Esnaf Kredileri

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Desteği Şartları

22.05.2018
117
Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Desteği Şartları

Eğer ki 2018 için hayvancılık sektörüne giriş planınız varsa ya da zaten bu sektörde olup büyüme sağlamak amacındaysanız, devletin bu konuda çiftçiye desteği 2018 yılı içinde sürecek. Tabi ki devletten hibe kredisi almanız için bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, TKDK ve kamu bankaları tarafından vatandaşı hayvancılığa sevk etme, kalkındırma ve canlandırma amacıyla verilen bu kredi amacına ulaşmakta ve genç çiftçiler tarım ve hayvancılık sektöründe yeni adımlar atmaktadır.

Büyükbaş Hayvancılık İçin Hibe Almak İstiyorum

Geçmişe baktığımızda hayvancılık alanında kendine yeten hatta ihraç eden ülkeler arasında iken, son yıllarda hayvancılık sektöründe yaşanan gerileme hayvan ithalatına kadar gitmiştir. Geçtiğimiz yıllarda ithal edilen 500 bin büyükbaş besilik hayvan et fiyatlarının düşmesinde çokta etkili olmamıştır. Aslında iklim ve coğrafi koşullarımız hayvancılık için çok çok uygun fakat köyden kente göç ve artan yem fiyatları nedeniyle yapılamayan hayvancılığa devlet hibe kredi vererek çözüm aramaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ nın 2018 için yaptığı çalışmalar gösteriyor ki, bu senede hayvancılık sektöründe faaliyet gösterecek vatandaş için ayrılmış büyük bir hibe bütçesi bulunmaktadır. Arttırılarak ileriki yıllarda da devam edecek bu hibelerle amaçlanan, tamamen yerli üretime dönüşü sağlamaktır. Sizde büyükbaş hayvancılık yapmak için hibe kredisi almak istiyorsanız bazı şartları taşımanız gerekmektedir

  • Bu krediyi alabilmeniz için, minimum 70 metre karelik bir alanınız olması gerekmektedir,
  • Hibe kredisi başvurunuzu yaptığınız günden itibaren sigortalı olmamak,
  • Alınacak hayvanların TÜRKVET’ e kayıtlı olması ve alınacak hayvanın 1 kez doğum yapmış olması,
  • Hayvanların en az 3 tanesinin 8 aylık erkek melez veya kombine etçi ırk hayvan olması
  • Büyükbaşların 36 aylıktan büyük olmaması

Sizde istenen şartlara bakacak olursak;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak ve 41 yaşından gün almamış olmak,
  • Esnaf olmamak,
  • Geçmiş yıllarda verilen hibe desteklerinden faydalanmamış olmak, hak kazanıp bunun iptal olmaması,
  • Başvuruda bulunan kişinin eşinin de sigortalı bir işte çalışmıyor olması geçimin tamamen hayvancılığa bağlı olması gerekmektedir,

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Kredisi Veren Kurumlar

Bu krediden büyük işletme hayali olan vatandaşların yararlanacağı gibi, küçük bir besi yapmak isteyen vatandaşta bu krediye şartlara uygun olduğu takdirde başvurabilir. Geri ödemesiz verilen bu krediler sadece büyükbaş için değil belirlenen diğer hayvancılık alanlarında da verilmektedir. Bu destekler ülkemizde çeşitli kurumlar tarafından verilmekte ve hayvancılık alanında katkıda bulunulmaktadır.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredilerindeki Şartları

Devlet bankalarından Ziraat Bankası verdiği düşük faizli hayvancılık kredisini bir kefil ya da ipotek göstererek alabilirsiniz. Uzun vadede geri ödemeli ve düşük faizli bu kredi için, yukarıda belirttiğimiz şartları taşımanız gerekmektedir. Banka bu krediyi verirken alınacak hayvanlarında belirlenen şartlara uygun olması karşılığında vermektedir. 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanından faydalanmak için mutlaka geçmiş bankacılık bilgilerinizin olumlu olması gerekmektedir. Resmi gazetede yayımlanan; sütçü ve etçi kombine sığırlar için verilecek maksimum kredi tutarı, 12.500.000 tl olarak belirlenmiştir. Yeni bir işletme açacaklar için destek %100 iken mevcut işletmesini büyütecek vatandaşa % 50 destek bu kurumdan verilmektedir. Damızlık düve yetiştiriciliği için verilecek maksimum kredi limiti, 7.500.000 tl dır. Var olan işletmesine yeni hayvan alacak yatırımcı için destek %75 olarak belirlenmiştir. Büyükbaş hayvan besiciliği desteği ise 5.000.000 ve % 50 destek olarak alabilirsiniz.

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Hayvancılık Kredisi

2020 yılına kadar verilmeye devam edilmesi planlanan bu destekle hayvancılık sektörüne girişte ihtiyacınız olan her şey için yatırım desteği % 70 olarak belirlenmiş ve geri ödemesiz olarak verilmektedir. Kuracağınız işletme ister süt üretimi için ister et üretimi için kurulsun, belirlenen şartları taşıdığınızda ve TKDK tarafından belirlenen illerde bulunmanızın devamında bu destekten faydalanabilirsiniz.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Büyükbaş Hayvancılık Şartları

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Büyükbaş Hayvancılık Şartları

Kurumun 2018 yılı için çiftçiye vereceği destek 4 milyar lira olarak ayrılmıştır. Tarımsal kalkınma ve gelişmeye destek adına verilen bu kaynaktan; 18 yaşını doldurmuş ve 48 yaşını geçmemiş, sigortalı olmayan, daha önce hibe almamış vatandaşa 30 bin lira geri ödemesiz destek almanız mümkün. Geçen yıla göre 13.4 oranında artırılan bu destek hayvancılık sektörüne adım atacak genç çiftçiler için iyi bir finansman olacaktır. Sadece büyükbaş ve küçük baş hayvancılık için değil, çeşitli tarım ürünlerinin yetiştiriciliğine destek olmak için de hibe krediler verilmektedir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.