Esnaf Kredileri

Büyükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır ?

02.06.2017
208
Büyükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır ?

Devlet faiz teşvik imkanları ile canlı olarak damızlık düve, süt yada et veya kombine sığır almak isteyen çiftçilerimiz için 2018 yılı başvuruları resmi gazetede yayımlanan tebliğ ile resmen başlamıştır. Tarım Kredi Kooperatifleri ile T.C. Ziraat bankasına gönderilen bu bildirge ile sizlerde devletimizin sağlamış oldukları faiz destekleri ile işletme yada yatırım kredilerinden istifade edebilirsiniz. Başvuru şartlarını ve gerekli evrakların tanzim edilmesi ile siz girişimci ve yatırımcı çiftçilerimize sağlanan düşük faizli büyükbaş hayvan kredisi faiz oranları dahil olmak üzere 5 yıl ödemesiz hayvansal yatırımlar dahil olmak üzere tüm detaylı bilgileri sizler için araştırarak sayfamızda yer verdik.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır ?

Büyükbaş hayvancılık sıfırdan yapmak isteyenler yada faaliyette olan hayvancılık tesislerini geliştirmek isteyen çiftçilerimiz için 2018 senesinden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından resmi gazetede yayımlanan tebliğ doğrultusunda faiz indirimli kredi olanakları sağlanmıştır. Tarım Kredi Kooperatifleri ve ya Ziraat bankası tarafından kabul görülen bu başvurular da şartları ve gerekli evrakları sağlayan tüm çiftçilerimiz, devlet bütçe kaynağı gözetmeksizin yararlanabilecektik. Büyükbaş hayvancılığı da kapsayan faiz teşvik olanakları ile bahsi geçen kurulardan kolay kredi alabilmeniz için öncelik ile alacağınız büyükbaş hayvanın daha sonra ise sizin bazı şartlara uygun olmanız aranmaktadır. Hayvansal bazda yatırımlar için çiftçilerimizden ve alınması ön görülen büyükbaşlar dan aranan 5 konu başlığı ile oluşturulan nitelikler aşağıdaki gibidir.

Damızlık Süt Sığırcılığı Yapacak Olan Çiftçilerimiz

Damızlık süt sığırcılığı yapıyor veya sıfırdan damızlık süt sığırı almak istiyor iseniz öncelik ile 5 beş yada elinizdeki büyükbaşlar ile birlikte alacağınız sığırların toplamının 5 başın üzerine çıkması gerekmektedir. Ayrıca canlı alacağınız sığırlarının cinleri mutlaka,

 • Yurt içi doğumlu olmak kaydı ile holstein ırkı kırmızı yada siyah alaca
 • Manda
 • Jersey

ırklarından olması gerekmektedir.

Jersey Cinsi Büyükbaş Hayvan

Jersey Cinsi Büyükbaş Hayvan

Ayrıca cinslerini belirtiğimiz bu hayvanlar kesinlik ile damızlık belgeli ve hayvancılık bilgi sistemi olan HAYBİS sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. Sığır cinsi büyükbaş hayvan tanımlamasında bulunan bu cinsteki hayvanların ilk defa doğum yapmış yada ilk yavrusuna gebe olması ve en az 36 aylık olması da aranan diğer şartlar arasından bulunmaktadır. Belirtilen bu şartlar doğrultusunda faiz indirimi teşvikli büyükbaş hayvan kredisi almak isteyen çiftçilerimize damızlık sığır yapımı için ihtiyaç duydukları bir çok malzeme alımları içinde düşük faizli kredi olanakları sağlanmaktadır. Bu imkanları başlıklar olarak belirtmemiz icap eder ise,

 1. Damızlık sığırların ihtiyaç duydukları yeni barınak yapımları veya var olan ahırların modernize edilmesi yada büyütülmesi.
 2. Süt sığırcılığında çiftçimizin eli ayağı olan süt sağma makineleri ile saklama çelik tank alımları
 3. Çayır biçme, balya ve silaj makine ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile verilen krediler.
 4. Yardımcı diğer alet ve edevatların alınması
 5. Büyokütle ve güneş enerji sistemi kurarak kendi elektrik enerjisini kurmak isteyenlere sunulan imkanlar.

