Esnaf Kredileri

65 75 85 Yaş Üstü Emeklilere Kredi Veren Bankalar

06.11.2017
140
65 75 85 Yaş Üstü Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Bankalardan kredi çekme yaş sınırı en aşağı 18 iken bir de bunun en üt yaş sınırı bulunmaktadır. Belirlenen alt yaş sınırı BBDK tarafından 18 olarak kesinleşmiş iken bankaların inisiyatifine göre ise üst yaş sınırları en aşağıya 65 den başlayıp 75 hatta 85 yaş üstüne kadar kredi verebilmektedirler. Bu bankalar tarafından belirlenen yaş sınırlarına uymanız halinde ister konut isterseniz de nakit ihtiyaçlarınızın karşılanabilmesi için ihtiyaç kredileri de alabilirsiniz anlamına da gelmektedir. Çoğu emekli bu olanakları kendilerine sadece Ziraat bankasının ayrıcalıklı olarak sağladığını düşünse de ne yazık ki yanılmaktadırlar. Peki 2018 senesi ile önümüzdeki yıl olan 2019 de bu olanakları emeklilere sağlayan bankalar hangileridir ?

65,75 ve 85 Yaş Üstüne Bankalar Neden Kredi Vermek Pek İstemez?

Her bankanın yasal zorunluluk olarak bir alt yaş sınırı mevcuttur. Bu alt yaş sınırı her banka için 18 olmaktadır. Bu kanunlar ve BDDK tarafından alınan karar doğrultusunda tüm finansmanlar için geçerli bir yaş sınırlamasıdır. Ama üst yaş sınırlamaları için herhangi bir kısıtlama yoktur. Üst yaş sınırlaması bankanın tamamen yönetim şekli ile inisiyatifine kalmış bir uygulamadır. Yönetim şeklinden kastımız şudur. Eğer bir banka yeterince müşteri potansiyeline ulaşmış doyumluluk da ise üst yaş sınırı olarak mümkün olduğunca 65 yaşını geçmezler. Hatta bazı bankalar da bu yaş kısıtlaması 63 kadar düşmektedir. İster emekli olup maaşınızı o bankadan alın isterseniz halen o yaş da emekli olmanıza rağmen çalışıyor olun banka üst yaş sınırını geçmiş ise size konut alımları dahil olmak üzere ihtiyaç kredileri için kredi vermeye uzak duracaktır. Bunun nedeni ise aslına bakılır ise çok basittir. Ülkemizde ölüm yaş ortalamasının hızla düşmesidir. Ülkedeki ölüm yaş ortalamasının düşmesi, size kredi verecek olan finansmanın hayat sigortasından bilerek zarara uğraması demektir. Bu neden ile bankalar 65 yaş ile 75 yaş üstüne kredi vermeye çok fazla sıcak bakmaz. Hele 85 yaş üstü iseniz uzun vadeli konut kredisi alamazsınız belki ama kısa vadeli ihtiyaç kredisini tek bir yerden Türkiye’de alabilirsiniz.

65 Yada 75 85 Yaş Üstü Emekli İseniz Bankalardan Kredi Alabilirsiniz!

Yasaların el verdiği gibi sizlerde bankaların bazılarından 65 yaş yada 75 hatta 85 yaş üstü olmanıza rağmen kredi çekebilirsiniz. Bu belirtilen yaş sınırında kredinin vadesi çok önemlidir. Yani diyelim ki bankanın üst yaş sınırı olarak belirlediği yaş 65 yaş ise siz bu bankadan 63 yaşınızda iseniz 48 ay ( 4 yıl ) vadeli olarak kredi kullanamazsınız. Bunun nedeni kredinizin geri ödeme vadesi bittiğinde yaşınızın 67 olacağıdır. Dolayısı ile şayet bir banka size konut yada ihtiyaç hiç fark etmez kredi çekebilme üst yaş sınırı 65 yada 75 veya diyelim ki 85 diyor ise o anki yaşınıza kredi vadesini koyduğunuz vakit bankanın kredi çekebilme üst yaş sınırını geçmemeniz gerekmektedir. Örnek vermem gerekir ise değerli emekliler.

  • Şayet bankanın kredi çekebilme üst yaş sınırı 75 ise siz en fazla 71 yaşında 48 ay vadeli olarak ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

65,75 ile 85 Yaş Sınırındakilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ?

En baştan beri söylediğim gibi bankalara göre üst yaş sınırları değişiklik göstermektedir. Sizin için yağmış olduğum ufak bir araştırma neticesinden emekli olan ve yaşı üst sınırlara yaklaşmış olanlara kredi veren en iyi banka PTT ile anlaşmalı olarak faaliyet gösteren AktifBank’tır. 2018 ile 2019 seneleri için tam 60.000 TL kadar ihtiyaç kredisi imkanı sunan Aktifbank, kredi başvuruları için tüm PTT şubelerinde müracaat kabul etmektedir. Sadece 100 TL işlem ücreti karşılığında siz üst yaş sınırları içinde yer alan emeklilere sağlanacak olan bu kredi üstelik tamamen kefilsiz ve şartsız olarak sağlanmaktadır.

65 75 85 yaş üstünün kredi başvurusu için izlemesi gereken yol

65 75 85 yaş üstünün kredi başvurusu için izlemesi gereken yol

Sadece maaş müşterilerine özel olarak sunulan Aktifbank ile PTT ortaklığında sulan üst yaş sınırındaki emeklilere verilen bu kolay kredi uygulamasının tüm hesaplama tablosu faiz oranları ile BURADA yer almaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.