Esnaf Kredileri

Bankalardan Kredi Çekme Limiti Nasıl Öğrenilir ?

17.09.2017
124
Bankalardan Kredi Çekme Limiti Nasıl Öğrenilir ?

Bankalardan özellik ile ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunmadan önce ilk akla gelen soru kuşkusuz ki bir banka bana ne kadar kredi verebilir sorudur. En fazla ne kadar kredi çekebilirsiniz sorusunun yanıtı için aslında bankalar iki şeye bakmaktadır. Bu iki önemli kriteri şayet sağlar iseniz bir çok bankadan rahatlık ile kredi çekme limitinizi arttırabilirsiniz.

Banklardan Kredi Çekme Limiti Neye Göre Belirlenir ?

Kredi ihtiyacınız için bir bankaya başvuruda bulunduğunuz vakit bankadan kredi çekme limitiniz için sisteme sorgulama yapan ilgili memur banka tarafından oluşturulmuş olan bilgi ağına tek bir şeyi girer bu da ” aylık hanenize giren toplam gelir ” olmaktadır. Yani işin özeti bir banka bir kişiye ihtiyaç kredisi vermeden önce ilk olarak başvuru sahibinin hanesine giren toplam nakit parayı ele alır. Ayrıca almış olduğu bu toplam nakit kazancın geri ödeme miktarı da yine hanenin ortak toplam gelirine göre belirlenir.

Artık çekeceğiniz toplam kredinin ve aylık taksit ödemesinin doğrudan maaşına göre belirlendiğini öğrendiğimize göre bankların bu oranı nasıl sağladığına değinebiliriz.

Kredi Çekme Limit Hesaplamaları Şu Şekildedir

Bankaların BDDK tarafından yayımlanan yasasına göre bir tüketiciye istediği kadar kredi verme yetkisi ne yazık ki yoktur. Ancak banka tüketicinin hane başına gelirine göre toplam nakit verir ve aylık ödeme taksitini de yine aylık hane gelirine göre bilirler.

Buna göre toplam olarak herhangi bir bankadan kullanacağınız ihtiyaç kredisinin aylık taksiti ödemesi hane gelirinin 3 de birini geçmemelidir. Bunu bir örnek ile ele alır isek; karı koca olarak çalışan bir aile diyelim ki ortalama toplam kanıtlanabilir 3000 TL kazançları var. Bir bankanın size aylık taksit geri ödemeli olarak vereceği en fazla limit şu şekilde olur.

3.000 TL 3/1 ödeme taksit tutarı 1.000 TL olur, en fazla 48 ay vadeli olarak bankalar ihtiyaç kredisi verebildiği göz önünde bulundurur isek size bankanın maksimum vereceği ihtiyaç kredisi 48.000 TL olacaktır. Tabi bu banka tarafından belirlenen o yılki hedefler doğrultusunda da değişiklik gösterebilir. Yani bir banka ihtiyaç kredisi için o yıl en fazla 30.000 TL üst limit belirledi ise sizin hak ettiğiniz 48.000 TL almanız bir hayli zor olacaktır.

Kredi Çekmede Limitinde Bu Kriteri Sağlamanız Şart!

Her ne kadarda aile ortak kazancınız yüksek ihtiyaç kredisi için yapacağınız başvuru miktarı az dahi olsa bir banka yetkilisi sisteme sizin hane gelirinizi girdiğinde sistemin değere aldığı bir diğer hassas nokta ise başvuru sahibine ait olan KKB kredi notu değeridir. Sistem şayet Findeks Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan sistem üzerinden yapmış olduğu sorgulama sonrasında notunuzun risk içeren bölgede olduğunuzu görür ise yaptığınız başvuruyu onaylamayacaktır.

Kredi Çekmede Limitinde Bu Kriteri Sağlamanız Şart

Kredi Çekmede Limitinde Bu Kriteri Sağlamanız Şart

İnsanların bir çoğu aylık kazancının yüksek ihtiyaç için başvuru yapacakları kredi miktarının düşük olmasından dolayı bana kesin bu kredi çıkar diye düşünürler. Ama emin olun hepsi şayet kredi notları düşük ise az da olsa bankadan talep ettikleri krediyi alamazlar. Çünkü banka bir kişinin her ne kadarda aylık geliri yüksek olur ise olsun geri alma riskinin bulunduğu bir vatandaşa talep ettiği kredi vermez. Siz olsanız her ne kadarda bir arkadaşın varlıklı olur ise olsun ama almış olduğu borcu geri ödeme alışkanlığı yok ise ona borç para verir miydiniz ?

Bu nedenden dolayı yaşadığım tüm tecrübelere dayanarak şunu sizlere söyleye bilirim ki almış olduğunuz kredi kartlarını ödemelerini yapabilecek kadar harcama yapın ve bankadan aldığınız krediyi aylık taksit ödemelerini mutlaka zamanında yapın. İlerisi en az her ne yaparsanız yapın 60 ay kadar süren bir pişmanlık yaşatmaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.