6 Banka Bireysel Emeklilik BES İptal Ettirme Numaraları

6 Banka Bireysel Emeklilik BES İptal Ettirme Numaraları
21 Eylül 2019 tarihinde eklendi, 19 kez okundu.


SGK lı ve kamuda çalışan 45 yaş altı tüm çalışanları ilgilendiren her ay aldıkları maaşlarından kesilen zorunu BES yani Bireysel Emeklilik Sistemini isterseniz iptal edebilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuz günden bu güne birikimlerinizi nasıl alabilirsiniz, bankadan BES iptali nasıl yapılır, kolay yoldan BES iptali için numaralar ve BES ilgili merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda.

Bireysel Emeklilik İptali Para İadesi Nasıl Alınır?

Bireysel Emeklilik İptali Para İadesi Nasıl Alınır

       Bireysel Emeklilik İptali Para İadesi Nasıl Alınır

1 Ocak 2017 yılı itibari ile Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş özel sektör ve kamu çalışanlarını da kapsayan BES sistemi, 45 yaşın altında herkesin maaşından belirli bir miktar kesinti yapılmasıdır. Zorunlu olarak getirilen, maaşınızdan %1 ile %5 arası kesinti yapılarak alınan bu sisteme göre ileri ki zamanlarda kesilen para ve devletinde buna katkı sağlamasıyla size maaş olarak geri dönecektir. Devlet SGK veya kamu çalışanlarının bu sisteme dahil olması durumunda en az 3 yıl boyunca bu kesinti yapıldığı takdirde %15 katkı sağlayacaktır. Ancak maşınızdan kesinti yapılmasını istemiyor ve BES den ayrılmak istiyorsanız buda mümkün. Size maaşınızda kesinti yapılacağının belirtildiği tarihin devamındaki 2 ay içinde ve daha sonrada cayma hakkına sahipsiniz. Maaşınızı aldığınız banka şubesine giderek yada müşteri hizmetleri aracılığı ile iptal ettirdiğiniz BES sistemine kesilen paranız 10 iş günü içinde tarafınızın hesabına yatırılacaktır.

Bireysel Emeklilik İptali İçin Cayma Süresi Aşıldığında Geri Ödeme Yapılır mı

Bireysel Emeklilik İptali İçin Cayma Süresi Aşıldığında Geri Ödeme Yapılır mı

Bireysel Emeklilik İptali İçin Cayma Süresi Aşıldığında Geri Ödeme Yapılır mı?

18 yaşını doldurmuş herkesin katılabileceği zorunlu bireysel emeklilik sistemine göre maaşınızdan yapılacak kesintiyi ister %1 oranına kadar düşürebilir isterseniz %5 oranına kadar çıkarabilirsiniz. Ödemelerinizi aylık, 3 aylık yada 6 aylık periyodlar halinde yapabilir, istediğiniz zaman ara verip devam edebilirsiniz. Yapılacak kesintinin miktarına göre 10 yılın sonunda %100 devlet katkısını d alarak 56 yaşınızda maaş almaya başlayabilirsiniz. Bu kesintilere yapılacak devlet katkısı;  • 3 yıl için %15
  • 6 yıl kalınırsa %35
  • 10 yıl kalınırsa %60
  • Emekli olana kadar kalmanız yada BES kesintiniz devam ederken vefat durumunda devlet katkısının %100 ünden yani 2019 yılı için belirlenen en yüksek rakam olan 7.675 TL kesintinize ek olarak alabilirsiniz.

Eğer ki BES sisteminden 2 aylık cayma süresini aştığınız halde ayrılmak istiyorsanız kesintinin yapıldığı banka şubesine giderek, telefon, e-mail yada posta yolu ile ayrılma talebinizi iletebilirsiniz. İptal talebinizi ilettiğiniz banka yada şirketten size ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özeti gönderilir. 5 gün içinde gelen bu evrakları imzaladıktan sonra biriken paranız ve hak kazandığınız devlet katkısı 20 iş günü içinde hesabınıza yatırılacaktır.

