Bağkur borcu olan esnaf devlet hastanesine gidebilir mi?

Bağkur borcu olan esnaf devlet hastanesine gidebilir mi?
6 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 75 kez okundu.


Kendi üzerine kayıtlı olup ticari hayat sürdüren kişilerin maddi yetersizlik yaşayıp devlete her ay ödemesi gereken primi yatırmaması, yani bağkur borculusu olan kişiler ve ailesindeki bireyler prim borçlarını ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi sorusu milyonlarca borçlu için en önemli sorunlardan biri. 2018-2019 yılında bağkur borcu olan esnaf devlet hastanelerinde muayene olabilir mi, bağkur borçları için taksitlendirme yöntemleri ve ücretsiz tedavi için yapmanız gerekenler hakkında ayrıntılar yazımızda.

Bağkur Borcu Olanlar Devlet Hastanelerinde Ücret Öderler mi?

Ülkemizde bir çok sektörde hizmet veren esnafların emeklilik hakkı kazanmaları için devlete her ay ödedikleri primler bağkur olarak geçmektedir. 2018 yılında asgari ücrete göre ayarlanan bu primler; esnaf, şirket ortakları için 2018 yılında indirimsiz olarak 700,17 TL, prim borcunuzun olmaması ve primlerinizi düzenli ödemeniz halinde ise %5 indirimli olarak 598,70 TL şeklinde belirlenmiştir. İsteğe bağlı bağkur prim ödemesi ise 649,44 TL, tarım/çiftçi 2018 bağkur primi indirimsiz olarak 583,48 TL, prim borcunuzun olmaması ve primlerinizi düzenli ödemeniz halinde ise %5 indirimli olarak 498,91 TL ödemeniz gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden, internet bankacılığından ve mobil bankacılıktan ödenebilen bu miktarlar ödemeleri aksatan esnaf için bazı sorunlar yaşatmaktadır. Bu kişilerin devletin hastanelerinde muayene olmaları için 60 günden fazla prim ve prime ilişkin bir borcunun bulunmaması gerekmektedir. 61 gün ve daha fazla borcu bulunanlar ise hastaneye yada eczaneye gittiklerinde sistemde borçlu oldukları görünür ve sağlık hizmetlerini SGK karşılamamaktadır. Eşleri ve 18 yaşından büyük çocukları da kişinin bağkur borçlarından olumsuz etkilenerek sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanamazlar.

Bağkur Borcu Olan Kişi Ücretsiz Muayene Olmak İçin Ne Yapmalı?

                        Bağkur Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti

Devletin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak ister SGK ister bağkurlu olun primlerinizi her ay ödenmemesi durumunda kesintiye uğramaktadır. Bu sadece kişiyi değil onun eşi ve 18 yaşından küçük çocuklarının da sağlık hizmetlerinden faydalanamamasına yol açmaktadır. Bağkur borçluları için sağlık hizmetlerinden yararlanmanın bir kaç yolu bulunmaktadır. Bağlı olduğunuz SGK kurumuna 6183 Sayılı kanun 48. maddesi kapsamında prim borcunu taksitlendirmek istediğini belirten bir dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bu dilekçe ile bulunan borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Bu dilekçenin devamında borcunuz taksitlere bölünecek ve hemen ilk ödemeyi o an yaptığınızda sizin ve sizin yükümlülüğünüzde olan aile bireyleri ücretsiz muayene hakkını elde edeceklerdir. E- devlet sistemi üzerinden bağkur yani 4/b kategorisinden borcunuzu sorgulayarak buradan ödeme işlemlerini de yapmanız mümkün.Bağkur Borcu Olan Kişi Eşinin Sigortası Üzerinden Ücretsiz Tedavi Olabilir mi?

Bağkur borcu olan bekar bir kişi borcunu yapılandırmadan sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadır. Ancak evli ve eşi çalışan borçlu esnaf  çalışan eşinin sigortası üzerinden devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olma imkanı bulunmaktadır. Emekli sandığı ya da bağkur ödemeleri düzenli eşinin sigortasından da aynı şekilde faydalanabilmektedir. Eşin ev hanımı olup GSS yararlandığı durumlarda ise borçlu kişi bu sigortadan faydalanamamaktadır. Borçlu kişi işini terk etmediği sürece de yeşil kart ile tedaviden de yararlanamamaktadır. Ancak işi bıraktığında yapılacak gelir tespiti ile de yine yeşil kartla ücretsiz tedavi yolu da açıktır.

Borcu Olan Esnaf İçin GSS Prim Yatırma

                       Ücretsiz Tedavi Olma

Borçlu esnafın borcuna rağmen ücretsiz tedavi olmasını sağlayan Genel Sağlık Sigortası yöntemi, biriken prim borçlarını yatıramayan kişi iş yerini başka birinin üstüne devrederek işini terk etmiş olur ve yapılacak gelir testi sonucu başka sosyal güvencesi olmadığı belirlenerek GSS üzerinden tedavi olma imkanı sağlamaktadır. Yani esnaflığı bırakıp başka bir yerde sigortalı olarak çalışmaya başlayarak devletin imkanlarından faydalanabilirsiniz. Başka bir iş yerinde çalışmaya başlayan kişi için hem ücretsiz tedavi yolu açılmakta hem de emeklilik için gerekli olan aylık prim ödemeleri de yapılmış olacağı için böyle bir yol tercih edilebilir.

Bağkur Borcu Yapılandırma

Devlet ticari hayatında sorun yaşayıp bunu ödeyemeyen esnaf için zaman zaman yapılandırma yöntemi ile taksitli ödeme fırsatı tanımaktadır. Borcunuzu yapılandırdığınızda ve yapılandırma sırasında peşin ödeme seçeneklerinden tercih ettiğinizde bazı indirimlerde uygulanmaktadır. Borcunuzu yapılandırdıktan sonra taksit takibinizi E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra 4B 6736 yapılandırmasının taksit son ödeme tarihlerini, toplam taksit tutarlarını, ödenen taksit tutarlarını, kalan taksit tutarlarını ve son ödeme tarihi geçen takside uygulanan gecikme faizi tutarlarını da görüntüleyebilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!