Esnaf Kredileri

Bankaların Kredi Çekme Yaş Sınırları

08.11.2017
121
Bankaların Kredi Çekme Yaş Sınırları

Hepimizin bildiği gibi bankalardan ihtiyaç yada ev alırken kullanacağımız konut kredileri için bir alt yaş sınırı vardır. Bir de bunun yanı sıra üst yaş sınırı da bulunmaktadır. Uygulanan alt yaş sınırı kanunlar gereği aynı iken bu üst yaş sınırları Ziraat bankasında farklı iken Halbank yada Vakıfbank ile Denizbank da daha faklı olabilmektedir. Üst yaş sınırı tamamen bankaların inisiyatifine kalmış bir durum olup bu yüzden belirttiğim bankalar dahil olmak üzere diğer Akbank başta olmak üzere hatta Garanti bankasında bile farklılık gösterebilir. Bu sebepten ötürü sizler için bankaların herhangi bir kredi çekme tüm üst yaş sınırları nedir sizler için bire bir müşteri hizmetlerini arayarak araştırdım. Sonuç olarak en fazla üst yaş sınırı olan bankayı da bu araştırmalar neticesinde bulmuş oldum.

Bankaların Üst Yaş Sınırları Değişmektedir

Hepimizin bildiği gibi bankalar esnaf yada herhangi bir çalışan vatandaşa kredi olanağı sağlarken bazı şartları da beraberinde istemektedir. Bu şartların kuşkusuz en başında başvuru sahibinin alt yaş sınırı olan 18 yaşına uyması istenilmektedir. Belki bir çoğu bilmez ama bankalar tarafından verilecek olan kredi için istenilen yaş sınırlamasında bir de üst yaş sınırı yer almaktadır. Alt yaş sınırlamaları kanunen tüm bankalar için en az 18 yaş iken üst yaş sınırları bankaların inisiyatiflerine bırakıldığı için büyük oranlarda değişiklik göstermektedir. Bu üst yaş sınırlamalarında 63 var iken 83 yaşa kadar sınırlamaları biraz sonra sizlerde göreceksiniz. Ama tüketicilerin bir çoğu şu kısımda yanılgıya düşmektedir. O da diyelim ki bankanın üst yaş sınırı 75 bu şu anlama gelmiyor, benim yaşım 75 bankanın da üst yaş sınırı 75 ben bu bankadan istediğim vadede kredi çekebilirim. Burada verilen üst yaş sınırı çekmiş olduğunuz kredinin vadesi bitince olacağınız yaş sınırlamasıdır.

Buna örnek vermem gerekir ise şu şekilde sizlere anlatmam çok doğru olur sanırım. Yaşınız diyelim ki 65 herhangi bir bankaya kredi için başvuru yaptınız ve bankanın da üst yaş sınırı 66 diyelim. Banka size en azla 12 vadeli ihtiyaç kredisi imkanı sağlayabilir. Yani kredi vadesi bittiği zaman 67 yaşınızdan gün almanıza müsaade etmez. Bu neden ile lütfen biraz sonra bankaların herhangi bir kredi çekmek için isteyecekleri üst yaş sınırlamalarını görünce müracaatlarınızı ona göre değerlendirip gerçekleştirin.

Bankaların Kredi Vermek İçin Uyguladığı Üst Yaş Sınırları

Bankaların ihtiyaç yada konut alımları için kredi verirken uyguladıkları üst yaş sınırlamaları bazı kritere göre belirlemektedir. Sizde kolay krediyi bu bankalardan alabilmeniz için şu kriterleri uymanız veya bankanın o yıl ki aşağıdaki pozisyonlar da olması gerekir.

  1. O yılki bankanın belirlemiş olduğu müşteri sayısına.
  2. Yıl sonun kadar pazarlamak için hedef belirledikleri paraya
  3. Başvuru sahibinin kendi müşterileri olup olmadığına.

göre diyebiliriz. Bu kriterler göz önünde bulundurur şayet Türkiye’deki bankaların kredi vermek için uyguladıkları üst yaş sınırları ise şu şekildir.

  1. Şayet maaşınızı Vakıfbank’dan alıyor iseniz kredi vadesi ile birlikte 80 yaş, maaşınızı bu bankadan almıyorsanız da en fazla yine kredi vadesi ile 70 yaşa kadar.
  2. Ziraat bankası ise ister maaş müşterisi olsun ister olmasın en fazla kredi vadesi sonrasında başvuru sahibinin 75 yaş da olmasına bakmaktadır.
  3. Denizbank ise maaşlarını PTT üzerinden alanlar için 80 yaşa kadar kredi imkanı vermektedir.

En Fazla Kredi Çekmek İçin Yaş Sınır PTT’de

Bildiğiniz gibi PTT özelleştirildikten sonra bir çok sektörde kendisini göstermiştir. Özellik ile kargo ve finansman sektöründe kendine yer bulmak için ciddi yatırımlar yapan PTT bununda meyvesini almaktadır. Son olarak Aktifbank ile yapmış olduğu mukavele ile maaşlarını kendinden alan emekli yada herhangi sektörde çalışan işçi veya memurlara üst yaş sınırı ile en yüksek yaş olarak başvuru imkanı sunmaktadır. Kredi vadesi ile birlikte tam 83 yaşına kadar sınırlama koyan banka emekli maaşı alanlar için ise 2017 – 2018 seneleri için başlatmış olduğu kampanya ile tam 60.000 TL kadar 48 ay vadeli kredi olanağı da sağlamaktadır. Başvuruların sadece PTT şubelerinden yapacağınız bu kredi kampanyasından geç kalmadan yararlanmanızı tavsiye ederim.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.