Esnaf Kredileri

Bayilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir ?

10.08.2017
117
Bayilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir ?

Franchise sistemin Türkiye pazarına hızlı bir şekilde girmesi ile birlikte bankalarda bayilik alarak iş kurmak isteyen yeni girişimcilere kolay kredi imkanı sağlamak için bir çok kampanyalar düzenlemektedir. Devletten destek almak için gerekli prosedürlerin hazırlanması isi geçen zaman kaybını yaşamak istemeyenlerin daha çok tercihi olan bayilik kredisi veren bankalar da sizden az da olsa bazı şartları diretecektir. Bankaların talep etmiş olduğu bu şartlar dahil olmak üzere istenilen tüm gerekli evrakların neler olduğunu sizler için açıklık getirdim.

Bankalardan Bayilik Kredisi Nasıl Alınır ?

Yeni kuracağınız bir iş için bankalardan almış olduğunuz herhangi bir sektöre ait bayilik adına kredi talebinde bulunabilirsiniz. Tabi bunun için bazı şartları taşıyor olmanız gerekir. Sadece bayilik alacağınız firma tarafından talep edilen şartları sağlamanız istediğiniz herhangi bir bankadan bayilik kredisi çekebileceğiniz anlamına gelmez. Bankalardan bayilik kredisi alacaklarında teminat mektubu dahil olmak üzere bazı şartlar ile birlikte gerekli bazı evrakları hazırlaması istenilecek tir. Şimdi isterseniz ilk olarak bankaların bayilik kredisi alacak olan yeni girişimcilerden istediği şartların neler olduğuna değinelim, sonrasında ise başvuruların nasıl yapılacağına ve bankaların sizlere sunduğu imkanlardan bahsedelim.

Bayilik Alarak Kredi Çekmek İsteyen Girişimciler Bu Şartları Taşıması Gerekiyor.!

Bankalar bayilik almış girişimcilere kredi imkanı sağlamadan önce bazı şartları ve gerekli evrakları istemektedir. Bu şartlar hem kadın hemde erkek girişimci ayırt edilmeksizin tüm kamu ve özel bankalarca istenilir.

 1. İlk olarak mutlaka KREDİ NOTU değeriniz yüksek olması gerekir. Findeks KKB Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Öğrenilir ?
 2. Daha önce esnaflık yaptı iseniz sizden mali bilançolar istenilecek tir. İlk defa bayilik alarak iş kuruyor iseniz muhtemelen iş fikriniz sorulacaktır. Kısacası bankada ki kobi kredi işleri ile meşgul memur sizi bir tartacaktır.
 3. Çekeceğiniz bayilik kredisinin miktarına göre bankalar sizden ipotek isteyebilir.
 4. İster büyük bir meblağ için başvuru da bulunun ister iseniz ufak bir meblağ için başvuru yapın mutlaka sizden en az iki tane kefil isteyeceklerdir.
 5. Almış olduğunuz bayiliğe ait sözleşme formunun fotokopisi istenilir.
 6. Kimlik ve adres bilgilerini gösteren beyanname talep edilir.

Bayilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Her hangi bir sektörden bayilik aldınız farz edelim. Sıra iş yerinin kurulmasına geldi ise mutlaka maddi anlamda bazı sıkıntılar önünüze çıkacaktır. Genelde evdeki hesap çarşıya uymadığı için nakit ihtiyacı yaşamanız gayet doğaldır. Bu tür sıkıntıları yaşayan yeni girişimcilerimizin de kuşkusuz ilk uğradıkları yer bankalardır. Uzun yada kısa vadede kuracağınız için işyeri açma kredisi için yapacağınız başvurularda yol haritası şu şekilde ilerlemektedir.

 1. Yeni girişimci öncelikli olarak kendisine en uygun bayilik kredisi veren bankayı belirlemelidir. Bunu belirleyici nitelikler ise uzun vadede düşük faiz oranları sunmaları olmalıdır.
 2. Başvuru şahsen olarak yapılmalı.
 3. İş yeri açmak için kredi başvuruları KOBİ departmanlarına yapılır..!!!
 4. KOBİ departmanındaki ilgili memura kuracağınız iş için teknik bilgiler verilir.
 5. Başvuru yapılacak olan kredi miktarı belirtilir.
 6. İstihbarat ( Kredi Notu ) sorgulama neticesinde sistem yapılan başvuruda krediyi onaylar ise muhtemelen krediniz gün içinde hesabınıza geçer.

Bayilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir ?

Bankalar bayilik alarak iş yeri açacaklar iki şekilde kredi imkanı vermektedir. Bunlardan biri dükkan satın alınması bir tanesi de işletmenin kuruluş giderlerinin karşılanması amacı verilen kredilerdir. Bu ikilemi genelde girişimciler yaşadığı için sizin alacağınız kredinin ismi genelde bankalarca ” girişimci kredisi ” adı altında verilmektedir. Bayilik alanlara verilen girişimci kredilerini bir çok banka sağlamaktadır. Ama bizim size tavsiye edeceğimiz banka kesinlik ile kobi’lerin den sürekli yanında olan Türkiye Halk Bankası’dır.

Türkiye Halk bankası meslek guruplarına göre girişimcilere kredi imkanı sağlamaktadır. 75.000 TL kadar sunulan kredi imkanlarında kredi paketleri 4 gurup altında oluşmaktadır. Oluşturulan guruplara göre kredi miktarları ve şartları değişmektedir. Bu guruplar ve şartları gösteren çizelgemiz şu şekildedir.

 • Genç Girişimci Kredisi: 36 ay vadeli 1 sene ödemesiz 30 yaşını aşmamış girişimcilere en fazla 50.000
 • Cesur Girişimci Kredisi: En az yüksek okul mezunu olan 2 yıllık iş deneyli 35 yaşını aşmamış girişimcilere 75.000 TL kadar
 • Usta Girişimci:  5 Sene bayilik aldığı sektörde deneyimi olduğunu ispatlayan 30 yaşını aşmamış olanlara 30.000 TL
 • Mucit: Patent hakkı almış olan girişimcilere 75.000 TL bir sene ödemesiz 48 ay vade ile verilmektedir.

Daha detaylı bilgiyi 0-850-222-0-401 numaralardan yada http://www.halkbankkobi.com.tr/AddressList.aspx?Type=1 adresine girerek size en yakın Türkiye Halk Bankası Şubelerinden bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.