Esnaf Kredileri

5 Adımda Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

18.10.2017
182
5 Adımda Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Daha önceki yıllarda 150.000 lira üst limiti olan Esnaf Kefalet Kredisi 2019 da 200 bin TL kadar çıkarılmıştır. 60 ay yani 5 yıl vadeli olarak esnafa verilecek olan düşük faizli krediler Türkiye Halk Bankası ve TESKOMB a bağlı ESKKK iş birliği ile finanse edilmektedir. Teminat sağlanması durumunda kredi notuna dahil bakılmayan esnaf kredilerinin 5 adımda almanın şartları şunlardır

Esnaf Kefalet Kredisi İmkanları Nelerdir ?

4 Mart 2013 tarihinde resmi gazete ‘de yayımlanan bakanlar kurulu kararı ile Türkiye Halk Bankası 2018 yılında olduğu gibi 2019 senesinde de şartlara uygun tüm esnaflara ESKK ( Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi ) kefaleti olsun yada olmasın tam 200 bin TL kadar işleme kredisi olanakları sağlamaktadır. 2018 senesinde en üst limit 150 bin TL olan işletme kredisi 2019 senesi için 200.000 bin TL kadar çıkarılmıştır. Ayrıca TESKOMB tarafından da içinde dahil olduğu bu devlet faiz destekleri ile esnaflara sunulan kredi imkanları tam 9 paketten oluşmaktadır. Oluşan paketlere göre geri ödeme seçenekleri değişiklik göstermektedir. Siz esnaflar için oluşturulan bu paketler ise şu şekildedir.

Esnaflara Kefalet Kredisi Resmi Gazete

İşletme Kredisi: 

İş yerinin ham maddesi ve döner sermayesi için finanse edilen ” işletme kredisi ” 2017 yılında en üst limit 150 bin TL iken 2018 senesi için 200 bin TL çıkarılmıştır. Kredi vadesi 1 sene ile 5 sene arasında değişmektedir. 12 aylık başvuru yapacaklardan %4 faiz 12 ay üzerinde ise %5 faiz uygulanır. [/tab]

Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredileri:

 Aylık eşit taksitli ile işletme ham madde ve giderleri için kullanacağınız bu kredinin en üst limiti 200 bin TL kadar çıkarılmıştır. Geri ödeme vadeleri ise 12 ile 24 ay arasındadır.

Tesis Kredileri:

İş yerinin ihtiyaç duyduğu makine ve alet edevat alımları için verilen kredinin en üst limiti 150.000 TL tir. Geri ödeme vadeleri ise 2 sene ile en üst limit olarak 5 yıldır.

Yatırımı / İstihdamı Desteklemek Amacı İle Verilen Krediler:

İşletmesine istihdamı arttıracak şekilde yeni makine alımlarında bulunan esnaf / KOBİ ‘ler için verilen bu kredi paketinden en üst limit 150.000 TL geri ödeme vadesi ise en fazla 36 aydır.

Kooperatif İhracat Tesis Kredileri: 

İhracata odaklı olarak çalışan esnaflarımızın ihtiyaç duydukları mal üretimi için teknolojik makinenin alımları için verilen kredidir. En üst limit ise 150.000 TL tir. Geri ödemesi en fazla 48 aydır.

İskonto Kredisi İmkanları:

1 ile 9 aya kadar kısa süreliğine ihtiyaç duyulan giderlerin finansmanının sağlanması amacı ile verilen kredidir. Üst limit en fazla 150 bin TL

Şoförlere Taşıt Edindirme Kredileri:

Sıfır ticari taşıt alınması amacı ile verilen bu krediden ikinci el alacaklarda şayet 3 yaşından ve 3 yaşında küçük otomobil, minibüs ve kamyonet veya 5 yaş yada 5 yaşından küçük kamyon ile otobüs alımları için istifade edebilirler. 2 sene ile 5 sene vadeli olarak verilen taşıt edinme kredileri için en fazla 150 bin TL limit sağlanmaktadır.

Şoförlere Taşıt Onarımları İçin Verilen Krediler: 

Ticari nakliye ile geçimlerini sağlayan esnaflarımızın araçlarının bakım ile onarımının yanı sıra ekmek teknelerinin ihtiyaç duyduğu yedek parça alımları için verilen kredidir.

Servis Araçlarının Yenilenmesi: 

10 sene ve daha eski olan servis araçlarınızı yenilemek amacı ile verilen bu kredinin en üst vadesi 3 senedir.

İhtiyaç duyduğunuz esnaf kefalet kredisini nasıl alabilirsiniz ?

Düşük faizler ile yukarıda belirttiğimiz esnaf kredilerinden herhangi birinden istifade edebilmeniz için öncelik ile oda tarafından sonrasında ise kredinin teminatını sağlayan Türkiye Halk Bankasınca istenilen şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Her iki kurum / şirket tarafından talep edilen şartlar ise şu şekilde yer almaktadır.

ESKKK Tarafından 2019 senesinde talep edilen şarlar

ESKKK tarafından talep edilen şartların en başında kendi meslek odanızın bir ortağı olmanız gelmektedir. Bunun için de doğal olarak esnaf olmanız ve sicil kaydınızın oluşturulmuş olması şarttır. Bu nitelikteki esnaflarımız oda tarafından belirlenen sınırlar içinde faaliyetlerini sürdürmesi durumda yapılan ESKKK istihbaratının da olumlu geçmesiyle aşağıdaki Türkiye Halk Bankası tarafından istenilen şartlara da haiz ise istediği esnaf kefalet kredisi olanaklarından rahatlık ile yararlana bilirler.

Türkiye Halk Bankası tarafından esnaflardan istenilen şartlar nedir ?

Esnaflara ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile verilecek olan kredinin teminatını yanı geri ödenebilirliğini teminat altına alabilmek için banka sizden bazı ağır şartlar talep edebilir. Bu şartları her ne kadarda başvuru yapacağınız kredi paketine göre ufak da olsa değişiklik gösterse de genel anlamda aynıdır.

  1. Başvuru yapan esnafın mutlaka Findeks KKB kredi notu yüksek olması gerekir.
  2. En az 2 şahıs kefilliği
  3. Ticari işletme rehin
  4. İpotek ve kooperatif kefaleti
2019 da esnaf kefalet kredisi nasıl alınır

2019 da esnaf kefalet kredisi nasıl alınır

Esnaf Kefalet Kredisi 2019 başvuruları nasıl yapılır ?

Genel olarak 1 sene için %4 faiz oranları, 12 ay ve üstü içinde en fazla %5 faizli olarak verilecek olan esnaflara işletme kredileri, 2018 başvuruları için ilk olarak şartlara uygun olanların bir dilekçe ile kendi meslek odalarına başvuruda bulunması  gerekmektedir. Başvuruda bulunan esnaf kendi odası tarafından istihbarat sorgulaması yapılır. Şayet olumlu bir şekilde sonuçlanır ise başvuru yönetim kuruluna sevk edilir. Yönetim kuruluda başvuru yapan esnafın bu talebini en kısa sürede Türkiye Halk Bankasına iletir. Bankada ilk önce esnafın T.C. kimlik bilgileri üzerinden istihbarat sorgulamasını KKB kredi notuna göre yapar. Bu sorgulama neticesinde esnafımızın notu yüksek yada normal değerler içerisinde ise diğer talep edilen belgeler ile gelmeleri istenilir. En kısa sürede talep ettiği esnaf kefalet kredisi banka hesap numarasına Bloke, peşin alma risk, bölge birliği, TESKOMB, Komisyon ve Masraflar çıkarıldıktan sonra yatırılır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.