Damızlık Kombine veya Etçil Sığır Büyükbaş Hayvancılığı

Angus Cinsi Büyükbaş

Angus Cinsi Büyükbaş

Çiftçilerimiz etçil sığırcılık yapmak istemleri durumda da resmi gazetede geçen madde uyarınca devletimizden faiz desteği alabilmektedir. Bu imkanlar yine resmi gazetede tebliğ numarası 2017/15 de belirtildiği gibi istenilen şartlardaki hayvan alımlarını kapsamaktadır. Bu tebliğe göre ise sıfırdan damızlık etçil olarak sığır besiciliği yapmak isteyenler en az beş baş aşağıdaki belirtilen cinslerde büyükbaş alması gerekmektedir. Ellerinden yine aşağıda cinslerini belirttiğimiz büyükbaş hayvanı mevcut olan çiftçilerimiz ise T.C. Ziraat bankasından indirimli kredi faizi olanaklarından yararlanmak için ellerinde hayvan sayıları ile birlikte 5 sayısını geçmeleri gerekmektedir. Buna göre banka tarafından alınması uygun görülen büyükbaş hayvan cinsleri.

 1. Hereford
 2. Limuzin
 3. Şarole
 4. Angus
 5. Montbeliard

ırklarında olması gerekmektedir. Belirtilen bu ırklardaki büyükbaş hayvanların yaşları ve doğum sayıları da çok önemlidir.

Montbeliard Cinsi Büyükbaş

Montbeliard Cinsi Büyükbaş

Yayınlanan tebliğe göre belirtilen bu cinslerdeki büyükbaşların en azami olarak 3 yaşında olması gerekmekte + ya ilk defa gebe kalmış yada en fazla bir kere doğum yapmış olması da göz önünde bulundurulmalıdır. Mevzuat gereği ise hayvanların küpe numaralarının bakanlık tarafından takip amaçlı kurulan HAYBİS sisteminde yer alması da şarttır. Etçil olarak sığırcılık yapacak olan çiftçilerimize de süt üretimi amaçlı alınan büyükbaşlarda ki gibi diğer ihtiyaç duyulan malzeme alımları için kredi destekleri sağlanmaktadır.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Devlet Desteklemeleri

Devlet destekli hayvancılık hibe kredileri 2018 isimli makalemizde belirttiğimiz iller içinde hayvancılık ile meşgul değilseniz, sizler için kesinlik ile avantajlı şekilde kredi olanağı sağlayan tek banka  Ziraat bankasıdır. Her yıl düzenli olarak resmi gazete yayımlan tebliğ doğrultusunda çiftçilerimize düşük faizli kredi olanağı saylayan bu bankamız damızlık düve yetiştiriciliğini de desteklemektedir. Sıfırdan başlayacak ve halen düve üretimi yapanları dahil destekleyen banka tıpkı diğer hayvansal desteklerde olduğu gibi bazı şartları talep etmektedir. Bu şartlar ise.

 1. İlk defa düve yetiştiriciliği yapacak olan girişimci genç çiftçilerimiz en az 50 baş düve alması.
 2. Düve yetiştiriciliği ile halen meşgul olan çiftçilerimiz ise ellerindeki var olan sayılarını yükseltmek amacı ile başvurmaları durumda 50 başın üzerine çıkmayı taahhüt etmeleri.
 3. Düvelerin en az 4 en fazla 13 aylık olması.
 4. Ayrıca alınacak olan düvelerin mutlak suret ile bakanlığın takip sistemi olan HAYBİS’e kayıtlı olması gerekmektedir.

Bu şartlar doğrultusunda düve besiciliği yapacak olan çiftçilerimiz yine ihtiyaç duydukları diğer büyükbaş hayvancılıktaki tüm gereksinimler için faiz indirimli kredi başvurusunda bulunabilir. Tek fark kendi elektrik enerjisini kuracakların sadece ” güneş enerjisi ” istasyonu kurabilmeleri için destek sağlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.