KOBİKredi.NET

2019 Buzağı Desteklemeleri Açıklandı 500 TL

09.03.2018
157
2019 Buzağı Desteklemeleri Açıklandı 500 TL

Tarım sektörünün ülke ekonomisine en çok katkısı olan kolu hayvancılık, ülkemizin uygun iklim şartlarına rağmen gelişimindeki artış beklenildiği kadar olmamaktadır. Devletimizin yerli üretimi arttırma, istihdam oluşturma , kırsal kesimdeki vatandaşı kalkındırma adına 2019 yılı içinde hayvancılık alanında destek verilmeye devam edilecektir. Hayvancılığın gelişmesinde yeni doğan buzağının doğum ve bakım şartları büyük önem taşımaktadır. Buzağı ölümleri hayvancılığı etkileyen en temel sorunların başında gelmektedir. Büyükbaş hayvancılığın temeline verilen önem için verilen buzağı desteklemesi açıklandı, peki şartlarına ve ne kadar destek verileceğine bir bakalım.

2019 Yılında Hayvancılığa Büyük Destek!

Hayvancılık için uygun iklim şartlarına ve coğrafi konuma sahip olmamıza rağmen, kırsal kesimde yaşayan kişinin azlığı yada hayvancılıkta uygulanan bilinçsiz bakım hayvancılıkta gelişmemizin önüne geçmektedir. Devlet bu sorunun üstesinden gelmek için öncelikle, köyden kente göçü azaltmak, köydeki istihdamı arttırmak için Genç Çiftçiyi destekleme projeleri başta olmak üzere, çiftçiye bir çok alanda para yardımı yapmaktadır. 2018 yılı için belirlenen 14.8 milyar liralık destek, köylü kesimin yüzünü güldürecek. Ancak son yıllarda suni tohumlamanın teşvik edilmesi, hayvan ithalatı ve melezleme çalışmaları ile kültür ırkı ve melezlerinin sayısı artış olurken, yerli ırk hayvanlarımızın sayısında azalma olmuştur. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yapacağı destekler yerli ırkı çoğaltmak ve hayvan ithalatını azaltmayı amaçlamaktadır.

2019 Yılı Buzağı Desteklemesi Şartları Nelerdir?

2019 yılı buzağı desteklemesinden faydalanmanız Resmi gazetede yayınlanan tebliğe göre öncelikle; 2018 yılında doğan buzağınızın TÜRKVET ve E-Islah’a kaydının yaptırılmış olması gerekmektedir. Bu online bilgi sistemindeki anne ve doğum tarihleri bilgileri birbiriyle örtüşmelidir. Buzağınız doğduğu andan itibaren sizin işletmenizde 4 ay (120 gün) yaşamış olmalıdır. Buzağı yetiştiriciliği yapmayan süt işletmecileri, buzağısını 4 aydan önce satabilir, bu buzağı 120 gün yaşamış ve aşıları tam ise bu destekten faydalanmaya hak kazanmışlardır. Bu veriler sanal ortamda TÜRKVET ve E-Islah’ta toplanmaktadır. Toplanan verilerin takibi yapılır ve 120 günden önce sürüden ayrılan buzağıdan destek alınamaz. Buzağının doğum tarihinden 210-295 gün öncesinde suni ve tabii tohumlamasının ülkemizde yapılmış ve tohumlama bilgisinin E-ıslah veri tabanında kaydedilmesi zorunludur. Dişi buzağılara, Brusella aşısı yapılmış ve aşı bilgileri TÜRKVET ‘e kaydedilmiş olmalıdır. Buzağının doğum sonrası aşılarının yapılmış olması ve Veteriner Bilgi Sistemine kaydının yapılmış olması gerekmektedir. Bu aşılar; dişilerde brusella, şap ve LSD (lumpy skin disease), erkeklerde şap ve LSD aşıları tam olarak yapılmalıdır. Aşıların ülke geneli programlı aşı kapsamına alınması durumunda, aşı tarihi sonrası doğan buzağılar için destekleme geçerli olacaktır. Buzağıların ikiz ve ya üçüz doğması halinde her buzağıdan, bir kereliğine destek alma hakkınız olmaktadır. Bu destek yapılırken amaç; hayvancılık sektörünün gelişmesinde katkıda bulunmak, sağlıklı ve yerli hayvan üretimini desteklemek ve devamlılığını sağlamak, hayvan hastalıkları ve doğum sırasındaki ölümleri azaltmaktır. Ülkemizdeki bilinçsiz hayvan doğumları sırasında buzağı ölümleri oranı %15 olarak belirlenmiştir. Bu yılı buzağı ölümlerine engel olma yılı olarak ilan eden Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, buzağı ölümlerini %5 e düşürdüğümüzde hayvancılık da ki ithalatı ortadan kaldıracağımızı söylemiştir.

Buzağı Desteklemesine Başvuru Nasıl Yapılır Ve Destekleme Ne

2019 Buzağa desteklerin ödeme tarihleri

Kadar Verilecek?

