KOBİKredi.NET

Büyükbaş Koç Koyun Kurbanlık 2018 Fiyatları Açıklandı

26.06.2018
112
Büyükbaş Koç Koyun Kurbanlık 2018 Fiyatları Açıklandı

Kurban bayramının yaklaştığı şu günlerde, dini görevini yerine getirmek isteyen vatandaşların 2018 kurbanlık fiyatlarıyla ilgili araştırmaları başlamıştır. Kurbanda en uygun fiyata en iyi hayvanı alıp kesmek isteyen vatandaş ya aylar öncesinden alıp kurbanını besliyor ya da son güne kadara fiyatların düşmesini bekliyor. Köylerden hayvan pazarlarına satış için getirilen kurbanlık büyükbaş, koyun ve koçlar alıcıların beğenisine sunuluyor. Aylarca beslenerek Kurban Bayramı için hazırlanan kurbanlıklardan hem satıcı kazanmak istiyor, alıcının beklentisi ise en uygun fiyata almak. 2018 yılı için canlı hayvan fiyatları illere göre değişmekte ve tabi Diyanetin belirlediği ortalama bir rakam bulunmakta. En ucuz kurban fiyatı, illere göre kurban fiyatları, kurban kesme koşulları hakkında bilgileri paylaşalım.

2018 Kurbanlık Fiyatları

Bu sene 9 gün tatil olması beklenen kurban bayramı tatili, 20 Ağustos Pazartesi günü başlayacak. İnsanlar için Kurban Bayramı demek, kesilecek olan kurbanın alınması telaşı demektir. Artan et fiyatlarının da yansıdığı 2018 Kurban Bayramında kurban fiyatları kilo fiyatı 29 ile 30 lira arası değişmektedir. Ancak yaklaşan bayram bu fiyatların artmasına neden olmaktadır. 600 TL ile 2000 lira arası küçükbaş hayvan almak mümkün, büyükbaş hayvanlarda durum 4 bin ile 15 bin arasında değişmektedir. Geçen yıllarda yapılan hayvan ithalatının bu yıl yapılmaması planlanırken, bu hareketin yerli hayvan fiyatlarına etkisi nasıl olacak merak konusu.
Et Üreticileri Birliği Başkanı’nın yaptığı açıklama ile, yeterli hayvan sayımızın olduğu, hayvan fiyatlarında %5 oranında bir artış olabileceği ancak bayramın birinci günü bu fiyatların geçen yıl ki kurban fiyatlarına yakın olacağı verilen bilgiler arasında. İl il bu fiyatlar tabi ki farklılık gösterecektir örneğin; İstanbul’ da ki bir küçükbaş 900-1000 arası iken bu İzmir’ de 850-900 arası, Konya’ da ise 700-750 olabilir.

2018 Kurbanlık Fiyatları

2018 Kurbanlık Fiyatları

Kurbanlık Fiyatları Düşer mi?

Müslümanların dini vecibeleri arasında olan kurban kesimi, her yıl gücü ve maddi yeterliliği olan kişiler tarafından yerine getirilmektedir. Kurban Bayramı için özenle tüm yıl beslenen hayvanlar belirlenen yerlere kurulu hayvan pazarlarında satışa sunulmaktadır. Üreticinin bu satıştan beklediği, bütün bir yıl bakımı ve beslenmesine para harcadığı hayvanı karlı bir biçimde satmaktır. Alıcı için ise; kurban nasıl beslenir kriterlerine uygun ve kurban olma özelliklerini taşıyan hayvanı en ucuza almak ve ibadetini yerine getirmektir. Her yıl belirlenen et fiyatları kurban olacak hayvanlarında değerini belirler. Bu yıl ki et fiyatları yüksek olsa da, vatandaş şimdiden arayışa geçmiş ve hesaplı kurban alışverişi yapmaya başlamıştır. Bayrama yakın fiyatların yükselmesi her yıl yaşanan bir durumdur ancak, bu Arefe günü ve bayramın birinci günü kurban alacaklar için fiyatlar bir nebze de olsa düşecektir. Resmi Gazete’ de yayınlanan kural ve kanunlara göre belirlenen yerlerde satış ve kesim işlemleri yapılmak zorundadır. Çevre temizliğine ve düzenine olumsuz etki etmeyecek yerler tercih edilip, hayvan pazarı ve kesim yerleri oluşturulmaktadır. Kesim yapılacak yerler için su, elektrik, kanalizasyon ve fosseptik çukuru olan bölgeler seçilmektedir. Günlerce burada satılmayı bekleyecek hayvanların da sağlıklı yaşam koşullarında beklemesi sağlanır. Kesim yerleri içinde aynı titizlikte hayvan kesimine uygun hijyenik kesimhaneler oluşturulmaktadır. Bu koşullara uygun olmayan bakım ve kesim yerlerine de cezai işlem uygulanmaktadır. Bayram öncesi ve bayram boyunca zabıta ve belediye görevlileri  sürekli denetim ve takip yapacaktır. Belirlenen şartlara uygun kesim yapılmayan kesim hanelere 58 bin, hanesinde kurallara uymayan vatandaşa 450 TL cezai yaptırım uygulanacaktır.

Kurban Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kurban kesmek maddi gücü yeterli olan kişiler için yerine getirilmesi gereken bir ibadettir. İsteyen evinde kurbanını keserken, isteyen vatandaş belirli kurumlara bağışta bulunarak kurbanını Çocuk Esirgeme Kurumlarına, Mehmetçik Vakfına, Kızılay’a göndermektedir. Asıl amacın muhtaç kişilere paylaştırmak olan bu dini vecibeyi yerine getirirken, alacağınız hayvanın kurban olma özelliklerine sahip olması gerekmektedir. Keseceğiniz hayvan öncelikle sağlıklı ve gebe olmaması bakacağınız ilk şarttır. Alacağınız kurbanlık koyunuz 1 yaşından küçük olmamalı büyükbaş ise 2 yaş alt sınırdır. Dişlerine baktığınızda yarısından fazlası tam olmalı, kulağı kesik, boynuzu kırık, kuyruğu kesik yada çelimsiz bir hayvandan kurban olmaz. Hayvanınızı alırken menşei şahadetnamesi, hayvan pasaportu, sağlık raporu ve kulak küpelerinin olup olmadığı da bakılması gerekenler arasında. Korkutmadan, hayvana eziyet edilmeden kesim işleminin yapılması da dikkat edilmesi gereke hususlardandır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.