KOBİKredi.NET

5 Adımda Kredi Kartı Aidatını E-devlet İade Alma

24.08.2019
72
5 Adımda Kredi Kartı Aidatını E-devlet İade Alma

Kullandığınız banka kartınız yada kredi kartınızdan alınan kart aidatını yapacağınız bir kaç işlemle e-devlet sistemi üzerinden geri alabilirsiniz. Bankaya başvuru, tüketici hakem heyetine şikayet ve e-devlet ile geri alınabilen kart aidatı son 10 yıl içinde kullandığınız kredi kartı ve banka kartınız için geçerli olmaktadır. Kart aidatını geri almanın yolları, e-devletten kredi kartı aidatı iadesi nasıl alınır, dilekçe örneği ve yapılması gerekenleri 5 adımda inceledik.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2019 Kanunu

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2019 Kanunu

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2019 Kanunu

Yapılan araştırmalara göre aktif olarak kullanılan 62.9 Milyon adet kredi 133,7 milyon adet banka kartı bulunmakta. Sizde aktif olarak banka kartı veya kredi kartı kullanıcısıysanız kart aidatıyla ilgili uygulama diyor ki; ”Kredi kartı yıllık üyelik ücreti, ancak finansal tüketiciyi borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı müteakip ve yıllık olarak tahakkuk ettirilebilir.” yani bankalar sizden yıllık kart ücreti talep edebilirler. Ancak bu konuyla ilgili diğer bir kanun ise; ”Kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır” diyor. Yani bankalardan kredi kartı yada banka kartı alırken aidatsız kart seçeneği de bulunmak zorundadır sizde bu seçeneği tercih ederseniz aidat ödemezsiniz.

Kredi Kartı Aidatı Neden Alınır?

Kredi Kartı Aidatı Neden Alınır?

Kredi Kartı Aidatı Neden Alınır?

Bankalarda bulunan kartların özelliklerine göre belirli yıllık ücretleri vardır. Kart talep ettiğinizde bu özellikler ve bu ücretler belirtilirken tercih yaparken ücretsiz kart tercih etmelisiniz. Bu noktada tercihiniz bu kartlardan olursa ve buna rağmen ücret alındıysa sizden alınan kart aidatını geri alabilirsiniz. Son yıllarda sıkça duyduğumuz kart aidatını geri almak için bankanın müşteri hizmetlerine bu talebi iletebilirsiniz. Bazı bankalar bu talebi yerine getirirken kimi banka kesinlikle olumsuz cevap vermektedir. Sizde bu noktada kanuna göre kart borcunuz olsa bile kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Bankalar genelde böyle durumlarda müşteri kaybı yaşamamak için aidatın iadesini jet hızıyla gerçekleştirmektedirler.

Kredi Kartı Aidatı İadesi Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu

Kredi Kartı Aidatı İadesi Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu

Kredi Kartı Aidatı İadesi Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu

Son 10 yıldır kullandığınız banka kartı ve kredi kartınızdan kesilen yıllık 50-150 arasındaki kart aidatını geri almak isterseniz yapacağınız şey bankaya kart aidatı itiraz dilekçesi yazmak olacaktır. Kartını düzenli kullanıp geri ödemelerini düzenli yapan biriyseniz banka kart aidatınızı geri ödemeyi kabul edecektir. Bankanın müşteri hizmetleri aidatı geri ödememek ve aynı zamanda kartınızı iptal ettirmemeniz için çeşitli yollar deneyecektir bu durumda kararlı olmalısınız. Olumsuz cevap alırsanız her ilde bulunan Tüketici Hakem Heyetine kart aidatının kesildiği ayın ekstresini yanınıza alarak ve tüketici hakem heyetinde bu itiraz için düzenlenmiş dilekçeyi doldurarak başvuru yapmalısınız. Yapacağınız başvurunun devamında tüketici hakem heyeti ve banka arasında gerçekleşecek süreç 1 ayı bulacak ve burada tabi ki haklı durumda olan siz kart aidatını geri alabileceksiniz. Özellikle yıllardır kart aidatı alınan bir kartınız varsa bu tabi ki ciddi bir rakam olarak size geri dönecektir.

Kredi Kartı Yıllık Kart Ücretleri İadesi Dilekçesi Örneği

Kredi Kartı Yıllık Kart Ücretleri İadesi Dilekçesi Örneği

Kredi Kartı Yıllık Kart Ücretleri İadesi Dilekçesi Örneği

………………………….. KAYMAKAMLIĞI
TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA
Şikayet eden : ……………………………….
Şikayet edilen : ………………..
Konu :Kredi kart aidatın iadesi hk.
1. ……………….. Bankasına ait ………………………… ’nolu kredi kart hamiliyim.
2. Kredi kartıma ait …./…./……. son ödeme tarihli hesap ekstresi ile kredi kart üyelik ücreti adı altında …..,00 TL borç tahakkuk ettirilmiştir.
3. Banka ile aramda tanzim edilmiş KREDİ KARTLARI ÜYELİK SÖZLEŞMESİNDE kart ücreti alınacağı belirtilmişse de, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi gereğince, bu sözleşme;
a. Önceden hazırlanmış, standart sözleşmedir.
b. Dolayısıyla sözleşme koşulları benimle müzakere edilmemiştir.
c. Sonuç olarak sözleşmenin o maddesi banka tarafından tek taraflı olarak sözleşmeye konmuş, haksız bir koşuldur.
4. Bu konuda Yargıtay 13. H.Dairesi ekteki örnek kararlarıyla, kart ücretinin hukuksuzluğunu iki kez kanıtlamıştır.
5. Yukarıdaki nedenlerle tahakkuk ettirilmiş bulunan …..,00 TL tutarındaki, kredi kart üyelik ücretinin tarafıma iadesine karar verilmesini arz ve talep ederim.

Adres: Adı – Soyadı
…………………………………………
İmza
………………………………………….
…………………………………………. Tarih: …./…./……

Kredi Kart Aidatı İade Başvuru E-devlet Nasıl Yapılır?

Kredi Kart Aidatı İade Başvuru E-devlet Nasıl Yapılır?

Kredi Kart Aidatı İade Başvuru E-devlet Nasıl Yapılır?

Banka kartları ve sanal kartlardan yıllık kart ücreti alınmazken kredi kartlarının özelliklerine göre bazı kartlardan yıllık kart ücreti talep edilmektedir. Bankadan kart talep ederken imzaladığınız kart sözleşmelerinde bunlar belirtilirken belki de farkında olmadan kart aidatı kesilmesine onay vermiş oluruz. Eğer ki kesilen kart aidatınızı almak istiyorsanız da bunu bankaya yada hakem heyetine gitmeden e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz.

  • E-devlet sistemine şifreniz ( ücretsiz şifre almak için) ve T.C kimlik numaranız ile giriş
  • Türkiye Bankalar Birliği ve buradan Bireysel Müşteri Hakem Heyetine giriş yapınız.
  • Bankaya yazdığınız dilekçeye verilen olumsuz yanıtı PDF olarak buraya yükleyip şikayetinizi iletiniz.
  • Verilen onaylar ve bankaya ait kartı işaretleyerek şikayetinizi tamamlamış olursunuz.
  • Yapılan bu işlemleri takip eden 30 gün içinde kart aidatınız iade edilecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.