Esnaf Kredileri

Büyükbaş Besi Hayvan Çiftliği Kurma Proje Örnekleri

20.05.2018
151
Büyükbaş Besi Hayvan Çiftliği Kurma Proje Örnekleri

 

Hayvancılık için uygun konuma sahip olmamıza rağmen sektörün gerilemeye uğraması ve ithal edecek duruma gelmemiz; hem köyden kente göç, hem de çok maliyetli ve zahmetli olan hayvancılıkla kimsenin uğraşmak istememesiniz sonucudur. Ancak bu gerilemeye devlet destekli projelerle hibe vererek ve insanları hayvancılığa teşvik etmek son zamanlarda hız kazanmış çalışmalardan biridir. Hem ithalatı azaltmak, hem de ülkemizde yapılacakken yapılmayan hayvancılığı yani ekonominin en önemli kolunu canlandırmak için 2018 yılında da büyükbaş hayvancılık destekleri zaman zaman yapılmaktadır. Eğer ki sizde ekonominin temel taşı olan besicilik, büyükbaş hayvancılık için var olan yerinizi modern bir tesise çevirmek ya da, hayvancılıkla ilgili yeni bir proje hayata geçirmek istiyorsanız ayrıntılara bakalım.

Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurmak İstiyorum

Önceleri dört duvarı kapalı sıradan bir alanda büyükbaş hayvancılıkla uğraşmak mümkündü ancak her alanda gelişen ve değişen dünya artık büyükbaş hayvancılık için de modern tesisler gerektirmektedir. Sizin de büyükbaş hayvancılıkla ilgili düşünceniz varsa, ilk önce bunun için geniş bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Öncelikle bu düşünceniz için uygun projenize devletten destek almanız mümkün. Var olan ya da yeni alacağınız devlet tarafından hayvancılıkla uğraşmak için izinli konumdaki arazinizde 200 büyükbaşla besicilik yapma planınıza öncelikle, hangi hayvan cinsi ile başlayacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Her hayvan için gerekli alanın ve yetiştirme koşulları farklılık gösterecektir. Hayvan seçimimizi yaptıysak bulunulan bölgenin iklim ve arazi koşullarına göre hayvan barınağımızı planlamamız gerekmektedir. Bulunulan bölgede kışlar çok sert geçiyorsa daha korunaklı, eğer çok sıcak bir yaz geçireceksek hayvanları sıcaktan koruyacak bir yapı tercih etmeliyiz. Alanın hem hayvanlara, hem gerekli yem ve malzemelere hem de et ya da süt üretimine yetecek şekilde projelendirilmesi gerekmektedir. Bu işin en basit kısmı anlaşacağınız bir kurulum firması ile bulunduğunuz bölgeye uygun bir yapı anahtar teslim olarak yapılmaktadır.

Büyükbaş Hayvancılık Yapı Projeleri

Her hayvan ırkının yaşam koşulları birbirinden farklılık göstermektedir. Hayvanlar için barınma, onlardan alacağımız verime doğrudan etkili olacaktır. Kuracağımız besihanemiz bir hayvan için ne kadar uygun olursa, siz o hayvandan en yüksek kalitede verim alırsınız. Prefabrik ve betonarme şeklinde; kapalı bir alanınız, açık besi alanınız, depo ve hayvanlara bakacak kişi için barınak yeterli olacaktır.

Modern Besihane Projesi

Son yılların gözde projelerinden modern besihane kurulumu için konumunuza ve hayvan sayınıza uygun şekilde bir yapı inşaa etmeniz gerekmektedir. Betonarme yada çelik konsültasyon malzemeyle yapılacak yapı, uzun yıllar faaliyet gösterecek şekilde, sizin ihtiyacınıza uygun ve büyümeye elverişli bir yapıda kurulmalıdır. Kurulum yapılacak bölgenin, elektrik, su, kanalizasyon, ulaşım gibi önemli faktörleri değerlendirilmelidir. Modern bir tesiste hayvanların barınakları ve hayvanların temiz hava teneffüs etmesi için açık alan oldukça önemlidir. Kapalı bölümde hayvanların kuru zeminde ve rahat hareket edebileceği bir alan olması gerekmektedir. Bu alan için büyükbaşlara gerekli hava sıcaklığı 18- 24 derece olması en uygunudur. Sert yaşam koşullarına dayanıklı bu hayvanlar için tercih edeceğiniz yarı açık bir besi hanenin, güney cephesi açık ancak besihanenin rüzgar almaması için kuzey cephesi ve yanları kapalı olmalıdır. Zemin için en uygun malzeme tuğladır, taş ve beton zemin de tercih edilebilir. Isı geçirmeyen malzemeden yapılan duvarlar yine tuğladan yapılabilir. Açık alanın önemi ise; hayvanların temiz havayla buluşması ve solunum yoluyla bulaşan hastalıkların azalması ve açık havanın verdiği sağlıklı yaşam koşulları önemlidir. Böyle bir tesisin kurulumu için 450 metre kare bir alan ve 20 büyükbaş için gerekli maliyet 300.000 bin lira civarında olacaktır. Kapalı besihane yada yarı açık bir besihane için kurulum maliyeti değişkenlik gösterecektir.

                      Modern Tesis Kurulumu

Besihane Kurmanın Önemli Noktaları

Öncelikle bu iş yapmaya karar verdiğinizde süt işletmesi mi et işletmesi mi ona karar vermelisiniz. Süt işletmesi için ekstra alan ve aletler almanız gerekecektir. Hayvan bakımı titizlik ve tecrübe gerektirmektedir. Uygun koşullar oluşturamazsanız verim alamaz ve hayvanları kaybedebilirsiniz. Hastalıklarla mücadele, rutin bakımlar ve temiz bir tesis çok önemlidir. Hayvana verilecek yemin, suyun kalitesi ve organik üretim koşullarına uygunluk hayvanlardan alacağınız geliri arttıracaktır. Kaliteli et ve süt üretiminde satışlar ve kar kurulum için yapacağınız masrafı kısa zamanda geri kazandıracaktır.

 

                                  Modern Besihane Örneği

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.