KOBİKredi.NET

4 Hurda Teşvikli Araç Alımı

11.09.2019
48
4 Hurda Teşvikli Araç Alımı

Hurda teşviki kapsamında eski aracınızı hurdaya vererek 15 bin liraya kadar indirimli olarak yeni bir araca sahip olabilirsiniz. 31 Aralık 2019′ a kadar uzatılan hurda teşviki ve ÖTV indirimi ömrünü tamamlamış, çevreye kirlilik yaratan araçlar için geçerli olmaktadır. Hurda teşviki için alınacak araçlarda aranan şartlar, 4 hurda teşvik indirimi yapan firmalar, indirim miktarı ve yapmanız gerekenler sizler için yazımızda.

Hurda Araç Teşviki 2019

Hurda Araç Teşviki 2019

Hurda Araç Teşviki 2019

2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ve Resmi Gazete’ de şartları belirlenen hurda araç teşviki; trafikte sorun yaratan, çevre kirliliğine neden olan belli bir yaşın üstündeki araçlarda geçerli olmaktadır. Yapılan bu uygulama ile eski araçlar alınıp bu iş için oluşturulan 81 ildeki 306 ayrıştırma noktasında parçalanarak kullanılabilecek parçalar geri dönüşüme kazandırılmaktadır. Geri dönüştürülen bu araçlar hem trafikte sorun olmaktan çıkarılmakta hem de ekonomik anlamda bir katkı sağlamaktadır. Çıkardıkları zararlı gazlar nedeniyle çevreye olan kötü etkisini de azaltmak amaçlanmaktadır. 2019 yılı Aralık sonuna kadar 16 yaş ve üzeri tüm araçlar bu kapsamda hurda teşvikinden yararlanabilmektedir. Hurda teşviki kapsamında uygulanacak indirim 2019 yılı için 15 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Bazı araçlarda şartlara göre bu miktar değişkenlik göstermektedir.

Hurda Araç İndirim Şartları Nelerdir?

Hurda Araç İndirim Şartları Nelerdir

Hurda Araç İndirim Şartları Nelerdir

Hurda araç indiriminden faydalanabilmeniz için yasa gereği belirlenen cins deki araçlardan birine sahip olmanız gerekmektedir. Bu araçlar;

  • 16 yaşın üstünde her türlü otomobil, kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, panelvan, arazi taşıtları, Atv cinsi araçlar, tır çekicisi, yarı römorklar için çekiciler ve pickup araçlar olabilir.
  • Yeni alınacak aracın hurdaya çıkan aracın cinsinden olması şartı da bulunmaktadır.
  • Otomobil alacaklar için yeni alınacak aracın motor silindir hacminin 1600 santimetreküp ve altında olması,
  • Yasaya göre hurda araç kimin üstüneyse indirimden o faydalanabilecektir.

Hurda Araç Teşvikinden Yararlanma Aşamaları Nelerdir?

Hurda Araç Teşvikinden Yararlanma Aşamaları Nelerdir

Hurda Araç Teşvikinden Yararlanma Aşamaları Nelerdir

Adınıza kayıtlı 16 yaş ve üzeri aracınızın hurda teşvikinden yararlanması için İl Özel İdarelerine, Büyükşehir Belediyelerine veya Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğüne ait hurda müdürlüklerinden herhangi birine ya da Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Hakkında Yönetmelik kapsamında faaliyette bulunan Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA) Teslim Yerlerine başvuruda bulunmanız gerekecektir. Buraya teslim ettiğine dair alacağı belgeyi trafik tescil kuruluşlarına verecekler ve araçlarının kayıt ve tescilinin silinmesi gerçekleşecektir. Aracın trafikten men olmasının devamında yapmanız gereken bu evraklarla yeni aracınıza bakmak için kampanya kapsamında araç alabileceğiniz bir firmaya gitmek olacaktır. Hurdaya çıkan araç otomobilse yeni araç otomobil, kamyon yada minibüs cinsinde bir araçsa yeni alacağınız araçta aynı cins olacaktır. Aracınızı alırken kazandığınız hurda teşvik indirimi düşülecektir.

Hurda Teşvikli Araç Fiyatlarına Göre Uygulanacak İndirim Ne Kadar?

Hurda Teşvikli Araç Fiyatlarına Göre Uygulanacak İndirim Ne Kadar

Hurda Teşvikli Araç Fiyatlarına Göre Uygulanacak İndirim Ne Kadar

Ülkemizde bir çok yerde sayısı hiç de azımsanamayacak kadar çürümeye terk edilmiş hurda araçlar görebiliriz. Bu araçlar için yapılan uygulama sayesinde hem yeni bir araç alabileceksiniz bunu alırken de 10 bin lira gibi bir indirim kazanabileceksiniz. Otomobil firmalarının da dahil olduğu bu uygulama ile 0 km araç alımında da hareketlilik sağlanmaktadır. Araçların fiyatına göre uygulanacak indirime bakarsak;

  • Alınacak aracın bedeli 70 bin liraya kadar olanlar için 15 bin lira
  • 70 bin ile 120 bin arasındaki araç alımında 12 bin lira indirim uygulanacaktır.
  • Kamyon, kamyonet, tır çekicileri, van, panelvan, minibüs, otobüs gibi araçlar için ise fiyatına bakılmaksızın 10 bin lira indirim olacaktır.
Hurda Araç İndirimi Yapan Firmalar dan 4 Tanesi Hangileridir

Hurda Araç İndirimi Yapan Firmalar dan 4 Tanesi Hangileridir

Hurda Araç İndirimi Yapan Firmalar dan 4 Tanesi Hangileridir?

Araç piyasasını hareketlendiren bu uygulama otomobil firmalarının satışlarında da artış gözlemlenmektedir. Hurda araç teşviki işlemleri için kampanya kapsamındaki firmalara giderek de işlemlerinizi halledebilirsiniz. Firma yetkilileri size yapılacaklar hakkında ayrıntılı bilgi verecektir. Bu uygulama başlatıldığından beri 350 bin den fazla araç sahibi teşvik indiriminden yararlanmış durumdadır. Firmalar için hurdaya alınacak araç kişinin kendi üzerinde olmalıdır. Belirlenen araç teslim noktasına hurda araç teslim edilerek bertaraf belgesi alınır, alınan bu belge ile hurda araç statüsüne geçer. Araca göre değişen bu indirim yeni araç alımında anında düşülecek ve indirimli olarak aracınızı alabileceksiniz. Hurda araç indirimi yapan bir çok firma bulunmaktadır bu firmalar arasında;

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.