Esnaf Kredileri

Araç Kredisi Nasıl Alınır ?

13.08.2017
107
Araç Kredisi Nasıl Alınır ?

Ülke olarak genel de bir çoğumuzun ideal yaşantısı içinde ilk olarak ev ikinci sırada ise araç almak gelmektedir. Bu hedefe ulaşmak için tüketicilerin her yıl olduğu gibi 2017 senesinde de binek yada ticari olarak sıfır veya 2.el araç alacakların bir çoğu banka kredileri ile kullanmaktadır. Bütçelerine biraz da araç kredisi çekerek daha üst model alacaklar için şartların neler olduğundan tutunda nasıl alınır sorusunun yanıtına kadar, özellik ile sıfır araç alacaklar için firmaların sağladığı olanakları sizler için ele aldım.

Araç Kredisi Nasıl Alınır ?

Araç kredisi ister sıfır olsun ister ise ikinci el olsun iki şekilde alınmaktadır. Bunlardan bir tanesi kendiniz tarafından bulunan araç için şartların uygun olması ile bankadan kredi kullanılması. İkincisi ise daha çok sıfır araçlar için ilgili markaya ait tarafından anlaşmalı bankadan kolat kredi kullandırılmasıdır. Bu her iki şekilde de araç alacakların bazı şartları taşıması daha sonra ise alınacak olan daha çok 2. el aracın yine bazı kriterlere uygunluğu çok önemlidir. Şimdi hem sizden hemde ister sıfır olsun ister ise 2. el bir araç olsun genel olarak bankaların aradığı şartlara ve kriterlere bir değinelim.

Sizden Aranan Şartlar Nelerdir ?

İlk olarak bankaların sizden aradığı şartlara bir değinelim. Şayet aranan şartlara uygun değilseniz araçlarda aranan şartlara hiç girmezsiniz. 🙂 Her kredide olduğu gibi bankalar araç kredisi alacaklar dan da bazı şartları mutlak suret ile ararlar. İster kullanacağınız kredi miktarı 5.000 TL olsun ister 50.000 TL olsun bu şartlara şayet sağlayamıyor iseniz krediniz ne yapsanız onaylanmayacaktır. işte araç kredilerinde sizden aranan şartlar..

  1. Mutlaka Kredi Notu değeriniz en kötü ihtimal ile az riskli bölümde olması gerekir. Bu demek oluyor ki notunuz 1099 puanın üzerinde olması demektir. Notu düşük olarak sisteme takılanlar bu yazım size ==> KKB Kredi Notu Hızlı Yükseltme Hilesi Nedir ?
  2. Gelir belgeniz mutlaka olması istenilir. Sizde yoksa dahil şayet benim gibi eşiniz de mevcut ise kredi başvurusu için eşinizin gelir belgesini değerlendirebilirsiniz.
  3. Bazı durumlarda özellik ile kredi skoru düşük olanlara da en az 2 tane kefil istenilir. Bu kefilleri bulmalısınız. Kefil olan arkadaşlar çalışan olması şartı ile aile bireylerinden olabilmektedir.
  4. Kullanacağınız kredi miktarı aylık gelirinizin belli bir oranına tekabül etmektedir. Bu oran ise en fazla %60 civarlarındadır.

Sıfır Araç Kredisi Almak İçin Şartlar Nedir ?

Sıfır araç almak için geçenler de Nissan markası dahil olmak üzere Renault ve Toyata gibi bir çok markanın kapısını çaldım. Araçların ödeme koşullarını konuşmadan öncede bir çok test sürüşünde bulundum. Benim de bir çok arkadaş gibi elimdeki nakit param ne yazık ki sıfır araç almaya yetmiyordu. Bu sıkıntımı ise belli bir bölümünü kredi kullanarak çözmeyi düşünüyorum. Her sene olduğu gibi 2017 yılında da firmaların hepsi bazı bankalar ile anlaşma sağlamış ve oldukça da güzel kampanyalar düzenlemiş olduğunu gördüm. Bu kampanyaların da kısa vadeler için sıfır faizli krediler ile 40 aya kadar vadeler de ise %1.10 gibi düşük oranlardaki faizli krediler de mevcuttu. Ödeme imkanlarına göre yetkili satıcılar ellerinden gelenleri yapıyorlar ne yalan söyleyeyim. Şayet sizde yukarıdaki şartlara uygun iseniz benim sizlere tavsiyem bankalardan dahi daha düşük faiz olanağı sağlayan araç firmaları tarafından kullandırılacak olan kredilerden istifade etmelisiniz. Üstelik hiç bir banka formalitesine takılmadan.

Yalnız şunu belirteyim ki aracın tamamına kredi almanız bir hayli zordur. En fazla araç bedelinin %70 oranına kadar bankalardan kredi alabilirsiniz.

İkinci El Araç Kredilerinde Aranan Şartlar Nelerdir ?

Sizden aranan şartlara uygun iseniz ikinci el alacağınız araçlar içinde bankalardan kredi alabilirsiniz. Yalnız şunu bilmelisiniz ki bankaların nerede ise tamamına yakını ikinci el araç kredisi kullandırılmak için şahıstan alacakların araçların en fazla 5 yaşında olmasını isterler. İkinci el araç kredileri için çoğunluk ile şayet herhangi bir galeri üzerinden alım yapmıyor iseniz doğrudan bankaya başvuruda bulunmanız gerekir. 2.el araç kredilerinde vadeler genelde 48 ay vadeli olarak banka müşterisine sunmaktadır. Kredi faiz oranları ise tüketici kredilerine nazaran biraz daha düşüktür. Bu arada ortalama olarak ise faiz oranları en fazla %1.35 civarlarındadır.

Bankalar Aracılığı İle Kredi Alacak Olanlar Lütfen Bunları Bilin.!

İster sıfır olsun ister ise 2. el olsun bankalar dan ne şekilde olur ise olsun kredi ile araç alacak iseniz mutlaka alacağınız araca kasko size de hayat sigortası yapılacaktır. Ayrıca sıfır araçlar için bankaya doğrudan kredi başvurusunda bulunur iseniz sizden araca ait fatura ikinci el den ise kasko bedeli öğrenilerek belli miktarlarda kredi verilmektedir. Bu iki evrak da başvuru işlemlerinde istenilir. Şayet bizim tavsiyemiz özellik ile ikinci el araç alımı için çok fazla bir meblağda bir kredi kullanmayacak iseniz ihtiyaç kredisi kullanınız. Böylece zorunlu kasko ödemesi olan en az 1300 TL gibi bir rakamı kredinizin vadesi bitene kadar ödemek zorunda kalmazsınız.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.