2019 mazot gübre desteği ne zaman ödenecek

2019 mazot gübre desteği ne zaman ödenecek
3 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 51 kez okundu.


Tarımsal kalkınma ve çiftçiye destek adına devletimizin yaptığı çalışmalar hızla devam ederken çiftçi için oldukça maliyetli olan mazot ve gübre fiyatlarına devlet eliyle destek bu yılda verilmeye devam edecek. Ülkemizde gerçekleşen tarımsal faaliyetlerin sürmesi için gerekli olan bu başlıca ihtiyaçların devlet tarafından desteklenmesi hem çiftçiyi güçlendirmekte hem de yeni faaliyete geçecek vatandaşa umut olmaya devam etmekte. Peki 2019 yılı için verilecek tarımsal desteklemeler mazot ve gübre desteği ne zaman ödenecek, çiftçi bu desteği nasıl alacak sorularınızın cevapları yazımızda.

2019 Mazot Ve Gübre Desteği Açıklandı

2018 Mazot Ve Gübre Desteği Açıklandı

Son yıllarda yerli üretim ve tarımsal kalkınma adına bir çok proje gerçekleştirilmiş çiftçi ye değişik alanlarda destek olmaya çalışılmaktadır. Ülkemiz toprakları her türlü ürün yetiştirmeye elverişli iken artan mazot ve gübre fiyatları da bunu olumsuz etkilemektedir. Devlet destekli tarımsal projeler arasında bulunan mazot gübre desteği bazı şartlar altında 2019 yılında da verilecek. Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı‘ nın açıklamasına göre; “Milli Tarım Projesi Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında, Ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi – sağlığı ve hayvansal üretim açısından önemli 21 ürünün istatistiki verileri, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri (mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi), il-ilçe (Kamu, STK ve Üniversiteler) önerileri de dikkate alınarak oluşturulan Karar Destek Sistemi sonuçları ile il / ilçe müdürlüklerimizle Temmuz-Ağustos döneminde yapılan toplantı/telekonferans görüşmeleri neticesinde 2019 üretim yılı havzalarda desteklenecek ürün listeleri oluşturulmuştur.” Şehir şehir desteklenecek ürünlerin listesine https://bit.ly/2D0s5mb adresinden ulaşmanız mümkün. Ödeme tarihleri ise çiftçimizin kimlik numarasının son hanesine göre şu şekildedir.

 • Son hanesi 8 VKN son hanesi 1-3-5-7-8-9 olan çiftçilerimiz için ödeme tarihi => 22 Şubat saat: 18:00 ‘dan sonra
 • 4 ile 6 olanların ödemeleri => 1.3.2019 saat: 18:00 sonrası
 • 0 ile 2 olanların ödemeleri =>  08.03.2019 sat: 18:00 san sonra hesaplarına ödenecektir.

Mazot Ve Gübre Desteği Verilecek Ürünler Nelerdir?

Mazot Ve Gübre Desteği Verilecek Ürünler Nelerdir

2018 yılı için çiftçi desteklemelerine devlet bütçesinden ayrılan rakam 2 milyar liradır. Bu rakam çeşitli alanlarda çiftçinin ihtiyaçları doğrultusunda verilirken bununla ekonominin en önemli parçası olan tarım ve hayvancılığa teşviki arttırmak hedeflenmektedir. Bölge bölge topraklarımızda iklim koşulları ve coğrafi unsurlar nedeniyle farklı ürünler yetişmekte ve bu ürünlerin kapasitesini arttırmak içinde devlet var gücüyle desteğe devam etmektedir. Mazot ve gübre desteği alacak ürünlere baktığımızda; • Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale üretimine mazot desteği 15 TL, gübre desteği de 4 TL toplamda 19 TL verilecek.
 • Çeltik, pamuk; 40 mazot, 4 gübre =44 lira,
 • Nohut, mercimek, kuru fasulye 14 TL mazot,4 gübre= 18 lira,
 • Aspir için 12 mazot, 4 gübre =16 lira,
 • Yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, dane mısır, patates üretimi için 19 mazot, 4 gübre =23 lira,
 • Kanola, soğan, yaş çay, fındık, yem bitkileri ve diğer ürünler; 10 mazot, 4 gübre= 14 lira,
 • Nadasa bırakılan arazi için ise sadece 6 lira mazot desteği verilecektir.

Organik tarım için ise ;

 1. kategoride üretime 100
 2. kategorideki üretime 70
 3. kategorideki üretime 30 lira destek verilecektir.

Mazot Ve Gübre Desteği Nasıl Alınır Sorgulama Nasıl Yapılır

Mazot Ve Gübre Desteği Nasıl Alınır Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tarımsal kalkınma için çiftçiye tanınan bu desteklemelerden faydalanabilmeniz için öncelikle; 18 yaşını doldurmuş T.C vatandaşı olan ve  Çiftçi Kayıt Sisteminde olmanız gerekmektedir. Bu sistemde kayıtlı olan çiftçinin en az 50 dekarlık arazisi ve bu araziye toprak analizi yapılması şartı bulunmaktadır. ↔Analiz için dekar başına 40 lira gibi bir rakamla Tarım Bakanlığınca belirlenen laboratuvarlarda yapılmaktadır↔. Bu analizler sonucu toprağın verimine bakılır şartlara uygunluğunun devamında mazot gübre desteği çiftçiye sağlanmaktadır. Faydalanmak için tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile ÇKS kayıtlı olup bulunduğunuz il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Tarımsal faaliyetlere katkıda bulunmak, yerli üretimde devamlılığı ve kaliteyi arttırmak adına verilen bu destekler ürüne göre değişmektedir. Organik üretim faaliyetlerinde bu destek daha da artmakta ve çiftçi şartlara uygunluğu dahilinde yine bu destekten faydalanabilmektedir. Mazot fiyatlarının artması durumunda yine Maliye Bakanlığının uygun gördüğü seviyede bu destek de arttırılmaktadır. Genelde Ziraat Bankası ile anlaşmalı olarak çiftçinin hesabına yatan bu desteklemeleri cep telefonunuza yükleyeceğiniz Ziraat Bankası cep uygulaması ile takip edebilirsiniz.

Tarımsal Destekleme 2018 Mazot ve Gübre Desteği Ne Zaman Verilecek?

Devletin vereceği bu destek ile çiftçi büyük bir maliyet olan mazot ve gübre masrafından yarı yarıya kurtulacak. Devlet yine tarımsal faaliyetin en önemli unsuru olan gübre fiyatlarında da denetleme yapılacağını ve aynı zamanda indirimlerin uygulanacağı da belirtilmiştir. Ziraat Bankasına T.C kimlik numarası sıralamasına göre yatırılan bu desteğin tahmini tarihi geçen yıllarda verilen tarihlerde olacağıdır.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!