Dar gelirli ailelere 80 TL elektrik devlet desteği

Dar gelirli ailelere 80 TL elektrik devlet desteği
5 Mart 2019 tarihinde eklendi, 32 kez okundu.


1 Mart 2019 itibari ile elektrik desteği ödemeleri başladı!.. Muhtaç vatandaşın elektrik faturasının 150 kWh’a kadar olanına devlet desteği açıklamasının ayrıntıları belli oldu. 2,5 milyon haneyi ilgilendiren 80 TL elektrik desteğinden kimler faydalanabilecek, ödeme nereden ve hangi vatandaşa ne kadar elektrik desteği verilecek başvuracaklar için bilinmesi gerekenler yazımızda.

              Devletten Muhtaç Vatandaşa Elektrik Desteği

Devletten Muhtaç Vatandaşa Elektrik Desteği

Sosyal Dayanışma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu tarafından karşılanacak elektrik desteği 10 milyon ihtiyaç sahibi vatandaş için yüz güldüren bir haber oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın yaptığı açıklama ile düzenli şekilde devletten sosyal yardım alan vatandaşların faydalanabileceği bu destek, Resmi Gazete de yayınlanarak 15 şubat sonrası kesilen faturalar için 1 Mart itibari ile alınabilecek. Yapılan açıklamalarda bütçe yeterli gelmezse ekstra ödenek ile desteklenip muhtaç vatandaşın mağduriyeti giderilecek. Aracı kurum olarak seçilen PTT kişinin devletten alacağı desteğin dışında kalan tutarı vatandaştan alacak ve devletten aldığıyla beraber elektrik şirketine ödemesini yapacak.

                    Elektrik Desteği Ne Kadar Verilecek

Elektrik Desteği Ne Kadar Verilecek?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk elektrik şirketleri ile görüşmelerini tamamladı ve elektrik desteği resmen yasalaşmıştır. Peki bu destek kimlere verilecek diyorsanız; öncelikle destekten faydalanacak kişiler T.C vatandaşı olmalıdırlar. İhtiyaç sahibi vatandaşa yapılacağı için aylık hane, geliri kişi sayısı, devletten alınan yardımlar desteğin miktarını belirleyecektir. 40 TL ile 80 TL arasında değişecek yardım miktarı ailedeki kişi sayısına göre değişecek. 5 kişilik muhtaç bir aile için yardım 80 lirayken bu 2 kişilik bir aile için 40 lira olacak. Verilecek yardım için T.C vatandaşı olmanızın yanında, 3294 sayılı Kanun da belirtilen ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen kişiler bu yardımdan faydalanabilecekler. Yardımdan faydalanabilecek bir diğer kişiler ise; 2828 sayılı Kanun da belirtilen evde bakım yardımı almayan kişilerdir. Bu yardımı almak için eğer sizin de geliriniz düşük ve ihtiyaç sahibi iseniz bulunduğunuz mahalle muhtarına yada il ve ilçe kaymakamlıklarına kimliğinizle başvuru yapabilirsiniz. Oluşturulan heyet ile aileniz ve yakın çevreniz hakkında araştırma yapılacak ve muhtaç olduğunuz belirlenirse sizde yardım alma hakkına sahip olacaksınız. Eğer ki evinizde hane halkı içerisinde kronik rahatsızlığından dolayı cihaza bağlı bir hastanız varsa yardım miktarı daha fazla olacaktır.Elektrik Desteği Kaç Kilovatsaati Kapsıyor?

Devletin elektrik desteği hanesine yüksek fatura gelen muhtaç kişilere ilaç gibi gelecek. Ancak bu destek belirli bir kilovatsaatin hane sayısına göre belirlenen miktarını kapsayacak. Örneğin hane sayınız;

  • 1-2 ise harcanan elektriğin 75 kilovatsaatine kadar yardım yapılacak.
  • 3 kişilik aileler için bu 100 kilovatsaat olurken
  • 4 kişilik aileler için 125 kilovatsaat ve
  • 5 kişilik bir aile için ise 150 kilovatsaate kadar olan harcama destek alacak.

            Cihaza Bağlı Yaşayanlara Elektrik Desteği 200 TL!…

Cihaza Bağlı Yaşayanlara Elektrik Desteği 200 TL!…

Yüklü miktarda fatura ödeyenlerin başında gelen cihaza bağlı yaşayan hastalar için elektrik desteği verilmesi kararı da maddeler arasında. 7/24 elektrik kullanan bu aileler yüklü faturaları edeniyle ödeme güçlüğü çekmekte ve kesintiye uğramaması içinde çaba göstermektedirler. Bu aileler için kesintisiz elektrik sağlayıcı güç kaynağı yardımının yanı sıra yüklü faturalarına 200 lira cihaza bağlı yaşayanlara elektrik desteği yardımı yapılabilecek. Yapılacak yardım hastanın cihaza bağlı olmaya başladığı tarihten itibaren olan faturalarını kapsayacak. Bu tür hastaların yasa çıkmadan önceki gecikmiş ya da ödenmemiş faturaları için de af yapılan açıklamalar arasında. Kronik rahatsızlığına bağlı cihaz ile yaşamını sürdüren hastalar için bu yardım hayati önem taşımakta. Hanenizde bu şekilde yaşamını sürdüren birey varsa bulunduğunuz bölgedeki il ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

              Elektrik Desteği Ödemesi PTT den Verilmeye Başladı!…

Elektrik Desteği Ödemesi PTT den Verilmeye Başladı!…

Belirlenen şartlara uygun vatandaşlar bu destekten faydalanmak için hemen herhangi bir PTT şubesine gidebilirler. Çünkü 15 Şubat’ tan itibaren kesilmiş faturalarınız için 1 Mart itibari ile destek ödemesi alabiliyorsunuz. Ödeme noktası olarak seçilen PTT şubelerine T.C kimlik numaranız ve faturanızla gittiğinizde gişe görevlisinden ne kadar destek alabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

  • 2 kişilik bir ailenin alacağı 40 TL destek örneğin faturanız 100 TL gelmişse sadece kalan 60 TL yi siz ödeyeceksiniz.
  • 5 kişilik ailenin ise 100 TL gelen faturasının 80 lirası devletten size kalan tutar 20 lira gibi bir rakam olacak.

 

 

 

 Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!