2 Yıl Ödemesiz Çiftçi Kredisi Başvuruları Başladı

2 Yıl Ödemesiz Çiftçi Kredisi Başvuruları Başladı
30 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 97 kez okundu.


Ekonomiye katkısı büyük olan çiftçilerimiz için 2 yıl ödemesiz kredi desteği başladı. Çiftçiliğe teşvik, üretimi destekleme, arttırma girişimlerine hızla devam edilen 2018 yılında çiftçiler için maddi rahatlama sağlayacak 2 yıl ödemesiz 100 bin lira kredi tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçi için büyük bir fırsat. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’ nın açıklaması ve devletin desteğiyle gerçekleşmesi planlanan bu destekte verilecek kredinin faizsiz olması da çiftçiler için verebileceğimiz müjdeler arasında. 2 yıl ödemesiz çiftçi kredisi veren bankalar ve kredi başvuru şartlarını değerlendirelim.

Çiftçiye Özel 2 Yıl Ödemesiz 100 Bin Lira Kredi!

Hayvancılık ve Tarımsal Faaliyetlerinize                          Faizsiz Kredi

Her yıl köye dönüş projesiyle artarak devam eden çiftçi desteği ile ilgili, 2018 yılı içinde büyük adımlar atılmakta. Ekonomideki önemli yeri nedeniyle, yerli üretime, tarım ve hayvancılığa teşvik için verilen bu destekler çiftçiyi maddi darlıktan kurtaracaktır. 2 yıl ödemesiz ve artı 5 yıl olarak düşünürsek 7 yıl vadeli faizsiz bu kredi tarım ve hayvancılık da hizmet veren çiftçinin yüzünü güldürecektir. Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı ‘nın ortak çalışarak yürüttüğü bu proje ile, geçtiğimiz dönemlerde de çiftçiye belirlenen miktarı hibe, düşük faizli kredi, ve hayvancılık alanında bir çok destek yapıldı. Bu sefer ki destek ise; 30 bin lirası hibe 100 bine kadar sıfır faizli kredi, şartları taşıyan çiftçileri beklemektedir. Bu desteğin verileceği aracı banka çoğu desteklemede olduğu gibi Ziraat Bankası olarak tercih edilmiştir. Eğer ki ilk kez tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya karar verdiyseniz sizin için, 30 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz toplamda 130 bin lira hayvancılık ya da tarımsal faaliyetleriniz için verilecek rakamdır. Geçmiş yıllar da hayvancılıkla uğraşmış ya da tarımsal bir takım faaliyetlerde bulunmuş iseniz de, maksimum 100 bin lira faizsiz kredi verilecektir. Bu krediden faydalanmanız için tarımsal faaliyetini arttırmak ya da belirlenen ırklardaki verimi arttırmak adına kapsamda yer alan bir tercih yapmalısınız.

Sıfır Faizli Kredi Alınabilecek Alanlar Nelerdir?

Bu krediye çiftçiye verirken hedeflenen amaç, bazı ırk ve tarımsal faaliyetlerin verimini arttırmak bu konuda teşvik sağlamaktır. Bu kredi içinde yararlanılacak alanların bazıları; • Kümes hayvan yetiştiriciliği
 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği(mandıracılık)
 • Kültür Mantarı yetiştiriciliği
 • Kontrollü örtü altı sebze ve meyve yetiştiriciliği
 • Arı yetiştiriciliği
 • İpek Böceği yetiştiriciliği
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği alanlarında kredilendirme yapılacaktır.

Köye dönüş projesi kapsamında genç çiftçiler ve tarımsal faaliyetlerine devam etmek isteyen çiftçilere; yerli üretimi arttırmak ve zaten topraklarımızın ve iklim koşullarımızın uygun olduğu her türlü üretimi desteklemek adına son yıllarda daha çok destek verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda 15.000 çiftçinin faydalandığı bu destekleme, 2018 yılında daha da artarak devam etmektedir. Bu destek verilirken bazı kriterlere bakılmaktadır. Verilecek hibe desteğinde; arazi büyüklüğü, yapılacak üretimin çeşidi, ekim yapılacak ya da tesis kurulacak alanın koşulları değerlendirilerek verilmektedir. Alınacak bu destek ile; traktör alımı, sera yapımı, iş makinası, arazi alımı, hayvan, yem alımları yapılabilecek. Hayvan alımlarında kredi nakit olarak değil sisteme kayıtlı canlı hayvan olarak çiftçiye verilecektir. 18 yaşını doldurmuş ve 40 yaşını aşmamış kişiler faydalanabilmektedir. Yine nüfusu 20.000 kişinin alında olan bölgelerde faaliyet göstermek şartı bulunmaktadır.

100 Bin Lira Faizsiz Kredi Başvurusu İçin Şartlar Nelerdir?

Öncelikle kredi talebinde bulunmadan önce Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğüne planladığınız faaliyetiniz için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvuru sırasında yanınızda bulundurmanız gereken belgeler;

 • Nüfus kayıt belgesi
 • Diploma- Okuryazar olduğuna dair Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge
 • Kimlik fotokopisi
 • Kredi ve hibe desteğini Bakanlığın onay vermiş olduğu alanlardaki iş kollarında kullanacaklarına dair taahhüt mektubu
 • Kredi başvuru formu

Bu belgeler ile başvuru yaptıktan sonra, bulunduğunuz bölgedeki il ve ilçe müdürlüklerine gidip kredi talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Eksiksiz doldurduğunuz belgeleriniz ile yaptığınız kredi talebi, göstereceğiniz faaliyetin değerlendirilmesi ile başvurunuz onaylandıktan sonra 30 bin lira hibeniz hesabınıza yatırılacaktır. Buradan alacağınız tarımsal faaliyet alanında ya da hayvancılıkla ilgili projenizin şartlara uygun olduğuna dair belge ile, Ziraat Bankasına 100 bin lira kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bankada yapacağı değerlendirmeden sonra size uygun kredi miktarını belirleyecektir. Bu proje kapsamında amaç dışı kullanımların önüne geçmek için sıkı değerlendirme yapılmaktadır. Şubeye giderek şahsen yapacağınız başvuruda maksimum tutar 100 bin lira ve 2 yıl erteleme mevcut.

 

 Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!