Esnaf Kredileri

DAP, GAP, KOP ve DOKAP Kapsamındaki İller Hangileridir ?

18.07.2017
212
DAP, GAP, KOP ve DOKAP Kapsamındaki İller Hangileridir ?

2018 senesinde hibe olarak ahır ve canlı hayvancılık desteklemeleri bilindiği gibi DAP, GAP, KOP ve DOKAP kapsamındaki iller için yılın ilk üç ayı içinde müracaat eden çiftçilerimize verilecektir. Proje kapsamından yararlanacak olanların destekleme illerinde yatırım yapması aranan ilk şarttır. Peki, hangi iller proje de destekleniyor biliyor musunuz ?

Desteklenen Projeler Hangileridir ?

Devlet bir projeyi desteklediği vakit bazı hesaplarımı mutlaka yapar. Yapılan bu hesaplamalar ise genelde şu başlıklardan oluşur.

  1. Hibe oranlarının ne kadar olacağı.
  2. Hangi alandaki yatırımların destekleneceği.
  3. Hangi kesimdeki vatandaşlarımıza destek sağlanacağı ( esnaf, çiftçi, kobi, yeni girişimci gibi. )
  4. Bütçeden ne kadar kaynak ayrılacağı.
  5. Destek verilecek illerin neresi olacağı.

Bu başlıklar teşvikin doğru yerlere ulaşması için en belirleyici unsur olmaktadır. Şimdi bu başlıkları da göz önünde bulundurarak sizlere devletimizin bu projesinden biraz bahsetmek istiyorum.

Merak Edilen Sorunların Cevapları!

Hibe oranları 2 ayrı şekilde belirlenmektedir. Bunlar destek sağlanacak olan sektörlere göre değişmektedir. Ahır yapımında hibe alacaklar için %50 canlı hayvan alımları için ise %80 oranında yer almaktadır. Ahır yapımı için çiftçiden bazı şartlar aranır. Bu şartlar ise ahırın yani hayvan barınağının kapasitesi ile ilgilidir. Yapılacak olan büyükbaş hayvan barınakları en az 10 en fazla ise 49 küçükbaş hayvanlarda ise en az 100 en fazla ise 200 küçükbaş kapasiteli olması aranmaktadır. Destek sağlanacak olan kesim ÇKS belgesine sahip olan çiftçilerdir. Çiftçilerimizden herhangi bir yaş yada başka bir kriter aranmayacaktır. Sadece istenilen şartlar, yatırım için doğru iller içinde yer alması gerekmektedir. Projede yer alan ve destek sağlanan illeri belirtir isek, listelemeye şu şekilde oluşturabiliriz.

DAP, GAP, KOP ve DOKAP Kapsamındaki İller Hangileridir ?

Proje genel olarak DAP, GAP, KOP ve DOKAP kapsamındaki iller için hazırlanmıştır. Bu projede yer alan illerimiz ise, şu şekilde resmi gazetede yer almaktadır.

  1. DOKAP; Rize, Samsun, Giresun, Ordu, Artvin, Gümüşhane, Trabzon ve son olarak Bayburt.
  2. KOP; Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray
  3. GAP; Gaziantep, Kilis, Şırnak, Siirt, Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Mardin ve son şehir Adıyaman.
  4. DAP; Ağrı, Van, Ardahan, Tunceli, Erzincan, Muş, Bingöl, Kars, Bitlis, Malatya, Elazığ, Iğdır, Hakkari, Erzurum ve son olarak eklenen Sivas ilimizdir.

Bu illerde yer alan çiftçilerimiz için kaynak gözetilmeksizin ahır ve canlı hayvan alımları için hibe imkanları sağlanmaktadır.

Başvurular Nereye Ne Zaman Yapılacaktır ?

Proje illeri için başvurular 2018 yada daha önceki yıllarda istifa etmeyenleri kapsar. Buna göre şayet daha önceki senelerde bu imkanlardan yararlanmadı iseniz ilk başvurunuzu 2018 senesinde yapabilirsiniz. 2018 senesinin Ocak 1 denildiği zaman başlayan ahır ve canlı hayvan alım hibe kredileri 3 ayın sonuna kadar devam etmektedir. Hak sahipleri en kıra sürede belirlenin ve projelerinin hazırlanması istenilmektedir. Projeler 12 ay içinde hayata geçirilmesi gerekmektedir. 12 Yeterli gelmemesi durumda ise çiftçimiz talep eder ise ilave 6 ay daha isteyebilir. En fazla 18 aynın sağlandığı zaman diliminde çiftçi taahhüt ettiği projeyi yerine getirmez ise sözleşme tek taraflı olarak fesih edilir ve verilen hibe kredi geri tanzim edilir. Finansman olarak Ziraat bankası yetkilendirilmiştir. Banka canlı hayvancılık için ödemeleri anlaşmalı kurumlara doğrudan yapmaktadır. Canlı hayvan kredisi için başvurular doğrudan İl Tarım Müdürlüklerine yapılır iken ahır desteklemeleri için başvurular İlçe Tarım Müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.

Canlı hayvan alımları boğa, teke ve koç cinsi büyük ve küçükbaşlar içindir. Yalnız boğa alımları için destelenen iller DOKAP yani Doğu Karadeniz Projesindeki illerimizdir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.