Esnaf Kredileri

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır ?

28.07.2017
147
ÇKS Belgesi Nasıl Alınır ?

ÇKS belgesi çıkarmak yada güncellemek isteyen çiftçilerimizden bazı evrak ve belgeler istenilmektedir. İstenilen bu belgelerin yanı sıra ise çiftçilerimizin İnternet üzerinden e-Devlet aracılığı ile yada sizler ile paylaşacağım başvuru formu ile Tarım İlçe Müdürlüklerine şahsen olarak müracaat etmesi gerekir. Tüm istenilen başvuru formları ve evrakların neler olduğunu 2018 de yer alan resmi gazeteye dayanarak siz çiftçilerimiz için yer verdim.

ÇKS Belgesi Neden İstenilmektedir ?

Gelin isterseniz ÇKS belgesi nasıl alınır sorusunun yanıtını bulmadan evvel bu belgenin neden bu kadar değerli olduğuna değinelim. Değerli çiftçilerimiz devletimizin ve bazı özel yada resmi kurumlarımızın sizleri tanıması gerekir. Nasıl memur veya esnaflarımızın birer kimlikleri mevcut ise sizinde çiftçi olduğunuzu kanıtlayan bir belgeniz olması gerekir. İşte o belgeye ülke genelinde verilen isim ÇKS’dir. ÇKS aslında Çiftçi Kayıt Sistemin kısaltılmış bir ismidir. Sizin bundan dolayı avantajlarınız ise saymak ile bitmemektedir. Kısaca ÇKS belgesine sahip olan çiftçilerimize sağlanan avantajlar şu şekilde olmaktadır.

 1. Devlet tarafından verilen genç çiftçi projesi kapsamındaki hayvansal ve tarımsal alandaki desteklemelerden yararlanmanız için gerekir.
 2. Resmi gazetede de kendine yer bulan Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat bankasının sağlamış olduğu düşük faizli tarım ve hayvan kredisi imkanlarından yararlanmak için şarttır.
 3. Bankalardan tarımsal alanda yada yine hayvansal bazda kullanılacak olan krediler için bu belge istenilmektedir.
 4. Bankaların sizlere özel olarak tasarladığı ve içinde diğer tüketicilere oran ile çok daha avantajlı imkanlar olan Çiftçi Kredi Kartı olanaklarından yararlanabilirsiniz.
 5. Yetiştirmiş olduğunuz ürünlerin sevkıyatı için mutlaka çıkarmanız gereken ” Yol Müstahsil ” isimli belge için gereklidir.
 6. Çiftçilik yaparak BAĞ-KUR aracılığı ile emekliliği hak etmek için bu belge istenilir.
 7. Sağlık sigortası için ÇKS belgesi talep edilir.

daha saymak ile bitmeyen bir çok hizmetler den yararlanmak için kurumlar sizden bu belgeyi isterler. ÇKS belgesi nasıl alınır ? İşte ilgili formlar ile cevabı..

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır ?

Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olup kendinize has bir ÇKS belgesi düzenlenmesinin sağlanmasının iki yolu vardır. Bunlardan ilki E-DEVLET üzerinden bu https://www.turkiye.gov.tr/ciftci-bilgileri-sorgulama adrese giriş yaparak başvuruda bulunmak. Bir diğer yolu ise il yada ilçenizde mevcut Tarım Müdürlüklerine ÇKS Başvuru Formu EK1 doldurularak elden başvuruda bulunmaktır. Ama şunu bilmelisiniz ki hangi yol ile ÇKS belgesi başvurusu işlemini sağlar iseniz sağlayın, ilgili müdürlük sizden bazı gerekli evraklarında tanzim edilip yine elden teslim edilmesini isteyecektir. İstenilen bu evraklar sizin gerçekten tarım yada hayvancılık ile meşgul bir çiftçi olup olmadığınızın ispatı için istenilmektedir. Buna göre ise sizden talep edilen diğer evraklar şu şekildedir.

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır Belge Görseli

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır Belge Görseli

ÇKS Belgesi Çıkarılması İçin İstenilen Belge ve Formlar Nedir ?

Ortalama gerekli formlar ile başvurulduğu taktirde kurum tarafından istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ile ÇKS belgeniz 5 iş günü içinde çıkmaktadır. Kurum tarafından istenilen evraklar ise şu şekildedir.

 1. Şayet var ise SGK numaranız
 2. T.C. Kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanı fotokopisi.
 3. Üzerinize ait olan var ise tarım arazilerinizin tapu fotokopileri.
 4. Ekmiş olduğunuz ürünleri muhtarlık tarafından da onaylatmak kaydı ile ” C FORMU
 5. Döner sermaye yardım makbuzu
 6. Ziraat odasından alınacak olan çiftçilik belgesi
 7. Arazi kiralık ise kira sözleşme formu  ( BURADAKİ GİBİ )
 8. Tarımsal Faaliyetler Formu FORM B
 9. Tarımsal alanın eş ve akrabalarınızın ise muvafakatname 2 Formu
 10. Ortaklı arazilerin bildirimi için ise Muvafakatname 1 Formu
 11. Son olarak ise Taahhütname istenilmektedir.

ÇKS Belgesi Güncellemeleri İçin İstenilen Belgeler

Belli başvurularda veya belli süre zarflarının sonlarında mevcut ÇKS belgenizin güncellenmesi icap etmektedir. Güncellenme işlemleri içinde aşağıda gerek duyulan belgeleri getirmeniz gerekir. Bu belgeler ise şunlardır.

 1. ÇKS belgenizin güncellenmesini talep edeceğiniz başvuru dilekçesi.
 2. Doldurulmuş C formu
 3. Gerek duyuluyor ise muvafakatname
 4. Döner sermaye makbuzu

istenilmektedir. Sizlere bu evrak için başvuru yapacak olanlar için ufak ama etkili bir tüyo vermeden geçemeyeceğim. Sizin yerinizde olsam ÇKS belgemi eşimin üzerine çıkarırdım. Çünkü bunun en büyük nedeni devletimizin son yıllarda vermiş olduğu bir çok hibe desteklemelerinde kadın çiftçilerimize sağladığı çok büyük öncelik avantajıdır, bu da benden size bir kayak olsun. 🙂

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.