Esnaf Kredileri

ÇKS Araç Kredisi Nasıl Alınır ?

31.07.2017
172
ÇKS Araç Kredisi Nasıl Alınır ?

ÇKS belgesini çıkarma işlemlerini sağlayan çiftçilerimiz için artık bir çok imkanlar hem devlet hemde bankalar tarafından seferber olmuştur. Sizlere özel bu imkanların en başında da ise çiftçimizin ihtiyacı olacak araba almak gelmektedir. Her türlü motorlu taşıt alımları için gelir belgesine sahip olmayan çiftçilerimiz için ÇKS belgesinin önemli son derece yüksektir. Talep edilen diğer şartları da sağlamanız durumunda sizlere belirteceğim belgeler ile ister sıfır ister ise ikinci el (2. el ) arabaları kolay ödeme koşuları ve düşük faiz oranları ile ÇKS ile kredi veren bankalardan karşılayabileceksiniz.

ÇKS Belgesi İle İstediğiniz Araç İçin Bankalardan Kredi Çekebilirsiniz!

Evet çok doğru duydunuz bankaların her türlü kredi paketi için öncelikli olarak şart koştuğu gelir belgesi, ÇKS sahibi çiftçilerimizi hiç ama hiç bağlamamaktadır. Önceden sadece Şekerbank ve Denizbank tarafından sağlanan ÇKS ile araç kredisi olanakları artık şimdi günümüzde nerede ise tüm bankalar tarafından sağlamaktadır. Hatta bankalar sıfır ile 2. el araç kredisi imkanının çiftçilerimize sağlamak ile artık kalmayıp, farklı ihtiyaçları içinde bir çok olanaklar hazırlamışlar. Bu olanakların en başında ise ihtiyaç kredisi sağlamak ile çiftçi kredi kartı gibi özel kartları kullanım hakkı sunmalarıdır. Daha önceki yazımızda çiftlerimizin nakit para ihtiyaçlarını karşılamaları için https://www.kobikredi.net/cks-belgesi-ile-kredi-veren-bankalarin-listesi/  isimli yazımda nasıl başvuru yapacaklarını ve ne gibi şartlara uygun olması gerektiklerini anlattığım için bu makalemde sıfır ile 2.el araç alımları için bankaların öne sürdüğü şartlar ve sizlere sağladığı olanaklardan biraz bahsedeceğim.

ÇKS İle Bankaların Araç Kredi Verme Şartları Nedir ?

Gelin isterseniz bankalardan ÇKS belgeniz ile herhangi bir taşıt kredisi almak için başvuruda bulunmadan önce sizler için talep edilen şartlara uygun musunuz bir onu ele alalım.

  1. Aklınıza gelecek tüm kredi paketleri haricinde kredi kartlarında dahil öncelik ile ilgili memurun ilk bakacağı şey kesinlik ile çiftçimizin KKB kredi notu değeridir. Yıllık geliriniz ne olur ise olsun, istediğiniz kadar hayvanınız mevcut olsun yada yüzlerce dönüm arazi sahibi olun şayet geçmiş yıllara yönelik T.C. ile yapılan sorgulama işlemlerinde risk içeren müşteriler sınıfı içerisine girdi iseniz sistem yapacağının başvuruyu direk ret edecektir.
  2. Sıfır araç alımları için fatura ikinci el araç alımları için mutlaka taşıta ait ruhsat bankalarca istenilecek tir. Bu neden ile alacağınız aracın sıfır ise mutlaka fatura kestirmeniz, ikinci el ise ruhsatını getirmeniz icap eder.
  3. Araç kredilerinde pek ipotek bankalarca istenilmez ama şunu bilmesiniz ki alacağınız otomobil rehin edilir, ayrıca bir çok banka rehin etmek ile yetinmeyip kredi taksitlerinin borcu bitene kadar kaskoda yaparlar.
  4. Devlete vergi borcunuzun olmamasını da kimi bankalar sizlere kredi olanağı sağlamadan önce aramaktadır. Bu neden ile de hatta vergi dairelerinden borcu yoktur yazısı istemektedirler. Bu neden ile devlete borcunuz var ise sizin için bu ufak bir pürüz haline gelebilir.
  5. Kimi bankalar araç kredi olanakları sağlar iken anlaştığı marka ve modeller için bu olanağı sunabilirler.

Şekerbank Çiftçi Taşıt Kredisi

ÇKS araç kredisi imkanının yıllardır çiftçilerimize sağlayan en köklü bankalardan bir tanesi Şekerbank dır. Çiftçilerin sıfır ve ikinci el araba alabilmeleri için olanaklar sağlayan Şekerbank bu imkanlar için 60 ay vade ile geri ödeme imkanı sunmaktadır. Ayrıca 60 ay olarak sizlere sunulan geri ödeme seçeneklerinde taksit ödemeleri senede 1 tir. Bu kadar uzun vade ve yılda 1 defa geri ödeme imkanı emin olun ki bir çok bankamızda yoktur. Yukarıda çiftçilerimizden aranan şartları sağlamanız halinde ister alacağınız taşı yerli bir marka olsun ister ise Avrupa modelinde bir taşıt olsun size aşağıdaki oranlar ile kredi sağlanacaktır.

  1. Sıfır olarak çiftçimizin alacağı araç için fatura bedelinin %75 oranına kadar.
  2. İkinci el olarak alınacak olan arabanın kasko bedelinin %60 oranına geçmeyecek kadar.

Şekerbank ikinci el araç kredileri için başvuruda bulunacak olan çiftçimizden alacağı otomobilin en fazla yaşının 5 olmasını aramaktadır.

Denizbank ÇKS İle Araç Kredisi Başvuruları

Denizbank ÇKS araç kredisi

Denizbank ÇKS araç kredisi

Çiftçilerimizin alacağı ikinci ve sıfır km araçlar için kredi imkanı sunan ve sizlere tavsiye edeceğimiz bir diğer bankamızda Denizbank dır. 48 ay vade imkanları ise sunulan bu olanaklarda sıfır km alımları için aracın fatura bedeli 50.000 TL ise %70 şayet fatura değeri 50 bin TL üstünde ise bu kez 50 bin TL üstüne de %50 kredi olanağı sağlamaktadır. İkinci el araç alacaklar için sağladığı imkan ise bu imkan yine aynı olup hesaplama aracın kasko değerine göre yapılmaktadır.

Örnek: Diyelim ki alacağınız araç 100.000 TL sıfır ise bunun 50.000 TL kısmı için %70 yani 35 bin TL kredi çıkar, geri kalan kısmı için ise %50 yani 25 bin TL kredi çıkar, toplamda ise 35+25= 60.000 TL kredinizi alır diğer 40 bin TL cebinizden ödersiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.