Esnaf Kredileri

Bankalar 2. El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor?

19.04.2018
127
Bankalar 2. El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor?

Artık lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiş olan güzel bir arabaya sahip olmak için, birikiminiz olmasa da bankalardan kredi alarak hayalinizdeki araca kavuşabilirsiniz. Bankalar sıfır kilometre araçlara araç kredisi verirken, artık ikinci el araçlara da kredi imkanı sağlamaktadırlar. Bankalardan 2. el araç kredisi almak için belirli bir yaş ve kasko değerinin belirli bir oranda olması gerekmektedir. Peki bankalardan bu krediyi nasıl alırız ve kaç yaşında araçlara kredi veriliyor ayrıntılarına bakalım.

2. El Araç İçin Bankalar Kaç Yaşa Kadar Kredi Veriyor?

İnsanların çalışırken kurdukları hayallerin başında, bir ev sahibi olmak ve ardından bir araba sahibi olmak gelmektedir. Çalıştınız biriktirdiniz, ancak birikimleriniz istediğiniz arabayı almaya yetmiyor ise bankalardan alacağınız kredi ile aracınızı alabilirsiniz. Eğer alacağınız araç ikinci el ise, bankaların kaç yaşında arabalara kredi verdiğini ve kasko değerinin ne kadarını karşıladığını merak edebilirsiniz. 2018 yılı içinde alacağınız 2. el araç için çoğu bankanın kredi uygulaması 5 yaşa kadardır. Bazı bankalar 2. el taşıt fiyatlarındaki artış ve talep nedeniyle araba yaşını 8 e kadar çıkarmışlardır. Bu bankalar ise farklı yaşlara farklı vade ve farklı kredi oranları ile finansman sağlamaktadırlar.

2. El Aracımın Ne Kadarına Kredi Çekebilirim?

Bankaların diğer bir uygulaması ise, hiç bir banka alacağınız aracın değerinin %100 ünü karşılamaz. BBDK’nin belirlemiş olduğu ve aynı zamanda Resmi Gazete yayınlanan hükümlere göre; bu uygulamada bakılacak olan aracın kasko değeridir. Alacağınız aracın kasko değeri 100 bin lira ise banka bu aracın % 70 ini karşılar ve size 70 bin lira kredi verir. Bu oran 50 binin altındaki araçlarda ise %50 dir. Alacağınız 50 bin liralık araç için 25 bin lira sizden çıkacaktır. 50 binden az tutardaki araçlar için ise uygulama %30 olarak belirlenmiştir. Alacağınız araç 100 binin üstünde ise 100 binlik kısma %70 ve sonraki kısma ise %50 lik bir kredi imkanı verilmektedir. Alacağınız 2. el aracınıza yapılacak vade ise genelde 48 ayla sınırlıdır.

2. El Taşıt Kredisini En Uygun Veren Banka Hangisidir?

2. el araç alamaya karar verdiğinizde araştırmanız gereken en önemli konulardan biri ise; bu krediyi hangi bankadan almalıyım sorusudur. Bankaların hepsinde aracınızı almanız için çeşitli faiz oranlarında kredi imkanı bulunmaktadır. Vade sayısı 48 ay belirlense de bazı bankalarda vade sayısında değişiklik ve bunun devamında faiz oranında da artış olabilmektedir. Bir kaç tane bankanın kredi verme koşulları ve kredi faiz oranlarına bir göz atalım;

Ziraat Bankası: Bu bankadan alacağınız 0 ve 5 yaşına kadar olan araç kredinize uygulanacak faiz oranı 1,37 olarak belirlenmiştir. 48 aya kadar vade imkanı bulunan banka aracı teminat olarak gösterir ve kredi bitene kadar hayat sigortası ve kasko yaptırma şartı da bulunmaktadır.

Garanti Bankası: Tercihiniz bu banka ise, faiz oranı 1.55 olarak belirlenmiş ve 48 vade yapılmaktadır. 2. el taşıtlariçin aracın yaşı ile kredi vadesi toplamı en fazla 108 ay olacak şekilde düzenlenmekte ve bu krediler için kefil talep edilmektedir.

Denizbank: Bu bankanın avantajı, 3 ay erteleme seçeneğinin olmasıdır. 48 ay vade ile çekeceğiniz kredinize 1,55 oranında faiz ile size 2. el araç kredisini Deniz Bank’ dan alabilirsiniz.

İNG Bank: 8 yaşa kadar kredi imkanı sunan bankada, 3 ile 48 ay arası vade imkanı bulunmaktadır. Teminat olarak aracı göstermeniz yeterli ve bu bankada hayat sigortası yaptırma şartı da yoktur.

Finansbank: 0-5 yaş arası araçlara 48 ay, 6-8 yaş arası araçlarda ise yaş ve vade toplamı 10 yılı geçmemek şartı ile kredi verilmektedir. Uygulanacak faiz oranı ise Finansbank tarafından 1 ,52 olarak belirlenmiştir.

Bankaların Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

Araç almaya karar verdik, kendimize uygun bankayı da bulduk ancak en önemli detayı atlamamalıyız. Bankalar bize kredi verecek mi? Bu sorunun cevabı tamamen sizin şartlara uygun olmanızla alakalı olacaktır. Öncelikle bankalarla aranız iyi olmalı, yani geçmiş bankacılık hareketleriniz temiz olmalıdır. Kredi notunuz bankaların size kredi vermesi için bakacağı ilk şarttır. Sonra ki işlemler ise banka tarafından istenilen belgelerin tamamlanmasıdır. Aracın bedelini gösteren eksper raporu ve proforma faturası, T.C kimlik belgeniz ve ikametgah için fatura ( elektrik, doğalgaz v.s) , ticari araçlar için oda kayıt belgesi, ticaret sicil gazetesi ve işletmeye ait telefon faturalarından biri olsa yeterli olacaktır. Bu belgelerle yapacağınız başvuru ile 2. el aracınız için belirlenen miktardaki krediyi bankalardan temin edebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.