İşletme sahipleri bu destekten yararlanmak için; işletme bilgilerini ve destek alacağı buzağıların bilgilerini 1/9/2019 tarihine kadar TÜRKVET ve E-Islah veri tabanlarında güncellemeleri gerekmektedir.  Bu bilgiler en geç 15/7/2019 tarihine kadar yapılmalıdır. İşletmesi soy kütüğüne kayıtlı yetiştiriciler; Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği aracılığı ile başvurularını gerçekleştirebilirler. Ön soy kütüğüne kayıtlı olanlar ise; üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütleri aracılığıyla eğer ki herhangi bir yetiştirici/üretici örgütüne üye değilseniz şahsen il/ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Yetiştirici/üretici örgütüne üye olduğu halde şahsi başvuru yapılmışsa başvuru geçersiz sayılacaktır. Bir defaya mahsus alınabilecek bu destek için 1/4/2019 – 1/6/2019 tarihleri arasında başvuru yapmanız gerekmektedir, bu tarihler sonrasında yapılacak başvurular geçersiz sayılacak ve destekten faydalanılamayacaktır. Yapılan başvuru İlçe Müdürlükleri tarafından onaylanır ve HAYGEM’e gönderilir. Ödemeler HAYGEM tarafından gerçekleştirilir. Destekleme ödemesi buzağının doğduğu işletme numarası üzerinden, E-Islah’ta buzağı başvuru dosyasında kayıtlı işletme sahibine yapılır.

  • Verilecek destek suni tohumlama ile doğan buzağılar için 750 TL ve diğer buzağılar için ise 500 TL olarak belirlenmiştir.
  • Döl kontrollü doğan boğanın yavrusuna ilave 50 lira
  • Yetiştiricilik bölgesi illerine ilave 200 TL
  • Sizde bu yardımdan yararlanmak için; buzağılarınızı zamanında küpeletip, TÜRKVET ve E-Islah kayıt sistemlerine kaydettirip, programlı aşılarını yaptırmalısınız.

Tarım Ve Hayvancılık İçin Çiftçiye verilecek Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Ekonominin ve ülke kalkınmasının can damarı olan çiftçiye verilen destek, her geçen gün artmakta ve tarım ve hayvancılığın önemi üzerinde durulmaktadır. Şanslıyız ki ülkemiz bir çok tarımsal ve hayvansal faaliyete hem iklim hem de coğrafi açıdan oldukça uygun bir ülkedir. Ülkemizde uygun yetiştirme koşullarında bir çok ırk hayvan ve bitki üretimi gerçekleştirilmekte fakat, çiftçi destek olmadan bunları yetiştirmekte zorlanmaktadır. Her yıl olduğu gibi 2018 yılında da artarak devam eden bu destek ile çiftçi, tarımsal faaliyetlerinde daha verimli olmaktadır. Geçen yıllarda da Ziraat Bankası aracılığıyla yapılan bu destek ödemeleri bu yılda yine bu banka ile anlaşmalı olarak verilecektir. Çiftçilerin bu bankadan olan kartlarına yapılan ödemeler banka kartı olmayanların ise T.C kimlik numaralarına göre düzenlenerek verilecektir. Buzağı desteklemeleri ile ilgili ödemeler bu yıl için 2019 yılı TEMMUZ ortasına kadar HAYGEM tarafından değerlendirilen başvurular sonucunda ödemeler gerçekleştirilecektir. Başvurunuz sırasında eksik olan belge ve işlemler kurumlar tarafından size belirtilecek ve 10 gün içinde tamamlamanız söylenecektir. Burada sizin dikkat etmeniz gereken, 1/8/2019 tarihine kadar hayvanlarınızın sisteme kayıt yaptırmanızdır. Bu belirlenen tarihten sonra E-Islaha kaydedilen buzağılar için destekleme ödemesi yapılmamaktadır. Her buzağı için bir sefer verilecek bu destekten faydalanmak için zamanında başvuru yapmanız ve hayvanlarınızı bu sisteme kayıt ettirmeniz sizin sorumluluğunuz altındadır.

Buzağı Desteklemeleri Ödeme Tarihleri Açıklandı!

2019 için Buzağı Desteklemeleri ödemelerinin ne zaman açıklanacağı beklenirken, bu açıklama sonunda geldi. Hayvanlarının kayıtlarını belirlenen tarihte yaptıranlar ve şartlara uygun çiftçilerin alacağı destek geçen yıllarda da olduğu gibi T.C kimlik numarası ve vergi numarası sıralamasına göre verilecektir. Bu sıralamaya göre T.C kimlik numarasının sonu 0-2 ve vergi numarası son hanesi 0, 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 olanların Buzağı destekleme ödemeleri 27 Nisan 2019 de ödenmesine karar verildi. Bu uygulamaya göre, T.C kimlik numarası son hanesi 4-6 olanlar ve vergi numarası son hanesi 4-6 olanların ödemesi 4 Mayıs 2019 olarak belirlendi. T.C kimlik numarası son hanesi 8 olanlar ve vergi numarası son hanesi 8 olanlar sıralamanın sonunda yer alırken, ödemeleri de 2 Mayıs 1 TEMMUZ 2019 olarak açıklandı. Ödemeler çiftçilerin Ziraat Bankası hesabına yatırılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.