Esnaf Kredileri

DAP, KAP, DOKAP, KOP Hayvancılık İle Ahır Desteklemeleri

17.07.2017
133
DAP, KAP, DOKAP, KOP Hayvancılık İle Ahır Desteklemeleri

Devletimiz 2020 senesine kadar sürecek olan ağır ( ahır ) ve canlı anaç hayvan alacak olan çiftçilerimize DAP, KAP, DOKAP, KOP proje kapsamındaki illere yatırım yapmaları durumunda %80 varan hibe desteklemeleri vermektedir. Proje kapsamındaki illerimizin listesi ve başvuru şartlarının neler olduğunu resmi gazeteye göre sizler için tanzim ederek sitemizde detaylı olarak yer verdik.

DAP, KAP, DOKAP, KOP Projesinden İstifade Edecek Olan İllerimizin Listesi

Devletimizden hibe kredi alarak ahır ve canlı anaç hayvan alacak olan çiftçilerimizin mutlaka proje kapsamında yer alan illerimizde yatırım yapmaları gerekmektedir. Bu illerimizin listesi resmi gazeteye göre aynen şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. DOKAP yani Doğru Karadeniz Projesindeki İllerimiz; Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun, Ordu ve Samsun dahil Bayburt ile Trabzon ilimiz proje kapsamındaki şehirlerimiz olmaktadır.
 2. DAP, açılımı Doğu Anadolu Projesindeki İllerimiz; Ardahan ve Ağrı ilimiz başta olmak üzere Bingöl, Erzincan, Elazığ, Bitlis, Hakkari, Iğdır, Erzurum, Muş, Kars, Van Tunceli ve Muş olmak üzere toplam 14 ilimiz dahildir.
 3. KOP yani Konya Ovasındaki Proje şehirlerimiz; Konya ovasında bulunan proje kapsamına giren 4 ilimiz mevcuttur, bu illerimiz ise; Niğde, Aksaray, Konya ve Karamandır.
 4. Güney Doğu Anadolu Projesi -GAP- kapsamındaki desteklenen şehirlerimiz; Batman, Gaziantep, Kilis, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman ve Şanlıurfa olmak üzere 9 ilimiz desteklenmektedir.

Toplamda 35 ilimiz için verilecek olan ahır ve anaç canlı hayvan alımları için başvurular aşağıdaki şekildeki gibi yapılmalıdır.

Ahır ve Canlı Hayvan Hibe Başvuruları Nasıl Yapılmalıdır ?

Öncelik ile proje sahibi olan çiftçilerimiz mutlaka ister ahır ister ise canlı anaç büyük yada küçük hayvan için hibe başvurularını her yılın ilk ayı olan 1 Ocak dan itibaren 31 Mart tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Başvuru kurumları için yol iki şekle ayrılmaktadır.

 • Şayet çiftçimiz canlı anaç hayvan almak istiyor ise başvurularını doğrudan İl Tarım Müdürlüklerine yapması.
 • Ahır yapımı için hibe alabilmek için ise başvurularını ister İl ister ise İlçe Tarım Müdürlüklerine yapması gerekmektedir.

Başvurusu ve hazırladığı projesi kabul gören çiftçilerimiz yapılan sözleşme gereği yatırımlarını en geç 12 ay içinde sağlaması gerekmektedir. Zaman konusunda çiftçimizin talep etmesi durumunda komisyon tarafından da uygun görülmesi ile bu süre ilave +6 ay ile toplamda 18 aya kadar çıkarılabilir. Hak sahipleri için ödemeler de Ziraat bankası aracı olarak kullanılır ve banka ödemeleri doğrudan aracı firmaya ödeme yapar. Ayrıca kullanılacak olan ahır yada hibe hayvan kredisi imkanları için banka %0,2 işlem ücreti almaktadır. Bu da 100 bin TL de sadece 200 TL tekabül etmektedir.

Hayata geçirilen projeler senede bir olmak üzere hayvancılık da 2 sene, ahır yapımlarında ise 3 sene boyunca denetlenir. Şayet denetleme ekipleri projelerde noksanlar görülür ise gerekli düzenlemelerin yapılması için sizlere uyarıda bulunabilir.

Hibe alacaklara ahır proje örneği görseli

Hibe alacaklara ahır proje örneği görseli

Hibe Oranları Nedir ?

Projedeki 35 ilimizde ahır ve canlı hayvan alacaklar için hibe oranları 2 kısıma ayrılmaktadır. Ayrıca bu 2 kısımda da yapılacak yatırımlar da ufak baz şartlarda istenilmektedir. Tüm bunları belirtmemiz gerekir ise,

 • Ahır Yapımları: Toplam olarak yapılacak yatırımın %50 oranı hibe olarak verilmektedir. Çiftçimizin yapacağı ahır için en az büyükbaşlar için 10 küçükbaşlar için ise 49 başlık bir proje hazırlaması istenilir.
 • Anaç Canlı Hayvan Alımları: %80 hibe ile desteklenmektedir. Damızlık olarak alınacak olan hayvanlar Boğa, Koç ve Teke cinsinde olması gerekir. ( Boğa destekleri sadece DOPKAP projesindeki iller dahil edilmiştir.

Yorumlar
 1. kobiadmin dedi ki:

  2017 Senesinde bu imkanlardan istifa eden çiftçilerimiz, 2018 yılında ki hibe olanaklarından yararlanamayacaktır.!