Esnaf Kredileri

Apart ve Pansiyon Devlet Destekleri Nedir ? Nasıl Başvurulur ?

29.06.2017
168
Apart ve Pansiyon Devlet Destekleri Nedir ? Nasıl Başvurulur ?

Ücretli olarak gecelik yatılı konaklama ve yiyecek hizmet faaliyetleri amaçlı açacağınız öğrenci yada işçi apart ve yurtları veya her türlü aile pansiyonları için kiralık oda tahsis edecek olan yeni girişimcilerimiz ile sektörün içindeki kobi’lere KOSGEB üzerinden devlet destekleri sağlanmaktadır. Birim tarafından yayımlanan desteklenen sektörler çizelgesindeki NACE kodları ile bunu bizler ile paylaşan KOSGEB, başvuru şartları için de aşağıdaki kriterleri aramaktadır. Apart ve pansiyon için iş planı projesi ile birlikte sizlere her ne kadarda yardım etmeye çalışsak da kurumca talep edilen bu kriterleri mutlaka yerine getirmeniz gerekmektedir.

Apart ve Pansiyon Devlet Destekleri Nedir ?

İşletmeleri devlet desteklemek amacı ile KOSGEB e özellik ile 2009 senesi itibarı ile tam yetki vermiştir. Bir çok sektörü destekleyen kurum, NACE listesinde yer alan iş yerlerini hem yeni kurulması durumda hemde faaliyet halinde iken dahi destekleyici programlar ile katkı sağlamaktadır. KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları listesinde pansiyonculuk yada gecelik kiraya verilen oda tarzı kurulan işletmelerde açık bir şekilde desteklendiği belirtilmektedir. NACE kodu listesinde sektöre ait olan üst ve alt kodlar ise aynen aşağıdaki gibi mevcuttur.

I- KONAKLAMA VE YİYECEK HİZMET FAALİYETLERİ

55: Konaklama
55.90: Diğer konaklama yerleri
55.90.01: İşçi ve öğrenci yurtları, pansiyon ve oda kiralama faaliyetleri

Detaylı, NACE kod:

Apart ve Pansiyon Devlet Destekleri Nedir

Apart ve Pansiyon Devlet Destekleri Nedir

Artık kurum tarafından konaklama faaliyetleri içerisinde yer alan bu sektörlerin desteklendiğini bildiğimize göre, şimdi nasıl başvurabilirsiniz sorusuna cevap verebiliriz. Bu sorunun cevabı genel olarak ikiye ayrılmaktadır.

  1. İlk defa konaklama üzerine tesis kuracak olan yeni girişimciler
  2. Konaklama üzerine tesisi bulunan kobi’ler..

ilk olarak yeni girişimciler için devlet tarafından sağlanan desteklemelerden ve başvuru koşullarından bahsedip, daha sonra işletme sahibi kobi’lere değineceğim.

Yeni Girişimciler Devlet Teşvikleri İle Nasıl Konaklama Yeri Nasıl Açabilir?

Yeni girişimciler KOSGEB desteklenen sektörler üzerinden her ne tür bir işletme kuracak olur ise olsun tek bir programdan teşvik alırlar. Bu programın adı, Yeni Girişimci Destek Programı dır. Lütfen ilk olarak bağlantı üzerinden sizlere sunulan bu destek programı bir inceleyiniz.! Her ne kadarda başvuru için istenilen şartlar değişmese de genel olarak yıllık olarak destek oranları değiştiği için programı incelemeniz sizin için faydalı olacaktır. Şimdi destek programı inceledi isek, tabloda yer alan hibeleri nasıl alacağımıza değinebiliriz.

  • lk Olarak Girişimcilik Sertifikası Alınız!

Ücretsiz olarak girişimcilik sertifikasını yerel belediyelerden, bazı meslek odalarından ve şayet işsiz ve iş-kur kayıtlı iseniz İŞ-KUR’dan son olarak ise Halk Eğitim Merkezlerinden ücretsiz olarak alabilirsiniz. Bu kurumlara ait kursların tarih ve adresleri öğrenmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM TARİH

Eğitimler hakkında daha önce çok detaylı bilgileri siz yeni girişimcilerimiz için paylaştığım için tekrardan detaylara girmek istemiyorum. Merak eden girişimci arkadaşlarımı sitemde mevcut konu olan Yeni Girişimci Destek Programı isimli makalemi okuyabilirler.

  • Program başvurusunu yapınız!

Tüm yeni iş yeri açacak olan girişimciler için hazırlanan destek programına başvurmanız gerekmektedir. Başvuru işlemlerinin çoğu İnternet üzerinden yapıldığı için program öncelik ile kendinize özel parola oluşturmanız gerekmektedir. Biz buna KOSGEB e ilk kayıt başvurusu demekteyiz. Kayıt başvurusu sonrasında ise sizin için oluşturulan Yeni Girişimci Destek Programı başvurusunu yapabilirsiniz. ( Konular hakkında detaylı bilgiyi başlıklarını tıklayarak alabilirsiniz. )

Son olarak şayet destek programı başvurunuz kabul görür ise artık hazırladığınız yada herhangi bir danışmanlık firmasına tanzim ettirdiğiniz konaklama üzerine iş planı projenizi sunmanız ve onay almanız gerekiyor. Yine bu konuda sizlere pansiyon yada konaklama üzerine örnek bir iş planı projesi ile yardımcı olmaya çalıştık. Lütfen örnek projeyi aşağıdaki bağlantıdan bilgisayarınıza indirip kendinize göre düzenleyiniz.

PANSİYON & APART İŞ PLANI PROJE ÖRNEĞİ İNDİR

Tüm bu işlemler bittikten sonra sıra sistemin veri tabanına kayıt olma ve kobi beyannamesi doldurma ile bilgi dokümanı çıktısını almaya gelmektedir. Yine bu işlemlerin nasıl yapılacağı sistemiz de resimli bir şekilde mevcuttur.

Not: Konaklama üzerine tesis sahipleri KOSGEB destekleri imkanlarından yararlanabilmesi içinde bu iki adımı sağlamalıdır. ( Başvuru şartları içinde kobi’nin devlete hiç bir şekilde vergi borcu olmaması aranmaktadır.! )

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.