Esnaf Kredileri

Damızlık Hindi Besiciliği Devlet Faiz Desteklemeleri Nelerdir ?

13.06.2017
118
Damızlık Hindi Besiciliği Devlet Faiz Desteklemeleri Nelerdir ?

Kanatlı hayvancılık sektöründe damızlık hinde besiciliği yapmak isteyen çiftçilerimiz 2017 senesinde bakanlar kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda indirimli kredi faizleri ile desteklenmeye devam etmektedir. Şartlara uygun olarak besili hindi yada civcivlerini almak isteyenler için faiz desteği sağlanmasına yönelik karar geriği, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası başvurularını yapan tüm çiftçilerimiz, Türkiye’nin her il ve ilçesinde ayrım edilmeksizin indirimli faiz teşvikleri ile desteklenmektedir. Peki, resmi gazetede de yer alan bu şartlar nedir ? Nasıl başvurularda bulunabilirsiniz ?

Damızlık Hindi Besiciliği Devlet Faiz Desteklemeleri Nelerdir ?

Bakanalar kurulu her yıl olduğu gibi 2018 senesinde de hayvancılık alanında belli sektörlere yatırım yapan çiftçilerimize indirimli kredi olanaklarını sağlamaktadır. Kurul tarafından yayımlanan karar doğrultusunda ise bu imkanları  Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri sağlamaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayımlanan tebligata göre alınacak olan hindilerin bazı şartları taşıması gerekmektedir. Şatlar doğrultusunda alınan tüm hindilerin yanı sıra yine aynı sektöre yapılacak olan diğer ihtiyaç duyulan yatırımlar içinde kredi faiz teşvikleri sağlanmaktadır.

Damızlık Hindi Alımlarında Aranan Şartlar Nedir ?

05/02/2011 tarih ve 28133 sayılı resmi gazetede yayımlanan tebliğe göre hayvancılık kayıt sisteminde yer alan ana ve babası bilinen damızlık hindi alımları için kredi faiz teşvikleri sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra ise çiftçimizin kanatlı sektörü içinde damızlık hindi alımları için kuracakları tesis için en az 5.000 adet alım yapması gerekmektedir. Yada şuan hindi besiciliği yapıyor ve canlı hayvanlarını çoğaltmak istiyor ise de elindeki hindi sayılarını ile 5.000 adet üzerine çıkması şarttır. Şayet çiftçimiz sadece hindi besiciliği yapmak istiyor ise de bu kez 1.000 adet alım yapması yeterli olacaktır. Bu şartlar dahilinde alınacak olan hindilere ilaveten yapılan işletme yatırımlarına da yine faiz desteklemeleri sağlanmaktadır.

İşletme yatırımlarına yönelik desteklemelerin kapsam alanları

Belirtilen şartlar dahilinde damızlık hindi yetiştiriciliği ile besicilik yapacak olan çiftçilerimize aşağıdaki alanlarda da düşük faizli kredi desteklemeleri verilmektedir.

  1. Damızlık hindi yetiştiriciliği kapsamında, kümes, üretim yapacaklar için kuluçkahane, barınak yapım yada tadilat masrafları ve kendi elektrik enerjisini üretmek isteyenler için güneş sistemleri ile hastalıklara karşı bio güvenlik önemleri için yapılan tüm harcamalar.
  2. Damızlık olarak alınacak olan hindi yumurtaları ile civcivler.
  3. Hindi besiciliği yapacak olan çiftçilerimiz için yine güneş enerjisi sistemlerinin kurulması ile gübre işleme tesisleri yapımları ve barınak tadilatları giderleri için düşük faizli yatırım kredi olanakları sunulmaktadır.
  4. Her iki alanda yapılacak olan yatırımlar için ihtiyaç duyulan yem alımları.
Damızlık Hindi Besiciliği Devlet Faiz Desteklemeleri

Damızlık Hindi Besiciliği Devlet Faiz Desteklemeleri

Başvuru Şartları Nedir ? Nasıl Başvurabilirsiniz ?

Ziraat bankasından damızlık hindi yetiştiriciliği veya besiciliği alalında faiz desteği alabilmeniz için sizinde bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Bu şartların en başında her kredi başvurusunda olduğu gibi kuşkusuz kredi geçmişinizin parlak olması gerekmektedir. Şayet şimdiye kadar bankalardan hiç bir şekilde kredi çekmemiş veya kredi kartı kullanmadı iseniz bu sizin için + olacaktır. Yine aynı şekilde herhangi bir bankadan herhangi bir kredi türü kullanıp ödemelerinizi ne önce nede sonra tam gününde yaptı iseniz bu size daha büyük bir + olarak dönecek. Şayet bunların haricinde geçmiş dönemlerde herhangi bir bankadan kullandığınız kredi veya kredi kartı taksitlerinizi de sıkıntılı dönemler yaşayarak ödemelerini aksattı iseniz bu sizin için – bir sonuç olarak dönecektir. KKB kredi notu değeri sorunsuz olan çiftçilerimiz yıllık kullanacakları hindi sektöründe ki yatırım kredileri için %4 faiz bedeli öderler. 12 ay ve üstünde kullanılacak olan hayvansal krediler ise %5 oranında bir faiz bedeli karşılarına çıkacaktır. Ayrıca, çiftçimizin başvurularını şahsen olarak Ziraat bankası şubelerine yapması gerekmektedir. Banka, ister ise çiftçimizden kefil ile ipotek ister. Bu şartlara uygun olan çiftçilerimiz. Başvuru esnasında yanlarında,

  1. Çiftçi Kayıt Sisteminde yer aldıklarını gösteren belge.
  2. Nüfus cüzdanı suretlerini
  3. 2017 senesinde çiftçilerimizden vergi dairesi müdürlüğü tarafından verilen geçmişe yönelik vergi borcu yoktur yazısı da istenilmektedir. Örnek.

mutlak suret ile getirmesi gerekmektedir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.