihtiyaç duyduğu ham madde alımları, ticari araç bakım onarım veya yenileme gibi talepleri dahi olmak üzere tüm döner sermaye giderlerinizi rahatlık ile uygun ödeme vadeleri ile karşılayabilirsiniz. Hazine müsteşarlığı tarafından faiz farkının sağlandığı bu imkanlar için aşağıdaki kredi paketleri oluşturulmuştur.

 1. İşletme döner sermaye ve ham madde alımları için 150 bin TL kadar, 24 ay geri ödeme vade seçenekleri ile işletme kredisi.
 2. Kobi’nin ihtiyaç duyduğu işletmesine alacağı yeni makine ve araç alımları için yüz elli bin TL üst limitli tam 60 ay vadeli tesis kredisi.
 3. Ülke ekonomisinin can damarı olan kobi! Şayet işletmenizi büyüterek Vatana yeni istihdamlar sağlar iseniz, Devletimiz size 12 ay ödemesiz ve 36 vadeli olacak şekilde tam 150.000 Türk Lirasını ” İstihdam Kredisi ” adı altında kredi vermektedir.
 4. İhracat yapan kobi’ler, ürettiğiniz ürünü ülke dışına ihracat etmek amacı ile alacağınız ham madde ve gerekli makine alımları için devletimiz size de 1 yıl ödemesiz 48 ay vadeli olarak kredi imkanlarını ” Tesis Kredisi ” adı altında sağlamaktadır.
 5. 9 aylık vadelerde ihtiyaç duyduğumuz nakit parayı geri öderim diyen Kobi’lerimiz için ise ” İskonto Kredisi ” oluşturulmuştur.
 6. Sıfır yada, 3 yaşına kadar minibüs ile kamyonet ve otomobil almak isteyenler ile 5 yaşına kadar otobüs ile kamyon alımları için 60 ay vadeli krediniz sizleri ” Taşıt Edinme Kredisi ” ile Türkiye Halk Bankasında beklemektedir.
 7.  Okul veya fabrika benzeri alanlara toplu olarak servis çeken esnaflarımız, 10 yıl dan daha eski servis araçlarınızı 36 ay vadeli olarak ” Servis Aracı Yenileme ” kredi paketi ile sıfırlayabilirsiniz.!
 8. Ticari araçlarınızın bakım ve onarımları mı geldi? Nakit çözüm arıyor iseniz yine Halkbank sizlere aracınızın ihtiyaç duyduğu lastik vb yedek malzeme alımından tutunda tüm bakım masraflarını karşılamak için kredi paketi hazırladı. 48 ay vadeli bakım ve onarım paketinden sizlerde şartları sağlamanız durumda yararlanabilirsiniz.

Türkiye Halk Bankası Kobi Kredi Kredisi Başvuruları

Türkiye Halk Bankası yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz kredi paketleri dahilinde başvuruda bulunacak kobi’ler için 12 av vadeli geri ödeme seçeneklerinde %4 faiz uygular iken 12 ay dan 60 aya kadar vade seçecek olanlar için ise %5 oranında bir faiz uygulamaktadır. Daha önce siz esnaflarımız için 100 ve 125 ile 150 bin TL için esnaf kefalet kredisi hesaplama tablosu isimli yazımızda, toplam meblağdan kesilen komisyon oranları ve geri ödeme cetvelini paylaşmıştık. Şimdi ise tüm bu belirttiğimiz şartlar içinde bu imkanlardan nasıl yararlanmak adına başvuruda bulunacağınızdan bahsedeceğim.

Türkiye Halk Bankası ister ESKKK kefaleti olsun ister olmasın kendi meslek odasına kayıt ve odanın belirlemiş olduğu sınırlar dahilinde ticari faaliyette bulunan kobi için bu imkanları sağlamaktadır, ancak.!

 1. Öncelik ile kobi kendi meslek odasına dilekçe ile devletin sağlamış olduğu bu faiz desteği imkanlarından yararlanmak istediğini beyan etmelidir.
 2. Oda tarafından onay alınan dilekçe, Türkiye Halk Bankasına ibraz eder. Bankada kobi’nin özellik ile KKB Kredi kayıt bürosu tarafından tutulan kredi notu istihbaratını yapar. Şayet istihbarat sorgulaması olum ise kredisini onaylar ve aşağıdaki belgeleri getirmesini ister.

Bu belgeler ise,

 1. Bağlı olduğu odaya ait kayıt belgesi
 2. Vergi levhasının fotokopisi
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 4. 30 bin TL ve üzerinde kobi kredisi başvurusunda bulunacak olanlar dan ipotek değeri olan mal ve mülk.
 5. Esnafın mali durumuna göre en az iki adet çalışan bordrolu kefil.

Türkiye Halk Bankasından Devlet destekli kobi kredisi nasıl alınır, sorusunu yanıtladıktan sonra şimdi artık KOSGEB’den faizsiz esnaf kredisi nasıl alınır konusuna açıklık getirebiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.