Borsa nedir nasıl 7 adımda yatırım yapılır?

Borsa nedir nasıl 7 adımda yatırım yapılır?
4 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 53 kez okundu.


2019 yılında birikimlerini popüler bir piyasada değerlendirip kazanmak isteyenlerin tercih edebileceği borsa yatırımı, gerekli bilgi ve donanımı edindikten sonra doğru hamleler yaparak paranızı katlayabileceğiniz güvenilir bir piyasadır. Bu yatırım aracında paranızı değerlendirmek için işleyişin püf noktaları, doğru strateji ve yatırım araçları hakkında gerekli bilgiyi ve yatırım yaparken uygulamanız gereken 7 adımı yazımızda bulabilir, borsa nedir bunu en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz.

                                     Borsa Nedir Nasıl İşler?

Borsa Nedir Nasıl İşler?

Kişilerin parasını arttırmak adına uyguladığı düşük seviyedeyken alıp yükseldiğinde satmak stratejisinin uygulandığı bir piyasa diyebiliriz. En basit tabiri bu şekilde olan bu yatırım aracında; ticarete konu olan ve arz ve talebe göre seviyeleri belirlenen değerli madenler ( altın, bakır, gümüş), tarım ürünleri ( buğday, arpa, pirinç), sanayi malları (demir, alüminyum), enerji ürünleri ( petrol, doğalgaz) ve bunlara ek olarak kıymetli evraklar yani bono, tahvil ve hisse senetlerine yatırım yapmak mümkün. Bu alışverişi yapmak için bir satıcı ve bir alıcı gerekirken, bunlar birbirleri ile fiziki olarak yüz yüze gelmezler. Borsaya yatırım yapmak için, bir aracı kurum bulunmakta ve piyasa ile sizin aranızda ki bağlantıyı sağlamaktadır. Sizin alım-satım yapacağınız ürüne emrinizi aracı kuruma iletmeniz onunda borsaya iletmesiyle bu süreç ilerlemekte. Belirli bir komisyon ile bu aracı kurumlarla yatırımınızı yaparsınız yine piyasa hakkındaki danışmanlık hizmetleri de size oldukça yararlı olmaktadır. Her ülkenin kendi içinde oluşturduğu bu kurumsal piyasanın ülkemizdeki temsilcisi Borsa İstanbul (BIST) dur.

Borsa Nasıl Oynanır?

                                                Borsa Nasıl Oynanır

Borsaya yatırım yapmak için piyasanın işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Bu gerekli bilgiyi edinmeden yatırım yapmaya kalkarsanız birikimlerinizi kaybetme riskiniz yüksek olacaktır. Zamanla gelişecek analiz ve tahmin yeteneğiniz size daha iyi yatırımlar yapmanızı sağlayacaktır. Kendi ilgi alanınıza yönelik bir portföy oluşturarak günlük takip yaparak borsada başarılı olabilirsiniz. Yatırımınızı yaparken uygulamanızı tavsiye edeceğimiz 7 adım ise;  1. Sermaye kontrolünü iyi yapmanız gerekmektedir. Ne kadar paranızı bu iş için yatıracağınız ve alacağınız risk öncelikli belirlemeniz gereken ilk maddedir.
  2. Yatırım aracını belirlerken ise; öncelikle popüler yatırım araçlarına daha az meblağlarda yatırımla başlayabilirsiniz. Yatırım aracınızı düşük fiyattan alırken onun ileride yükseleceğini de öngörmeniz gerekmektedir.
  3. Seçeceğiniz aracı kurumun analiz desteği ve piyasa takibinden faydalanabilir ancak gerçek etkenin sizin piyasa hakkındaki bilginizin olmasıdır.
  4. Zamanla kazanacağınız deneyimler hep kazanarak değil kaybederek de olacağı için bu süreci en az kayıpla çok büyük hamleler yapmadan atlatabilirsiniz.
  5. Yatırım araçlarını iyice incelemeli hangi durumlarda dalgalanma yaşadıklarını ve sizin için en uygun yatırım aracını bulmalısınız. Tek bir yatırım aracı değil de favori bir kaç araçtan portföy oluşturmak daha akıllıcadır.
  6. Hisse senetlerine yatırım yapacaksanız şirketin gidişatı ve geleceği hakkında bir öngörüye sahip olmanız gerekmektedir.
  7. Borsa yatırımında en son tavsiye olarak da sakin ve kararlı olmayı eklersek aceleci olmadan zamanla kazanmak mümkün.

                                                 Borsaya Nasıl Girilir

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsada yatırımlarınızı şekillendirmek için öncelikle ⇒vadesiz bir hesap açmanız gerekmektedir. SPK’nın borsa mevzuatlarına uygun resmi web sitesi üzerinden ulaşabileceğiniz yasal ve güvenilir bir aracı kurum ile bu hesap açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde 400 den fazla borsa aracı kurumunun olduğu Borsa İstanbul’ da vadesiz yatırım hesabı açmak için; nüfus cüzdan fotokopiniz, ikamet ettiğiniz adreste olduğunuza yönelik belge ve imzalamanız gereken diğer evraklarla beraber borsa yatırımınız için gerekli olan bu hesabı kısa sürede açabilirsiniz. Hesap açıldıktan sonra işlem yapabilmeniz için gerekli minimum tutarı bu hesaba yatırarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için aracı kurumunuzun web sayfası üzerinden online olarak hem yatırımınızı yapabilir hem de bu yatırımdan elde edeceğiniz kazancın takibini yapabilirsiniz. Bu aracı kurumların günlük analizlerinden, borsa eğitimleri, online seminerler ve yine eğitim videolarına yine online olarak ulaşabilirsiniz. Eskiden seans salonlarında yada televizyondan yapılan bu takipler internet üzerinden hızlı ve daha güncel olarak takip edilebilmekte. Tüm dünyadaki ve ülkemizdeki borsa hareketlilikleri anlık gelişmeler son teknolojik hızla öğrenilebilmekte. Bu takibi bilgisayar ya da tabletlerden yapabileceğiniz gibi akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamalar ile evden ya da işten her dakika yapabilmek mümkün.

 Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!