Bireysel Emeklilik İptali Garanti Bankası

Bireysel Emeklilik İptali Garanti Bankası

           Bireysel Emeklilik İptali Garanti Bankası

İş yerinizin anlaşmalı bankası yada herhangi bir iş yerinde çalışmıyor olsanız bile bankaya ödeme yaparak BES sistemine dahil olabilirsiniz. Eşiniz, çocuğunuz yada kendiniz için açacağınız bu hesaba yapacağınız ödemelere ve kalma sürenize göre eri ödeme alçaksınız. Ödemelerinize sıkıntı yaşadığınızda 3 aylık bir ara vermenizde mümkün. Sistemde kalmanız için er türlü kolaylık sağlanmakta ancak siz Garanti Bankası’ nda ki  sistemden çıkmak istiyorsanız bankanın internet sitesi üzerinden, mobil uygulamasını yükleyerek yada 444 0 336 Garanti Emeklilik Çağrı Merkezi’ n den ayrılma talebinizi iletebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İptali Halkbank

Halkbank BES katılımcıları için iptal ettirmek istemeleri durumunda SMS iptal uygulaması sunmaktadır. Eğer ki BES hesabınız Halkbank’ da ise büyük harflerle AYRILMA arada boşluk T.C KİMLİK NUMARANIZ 2560  a göndermeniz yeterli olacaktır. Daha sonra gelecek onay mesajına EVET yazarak ayrılma işleminizi tamamlamış olacaksınız. 0850 800 44 00 numaralı müşteri hizmetleri aracılığı ile de iptal işleminizi yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İptali Ziraat Bankası

                          Bireysel Emeklilik İptali Ziraat Bankası

Bireysel Emeklilik İptali Ziraat Bankası

Sisteme girerken ve ayrılırken herhangi bir para ödemediğimiz BES sistemine Ziraat Bankası ile katıldıysanız cayma işleminizi internet sitesi üzerinden otomatik katılım cayma butonundan yapabilirsiniz. Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz Ziraat Mobil uygulamasından işlemler- cayma talebi alanından işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 0850 222 97 00 numaralı hattan sesli yanıt sistemini kullanarak da iptal ettirmeniz mümkün.

Bireysel Emeklilik İptali Yapı Kredi

Yapı Kredi bankasında olan Bireysel Emeklilik sisteminden dilediğiniz zaman ayrılabilir birikiminizi geri alabilirsiniz. Dilediğiniz zaman da ara vererek ödemelere daha sonra devam edebilirsiniz. 0850 399 9999 numaralı Allianz Çağrı Merkezi’ne iptal talebinizi iletebilir ortalama 10 iş günü içinde paranızı alabilirsiniz. Online olarak da yapacağınız iptal işlemi tarafınıza e-mail yoluyla gönderilen iptal formunu onaylamanız ile yapılmaktadır.

Bireysel Emeklilik İptal Akbank

                   Bireysel Emeklilik İptal Akbank

Bireysel Emeklilik İptal Akbank

Otomatik olarak tüm SGK ve kamu çalışanlarının dahil edildiği en az maaşınızın %3 ü kadar kesinti yapılarak oluşturulan BES sistemine Akbank’ dan dahilseniz ve bunu iptal ettirmek istiyorsanız Akbank şubelerinden yada müşteri hizmetleri aracılığı ile bir kaç dakikada yapabilirsiniz. 444 25 25 yada 0850 222 25 25 numaralı telefonlardan tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

Bes İptal İş Bankası İletişim Numarası

Maaşınızdan yapılacak küçük bir kesinti ile gelecekte emekli maaşınıza ek olarak ikinci bir maaşla hayatınızı daha iyi devam ettirebileceğiniz BES sistemini iptal ederek bu güne kadar olan birikiminizi toplu alabilirsiniz. T.C. Kimlik / müşteri numaranız ve sesli yanıt sistemi şifreniz ile 0850 724 55 00 numarasından iptal işlemini talep edebilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!